Scholz verdedigt gesprek met Poetin: slecht als alleen VS praten
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - De Duitse regeringsleider Olaf Scholz heeft zijn eerste contact in bijna twee jaar met de Russische president Vladimir Poetin verdedigd. Het zou niet goed zijn als de Amerikanen wel regelmatig met Poetin praten, maar geen enkele Europese leider, zei de bondskanselier, verwijzend naar de plannen van de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump.
Scholz had vrijdag een uur met Poetin getelefoneerd en erop aangedrongen te stoppen met de oorlog tegen Oekraïne. Onder anderen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky reageerde boos. Hij wil dat Poetin internationaal geïsoleerd blijft, omdat onderhandelingen met hem toch nergens toe zullen leiden. Volgens Zelensky komt er alleen maar meer ellende van het contact met Poetin, dat hij vergeleek met het openen van de doos van Pandora.
De Duitse leider benadrukte zondag dat er niets zal worden besloten zonder instemming van de Oekraïense regering. Kyiv vreest dat het gebied moet opgeven dat door de Russen is veroverd.
Volgens de Poolse premier Donald Tusk zullen telefoontjes de Russische agressie in Oekraïne echt niet stoppen. Hij wees op de jongste Russische aanval op Oekraïne, een van de grootste sinds het begin van de oorlog, nog geen twee dagen nadat Scholz had gebeld. Dat is het bewijs dat diplomatie per telefoon geen vervanging kan zijn voor "echte steun voor Oekraïne vanuit het hele Westen", aldus Tusk op het sociale netwerk X.
Meer uit Buitenland
CANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
1 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft de uitnodiging van de Amerikaanse president Donald Trump geaccepteerd en gaat dit najaar op bezoek in de Verenigde Staten. Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische regeringscoalitie touwtrekt opnieuw over de NAVO-afspraak om meer uit te geven aan defensie. Twee regeringspartijen willen meer tijd nemen om zo harde bezuinigingen elders te voorkomen. Defensieminister Theo Francken is bang dat België opnieuw "de grootste freerider van de NAVO" wordt.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland probeert bondgenoot Belarus dieper in de oorlog met Oekraïne te trekken, stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem zijn de Russen van plan om vanuit Belarus ofwel Oekraïne of een NAVO-land aan te vallen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese grensbewakingsdienst Frontex zag in de eerste vier maanden van dit jaar een forse afname van het aantal keren dat de grens naar de EU illegaal werd overgestoken. Er is een daling te zien van 40 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.
5 uur geleden