Scholz herhaalt: geen Duitse langeafstandsraketten voor Oekraïne
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft vrijdag herhaald dat Duitsland Oekraïne geen langeafstandsraketten gaat leveren. Kyiv wil graag over Duitse Taurus-raketten beschikken, maar Berlijn weigert deze wapens te leveren, uit angst dat dit het conflict zou kunnen verergeren.
"Duitsland heeft een duidelijk besluit genomen over wat we wel en niet doen. Deze beslissing wijzigt niet", zei Scholz desgevraagd op een persconferentie. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben wel langeafstandsraketten geleverd. De leiders van die landen overleggen vrijdag in Washington of ze Oekraïne meer vrijheid gaan geven bij het gebruik ervan. Oekraïne wil ze graag gebruiken voor aanvallen op doelen in Rusland. Een Witte Huis-woordvoerder zei vrijdag geen wijzigingen in het Amerikaanse beleid te verwachten.
Duitsland is na de Verenigde Staten de grootste donor van militaire hulp aan Oekraïne, maar is van plan zijn budget voor die hulp volgend jaar te halveren. De regering van Scholz staat in eigen land onder grote druk wat die leveringen betreft. Partijen die tegen de steun aan Oekraïne zijn, boekten eerder deze maand grote winsten bij regionale verkiezingen. De regering blijft benadrukken dat ze "volledig toegewijd" is om Oekraïne "zo lang als nodig is" te steunen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
7 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
7 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
8 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
10 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
11 uur geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
12 uur geleden