Scholz verdedigt gesprek met Poetin: slecht als alleen VS praten
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - De Duitse regeringsleider Olaf Scholz heeft zijn eerste contact in bijna twee jaar met de Russische president Vladimir Poetin verdedigd. Het zou niet goed zijn als de Amerikanen wel regelmatig met Poetin praten, maar geen enkele Europese leider, zei de bondskanselier, verwijzend naar de plannen van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump.
Scholz had vrijdag een uur met Poetin getelefoneerd en erop aangedrongen te stoppen met de oorlog tegen Oekraïne. Onder anderen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky reageerde boos. Hij wil dat Poetin internationaal geïsoleerd blijft, omdat onderhandelingen met hem toch nergens toe zullen leiden. Volgens Zelensky komt er alleen maar meer ellende van het contact met Poetin, dat hij vergeleek met het openen van de doos van Pandora.
De Duitse leider benadrukte zondag dat er niets zal worden besloten zonder instemming van de Oekraïense regering. Kyiv vreest dat het gebied moet opgeven dat door de Russen is veroverd.
Volgens de Poolse premier Donald Tusk zullen telefoontjes de Russische agressie in Oekraïne echt niet stoppen. Hij wees op de jongste Russische aanval op Oekraïne, een van de grootste sinds het begin van de oorlog, nog geen twee dagen nadat Scholz had gebeld. Dat is het bewijs dat diplomatie per telefoon geen vervanging kan zijn voor "echte steun voor Oekraïne vanuit het hele Westen", aldus Tusk op het sociale netwerk X.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
4 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.
5 uur geleden