Schoolorganisaties: lerarentekort grote bedreiging voor onderwijs
DEN HAAG (ANP) - Het groeiende lerarentekort vormt een grote bedreiging voor het onderwijs en de kwaliteit daarvan, schrijven de PO-Raad en VO-raad in een sectorrapport.
Volgens de schoolorganisaties zijn de tekorten in werkelijkheid groter dan het aantal bekende openstaande vacatures omdat zogeheten ‘verborgen vacatures’ met noodmaatregelen door scholen worden opgevangen. "Denk hierbij aan het opsplitsen en verdelen van klassen over andere klassen of de inzet van een schoolleider, onderwijsassistent of on(der)bevoegde voor de klas. In uiterste gevallen sturen scholen leerlingen naar huis", aldus de organisaties.
Volgens de voorspellingen loopt het lerarentekort in het basisonderwijs op tot 590 voltijdsbanen in 2023 en tot 1450 in 2025, ten opzichte van 2019. Deze tekorten komen bovenop de bestaande tekorten. Voor het voortgezet onderwijs loopt het tekort aan leraren op tot 1263 voltijdsbanen in 2024. In 2029 groeit dit naar verwachting, bij ongewijzigd beleid, tot ruim 1633.
De sectororganisaties stellen ook vast dat acht op de tien schoolgebouwen in het voortgezet- en basisonderwijs niet voldoen niet aan de normen op het gebied van ventilatie, licht, geluid en temperatuur.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Erkende vluchtelingen komen nog nauwelijks aan het werk in sectoren met personeelstekorten, ziet de Algemene Rekenkamer. Lange asielprocedures en verplichte taallessen zorgen ervoor dat mensen lastiger een baan vinden of de juiste diploma's kunnen halen. De Rekenkamer vindt dat het ministerie van Sociale Zaken moet aangeven wat het doel van inburgering is en daar ook beleid op moet maken.
50 minuten geledenBREDA (ANP) - De politie heeft dinsdag een 39-jarige man uit Breda aangehouden voor betrokkenheid bij ongeregeldheden in de Bredase wijk Tuinzigt tijdens de jaarwisseling. Dat meldt een woordvoerder van de politie woensdag.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De voor woensdagochtend geplande oefening met F-35-gevechtsvliegtuigen is uitgesteld door de dichte mist op luchthaven Schiphol, meldt de Koninklijke Luchtmacht. "We hopen dat in de loop van de dag, als de mist is opgetrokken, de toestellen alsnog de lucht in kunnen", zegt een woordvoerder.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) is positief over de resultaten van een nieuwe forensische onderzoeksmethode om wurgpogingen vast te stellen. De methode is tot nu toe in 78 strafrechtelijke onderzoeken toegepast en leidde "meteen tot een veroordeling voor poging tot doodslag".
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie, het OM en de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma gaan in gesprek met voetbalclub FC Utrecht om ongeregeldheden tijdens Europese wedstrijden in stadion Galgenwaard. Dat schrijft Dijksma in een brief aan de gemeenteraad.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij met het akkoord dat hij heeft gesloten met Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA). Kort nadat bekend was geworden dat de drie partijleiders een akkoord hebben bereikt op hoofdlijnen, zei Jetten dat de partijen vrijdag pas bekendmaken wat hun plannen zijn en hoe die worden betaald.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere experts hebben het kabinet en de Tweede Kamer opgeroepen de regie te pakken om DigiD uit Amerikaanse handen te houden. Bij een gesprek in de Tweede Kamer zeiden alle aanwezige experts dat er grote risico's kleven aan de overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan werken.
15 uur geleden