Schaarste stuwt winst 's werelds grootste containervervoerder
KOPENHAGEN (ANP) - 's Werelds grootste containervervoerder, A.P. Møller-Maersk, heeft in de laatste drie maanden van 2020 goede zaken gedaan dankzij de inhaalslag van bedrijven die hun voorraden weer moeten aanvullen. Dit leidde tot zo'n grote vraag naar vervoersdiensten dat wereldwijde distributieketens kampen met containertekorten. Maersk kon daardoor hogere prijzen bedingen, waarmee de winst hard steeg.
Het Deense concern boekte in het vierde kwartaal een omzet van 11,3 miljard dollar, wat 16 procent meer is dan in dezelfde periode van 2019. De winst ging daarbij met sprongen omhoog. Zo steeg het resultaat voor aftrek van rente, belastingen en afschrijvingen met 85 procent tot een recordniveau van 2,7 miljard dollar.
Wereldwijde logistieke ketens hebben er onder meer last van dat Westerse landen veel meer importeren dan exporteren door de coronacrisis. Daardoor gaan containers en schepen vanuit China massaal naar Europa en de Verenigde Staten, maar komen ze vervolgens slechts mondjesmaat terug.
Vervoersdiensten
Naast deze verstoorde balans stijgt de vraag naar vervoersdiensten over zee ook doordat veel vluchten zijn geschrapt wegens reisbeperkingen. Normaal gesproken nemen passagiersvliegtuigen in hun laadruimte ook goederen mee, maar een groot deel van die capaciteit is weggevallen.
Voor Maersk is de schaarste niet alleen maar goed nieuws. Zo ontstaan ook bij de eigen werkzaamheden knelpunten, omdat het bedrijf niet op tijd aan geschikt materieel kan komen. Dat drijft ook de kosten op die het bedrijf zelf moet maken.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Het moet mogelijk worden voor Europese ondernemers om binnen 48 uur hun bedrijf in elke EU-lidstaat te registreren. Dat voornemen staat in een plan van de Europese Commissie om obstakels binnen de interne markt van de EU te verwijderen, aldus voorzitter Ursula von der Leyen in het Europees Parlement.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met winst geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Supermarktconcern Ahold Delhaize en bierbrouwer Heineken kwamen met cijfers en gingen daarop flink omhoog. Uitzender Randstad en ABN AMRO openden eveneens de boeken en werden juist lager gezet.
25 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar flink last gehad van de gedaalde waarde van de dollar. De omzet groeide met minder dan 1 procent door nadelige valutaeffecten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO was in 2025 op dreef met de grote reorganisatie bij de bank, waarmee topvrouw Marguerite Bérard het concern winstgevender wil maken. Per saldo zijn al zo'n 1500 voltijdsmedewerkers vertrokken. Dat komt neer op circa 30 procent van de 5200 banen die tot en met 2028 worden geschrapt.
2 uur geledenDIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een lagere omzet geboekt. Daarbij had het bedrijf het vooral lastig op de Europese markt, waar de opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland aanzienlijk daalden. Op de Noord-Amerikaanse markt groeide Randstad juist weer licht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in december met 7,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het bureau voerden bedrijven vooral meer machines en aardolieproducten uit naar het buitenland. In november steeg de export met 5 procent op jaarbasis.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken schrapt de komende twee jaar 5000 tot 6000 banen om de kosten verder te verlagen. Dat meldt het bedrijf bij de publicatie van zijn kwartaal- en jaarcijfers. Het banenverlies komt bovenop eerdere reorganisaties in de afgelopen jaren waarbij al miljarden werden bezuinigd.
2 uur geleden