Schadefonds voor ondernemers Ter Apel en beveiliging aangescherpt
TER APEL (ANP) - Ondernemers en inwoners in Ter Apel kunnen binnenkort gebruikmaken van een schadefonds voor extra kosten die ze maken door overlast van asielzoekers. Ook wordt de beveiliging in het winkelgebied van Ter Apel, die er sinds de zomer van 2022 is, aangescherpt. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) vrijdag in een Kamerbrief.
"In de gemeente Westerwolde wordt veel overlast ervaren door inwoners en ondernemers", zo staat in de brief. De tijdelijke schaderegeling moet schade van inwoners en ondernemers, veroorzaakt door overlast door asielzoekers, vergoeden. Het gaat daarbij om "schade aan een goed of een zaak, die plotseling en onvoorzien is ontstaan door overlast door asielzoekers, en niet vergoed wordt door de verzekeraar". Dat kan bijvoorbeeld diefstal, inbraak of verduistering zijn. Omzetderving maakt geen onderdeel uit van de regeling.
Het schadefonds is een proef van twaalf maanden. Vanaf het moment dat de regeling ingaat, volgens Van der Burg "zo spoedig mogelijk", kunnen verzoeken worden ingediend via een digitaal loket. Tot die tijd kunnen opgelopen schades worden ingediend bij de gemeente Westerwolde, waar Ter Apel onder valt.
Brandbrief
Naast aangescherpte beveiliging zal er ook "incidenteel" een bedrag beschikbaar komen voor de gemeente Westerwolde om "aanvullende preventieve maatregelen te treffen in het winkelgebied".
Eind vorig jaar stuurden winkeliers in Ter Apel een brandbrief aan onder meer de gemeente, waarin ze zeiden "ten einde raad" te zijn door de overlast.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het gerechtshof heeft woensdag de 34-jarige Syriëganger Hasna A. uit Enschede veroordeeld tot negen jaar cel. Het Openbaar Ministerie had in hoger beroep tien jaar cel geëist, gelijk aan het vonnis van de rechtbank in 2024.
1 uur geledenBREDA (ANP) - De 49-jarige man die in december in zijn woning in Moergestel zou hebben geprobeerd zijn twee jonge kinderen te vermoorden, leed al ruim een half jaar aan slapeloosheid en verkeerde mogelijk in een psychose toen hij het geweld pleegde. Dat zegt zijn advocaat.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zaten 2170 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat is het hoogste aantal sinds 23 oktober 2024, anderhalf jaar geleden. Volgens opvangorgaan COA zitten alle opvanglocaties in het land vol. Mede daardoor blijft de organisatie gebruikmaken van de opvanglocaties in Hardenberg en Epe, ook al hadden die al moeten sluiten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar gezamenlijk bijna 6 procent meer uit te geven dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de gemeentebegrotingen voor 2026. De begrote uitgaven voor 2026 zijn 84,6 miljard euro, zo'n 4,6 miljard meer dan in 2025.
6 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Een 16-jarig meisje is dinsdagavond ernstig gewond geraakt op een bouwplaats aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ze was op een tien meter hoge grindberg geklommen en viel daar vanaf. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een ongeluk en doet de politie verder geen onderzoek.
11 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
21 uur geleden