Schiphol in Kamer: help ons druk te houden op minister
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer kan Schiphol helpen om sneller orde op zaken te stellen bij de bagageafhandeling en het verbeteren van de werkomstandigheden op het platform. Dat zei topman Ruud Sondag van de luchthaven dinsdag in gesprek met leden van de Tweede Kamer. Ook Jaap de Bie van vakbond FNV beaamde dat. De Kamerleden kunnen druk uitoefenen op ministers om regels aan te scherpen.
Sondag benadrukte dat onder zijn leiding Schiphol een draai heeft gemaakt en het pure rendementsdenken, waarbij alles zo goedkoop mogelijk moest, achter zich heeft gelaten. Maar dat neemt niet weg dat bijvoorbeeld bij het aanpakken van bagageafhandelaars niet zomaar de bestaande regels kunnen worden aangepast. Schiphol heeft al wel een soort vergunning met minimumeisen voor afhandelaars geïntroduceerd. Dit jaar krijgen bedrijven de tijd om aan de eisen van de luchthaven te voldoen. Pas vanaf volgend jaar kunnen ze worden bestraft.
In de toekomst kunnen de regels grondiger worden herzien. Dan kan Schiphol de keuze voor een afhandelaar niet meer helemaal vrij laten, maar een beperkt aantal afhandelingsbedrijven toelaten. Ook kan dan ingezet worden op gezamenlijk gebruik van materieel, waardoor dat sneller te vergroenen is. Dat komt ook de werkomstandigheden van het personeel ten goede, want dat wordt te veel blootgesteld aan uitlaatgassen, constateerde de Arbeidsinspectie onlangs.
CO2-neutraal
"Er lopen trajecten met vernieuwingen", zei Sondag die doelde op elektrische taxibots waarmee vliegtuigen naar de startbaan worden gesleept zonder dat ze hun motoren al aan hebben staan. Maar ook elektrische krachtbronnen waardoor vliegtuigen aan de pier al de airco aan kunnen hebben zonder dat ze daarvoor kerosine hoeven te verbranden. "Die zijn echter ingewikkeld omdat er veel partijen bij betrokken zijn."
Harde regels vanuit de overheid om de uitstoot van gevaarlijke stoffen te beperken kunnen dat proces versnellen, menen Schiphol en FNV dus. "Maar dat betekent niet dat we nu geen voortgang maken. Onze doelen om in 2030 CO2-neutraal te zijn, zijn meer dan dat. Dat gaan we ook gewoon halen", aldus Sondag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
4 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.
4 dagen geleden