Schoolorganisaties: lerarentekort grote bedreiging voor onderwijs
DEN HAAG (ANP) - Het groeiende lerarentekort vormt een grote bedreiging voor het onderwijs en de kwaliteit daarvan, schrijven de PO-Raad en VO-raad in een sectorrapport.
Volgens de schoolorganisaties zijn de tekorten in werkelijkheid groter dan het aantal bekende openstaande vacatures omdat zogeheten ‘verborgen vacatures’ met noodmaatregelen door scholen worden opgevangen. "Denk hierbij aan het opsplitsen en verdelen van klassen over andere klassen of de inzet van een schoolleider, onderwijsassistent of on(der)bevoegde voor de klas. In uiterste gevallen sturen scholen leerlingen naar huis", aldus de organisaties.
Volgens de voorspellingen loopt het lerarentekort in het basisonderwijs op tot 590 voltijdsbanen in 2023 en tot 1450 in 2025, ten opzichte van 2019. Deze tekorten komen bovenop de bestaande tekorten. Voor het voortgezet onderwijs loopt het tekort aan leraren op tot 1263 voltijdsbanen in 2024. In 2029 groeit dit naar verwachting, bij ongewijzigd beleid, tot ruim 1633.
De sectororganisaties stellen ook vast dat acht op de tien schoolgebouwen in het voortgezet- en basisonderwijs niet voldoen niet aan de normen op het gebied van ventilatie, licht, geluid en temperatuur.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
5 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
6 uur geledenTER APEL (ANP) - Op het grasveld voor het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn vier tenten van het Rode Kruis neergezet. De tenten zijn bedoeld als beschutting tegen de zon, niet om in te slapen, liet een woordvoerder eerder al weten.
6 uur geleden