Scholz verdedigt gesprek met Poetin: slecht als alleen VS praten
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - De Duitse regeringsleider Olaf Scholz heeft zijn eerste contact in bijna twee jaar met de Russische president Vladimir Poetin verdedigd. Het zou niet goed zijn als de Amerikanen wel regelmatig met Poetin praten, maar geen enkele Europese leider, zei de bondskanselier, verwijzend naar de plannen van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump.
Scholz had vrijdag een uur met Poetin getelefoneerd en erop aangedrongen te stoppen met de oorlog tegen Oekraïne. Onder anderen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky reageerde boos. Hij wil dat Poetin internationaal geïsoleerd blijft, omdat onderhandelingen met hem toch nergens toe zullen leiden. Volgens Zelensky komt er alleen maar meer ellende van het contact met Poetin, dat hij vergeleek met het openen van de doos van Pandora.
De Duitse leider benadrukte zondag dat er niets zal worden besloten zonder instemming van de Oekraïense regering. Kyiv vreest dat het gebied moet opgeven dat door de Russen is veroverd.
Volgens de Poolse premier Donald Tusk zullen telefoontjes de Russische agressie in Oekraïne echt niet stoppen. Hij wees op de jongste Russische aanval op Oekraïne, een van de grootste sinds het begin van de oorlog, nog geen twee dagen nadat Scholz had gebeld. Dat is het bewijs dat diplomatie per telefoon geen vervanging kan zijn voor "echte steun voor Oekraïne vanuit het hele Westen", aldus Tusk op het sociale netwerk X.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - De NAVO roept de parlementen van NAVO-landen op te helpen regels te versoepelen die de wapenindustrie in de weg zouden zitten om meer te maken. "Jullie kunnen ons echt helpen om af te komen van alle obstakels" voor het opvoeren van de productie en samenwerking tussen industrieën, hield de plaatsvervanger van NAVO-topman Mark Rutte hen maandag voor.
59 minuten geledenJEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de Russische suggestie weerlegd om een referendum te houden over EU-toetreding. Dat zegt de Armeense leider in een video op Facebook. De Russische president Vladimir Poetin oefende afgelopen week druk uit op het land om een referendum uit te schrijven. Dit om groeiende onvrede binnen het Kremlin over de toenadering die Armenië lijkt te zoeken tot de Europese Unie.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse overheid wil de grondwet aanpassen om president Tamás Sulyok te kunnen afzetten. Dat zegt de onlangs verkozen premier Péter Magyar na een ontmoeting met de president, die zelf niet wil opstappen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft sinds het begin van de oorlog tegen de VS en Israël zeker twintig Amerikaanse militaire locaties beschadigd, blijkt uit satellietbeelden die de BBC heeft onderzocht. Dit suggereert dat de tegenaanvallen van Iran omvangrijker zijn geweest dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben beweerd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
4 uur geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
4 uur geleden