Scholz herhaalt: geen Duitse langeafstandsraketten voor Oekraïne
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft vrijdag herhaald dat Duitsland Oekraïne geen langeafstandsraketten gaat leveren. Kyiv wil graag over Duitse Taurus-raketten beschikken, maar Berlijn weigert deze wapens te leveren, uit angst dat dit het conflict zou kunnen verergeren.
"Duitsland heeft een duidelijk besluit genomen over wat we wel en niet doen. Deze beslissing wijzigt niet", zei Scholz desgevraagd op een persconferentie. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben wel langeafstandsraketten geleverd. De leiders van die landen overleggen vrijdag in Washington of ze Oekraïne meer vrijheid gaan geven bij het gebruik ervan. Oekraïne wil ze graag gebruiken voor aanvallen op doelen in Rusland. Een Witte Huis-woordvoerder zei vrijdag geen wijzigingen in het Amerikaanse beleid te verwachten.
Duitsland is na de Verenigde Staten de grootste donor van militaire hulp aan Oekraïne, maar is van plan zijn budget voor die hulp volgend jaar te halveren. De regering van Scholz staat in eigen land onder grote druk wat die leveringen betreft. Partijen die tegen de steun aan Oekraïne zijn, boekten eerder deze maand grote winsten bij regionale verkiezingen. De regering blijft benadrukken dat ze "volledig toegewijd" is om Oekraïne "zo lang als nodig is" te steunen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten roepen Cambodja en Thailand op om de gevechten te staken. De landen moeten terugkeren naar de afspraken die ze gemaakt hebben in oktober, zegt minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Dit conflict is een van de conflicten waar de regering van Donald Trump een einde aan gemaakt zegt te hebben.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Het bestand in Gaza kan de tweede fase niet ingaan zolang Israël het bestand blijft schenden, zegt Hamas dinsdag. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit weekend juist te verwachten dat de tweede fase snel kan beginnen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne moet toegeven in de vredesonderhandelingen nu Rusland aan de winnende hand is, stelt de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky "moet beginnen dingen te accepteren".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël heropent woensdag naar eigen zeggen de Allenby-grensovergang tussen Jordanië en de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever voor vrachtwagens met hulpgoederen voor Gaza. Dat is voor het eerst sinds eind september.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.
5 uur geledenAOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.
5 uur geledenROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de zomerresidentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Italië als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa. Hij zegt de paus "diep erkentelijk" te zijn voor zijn steun.
5 uur geleden