Schiphol en KLM: meer maatregelen tegen geluid mogelijk onnodig
DEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen tegen geluidsoverlast rond Schiphol dan het kabinet op dit moment heeft ingezet, zijn volgens Schiphol en KLM misschien niet nodig. In een gesprek met Tweede Kamerleden hebben de twee bedrijven kritiek op de berekeningen rond geluidsoverlast die het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft laten uitvoeren.
Het uiteindelijke doel is dat 20 procent minder mensen last hebben van ernstige geluidshinder rond de luchthaven. Daarvan wilde minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat) in eerste instantie 17 procentpunt halen voor november, en de rest later. Dat doel stelde hij vorige maand bij naar 15 procentpunt nu en de overige 5 procentpunt later. Op die manier zouden er op de korte termijn minder maatregelen nodig zijn, die vooral de luchtvaartbedrijven treffen.
Om stiller te worden, gaat Schiphol onder meer de meest lawaaiige vliegtuigen weren, meer geld vragen bij andere relatief luide toestellen en 's nachts minder vluchten toelaten. Een reeks deskundigen gaf dinsdag uitleg in de Tweede Kamer over de ingewikkelde berekeningen die ze hebben uitgevoerd om te bepalen hoe effectief de maatregelen zullen zijn.
Stillere vliegtuigen
Geluidsreductie die sowieso al zou plaatsvinden, telt niet mee, bleek uit de uitleg. Hetzelfde geldt voor lawaai dat na 2025 wordt voorkomen. De enige vermindering die dus meetelt, is vermindering dankzij nieuwe maatregelen.
KLM-topvrouw Marjan Rintel had hier felle kritiek op. Van de 61 stillere vliegtuigen die haar bedrijf de komende drie jaar in gebruik neemt, zei ze er maar vijftien te mogen meetellen. Rintel vroeg de Tweede Kamer om zulke "fouten" mee te nemen bij het invullen van de laatste 5 procentpunt geluidsvermindering. Met andere cijfers zou de totale 20 procent mogelijk al worden gehaald zonder dat er nieuwe maatregelen bij hoeven.
Schiphol-topman Robert Carsouw vestigde hoop op metingen die later plaatsvinden. "We moeten het belang van de analyse niet overschatten", zei hij. "We gaan met elkaar kijken wat er écht gaat gebeuren. En vervolgens kijken we of er een fase twee nodig is."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
3 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
7 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.
9 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Het gebied rond het gemeentehuis van Heemskerk en de omgeving van het station in de Noord-Hollandse plaats zijn donderdag aangewezen als veiligheidsrisicogebied. Burgemeester Alexander Luijten heeft dat besluit genomen omdat er demonstraties zijn aangekondigd rond de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond. Tijdens die vergadering wordt onder meer gesproken over een asielzoekerscentrum in de gemeente.
11 uur geleden