Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Schip blijft vastzitten in Suezkanaal, losmaken kan lang duren

Schip blijft vastzitten in Suezkanaal, losmaken kan lang duren

CAIRO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een nieuwe poging om het gestrande containerschip dat het Suezkanaal blokkeert, weer vlot te trekken, is vrijdag mislukt. Dit betekent dat het waarschijnlijk nog dagen en mogelijk weken gaat duren voordat het schip loskomt, met veel problemen in het internationale transport tot gevolg. "De focus ligt nu op baggeren om zand en modder rond de bakboordzijde van de boeg van het schip te verwijderen", heeft Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM), de technisch manager van het schip, laten weten.

De firma zei ook dat een Nederlands reddingsteam van Smit Salvage, een dochter van baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis, heeft aangegeven dat er dit weekend twee extra sleepboten zullen aankomen om te helpen bij het loskrijgen van de 400 meter lange Ever Given. Een gespecialiseerd baggerschip is donderdag al gearriveerd. Ook zijn er berichten dat de Amerikaanse marine experts naar Egypte wil sturen.

Eerste onderzoek suggereert volgens BSM dat het schip deze week dwars is komen te liggen als gevolg van harde wind. Bijvoorbeeld een storing in de motoren en andere mogelijke oorzaken worden uitgesloten, aangezien het schip dinsdag door het kanaal voer met speciale kanaalloodsen aan boord. Verder is bekend dat de lading van het schip niet beschadigd is geraakt. De 25 bemanningsleden van het schip, allemaal met de Indiase nationaliteit, blijven voorlopig aan boord en verkeren volgens BSM in goede gezondheid.

Problemen bij bevoorrading

Kenners vrezen dat het op zijn minst tot ergens volgende week zal duren voordat de belangrijkste vaarroute tussen Azië en Europa weer toegankelijk wordt. Dit kan wereldwijde transportstromen flink raken. Het kanaal is goed voor ongeveer 12 procent van de wereldhandel. Elke dag wordt voor bijna 10 miljard dollar aan goederen door het kanaal vervoerd.

Ook Nederlandse winkelketens als Blokker, Action en HEMA kunnen problemen gaan krijgen bij de bevoorrading als de blokkade van het Suezkanaal veel langer gaat duren, met mogelijk lege schappen tot gevolg. "Daar gaan we zeker last van krijgen", zei topman Michiel Witteveen van Mirage Retail Group, het moederbedrijf van winkelketens als Blokker, Intertoys en BCC, eerder op vrijdag al. Momenteel is evenwel nog geen sprake van tekorten.

Weken extra vaartijd

Bol.com inventariseert nog wat de mogelijke gevolgen zijn. "We hebben signalen gehad van onze leveranciers dat zendingen vertragingen op kunnen lopen, omdat er voorraad op het vastgelopen containerschip zelf zit of omdat nieuwe leveringen vertragingen oplopen doordat het Suezkanaal vermeden wordt", stelt de webwinkel. Voorlopig zorgen de bestaande voorraden ervoor dat klanten nog niets merken.

De eerste schepen kiezen er inmiddels voor een tocht rond Afrika te maken in plaats van bij het Suezkanaal in de rij met wachtende schepen aan te sluiten. Dat zorgt voor weken extra vaartijd, met ook extra kosten en uitstoot tot gevolg. Verder heeft Rusland de opstopping aangegrepen om de route via de Noordelijke IJszee tussen Azië en Europa als alternatief te promoten.

Meer uit Financieel

ECB beoordeelt effect wisselkoers euro op prijzen in maart

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.

6 uur geleden
Concurrent Novo Nordisk stopt met verkoop namaakversie afslankpil

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.

10 uur geleden
Topman Washington Post vertrekt na groot banenverlies bij krant

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.

11 uur geleden
Batterijbedrijf ACC schrapt plannen voor bouw Europese fabrieken

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.

1 dag geleden
Recordaantal passagiers op Belgische luchthavens in 2025

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.

1 dag geleden
Saudische delegatie in Syrië om te praten over economie

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.

1 dag geleden
Duitse metaalelektro-industrie: 2025 was verschrikkelijk jaar

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.

1 dag geleden