Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SBM Offshore omhoog op negatief Damrak, Shell flink omlaag

SBM Offshore omhoog op negatief Damrak, Shell flink omlaag

AMSTERDAM (ANP) - Maritiem dienstverlener SBM Offshore was dinsdag een opvallende stijger op een verder negatief Damrak. Het aandeel won 2,2 procent na een groot 10-jarig contract van het Amerikaanse olieconcern ExxonMobil. De beurshandel in Amsterdam zakte aan het eind van de handel verder weg, onder invloed van een flink lagere opening van Wall Street. Daar zijn beleggers in afwachting van het Amerikaanse rentebesluit woensdag.

De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, sloot met een verlies van 1,9 procent op 743,94 punten. De MidKap moest de winst van eerder op de dag inleveren en eindigde 0,5 procent lager op 929,32 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,6 procent.

De stijgers in de AEX waren op één hand te tellen. De chipbedrijven Besi en ASMI gingen aan kop met winsten van respectievelijk 2,3 en 1,5 procent. Zij konden profiteren van een goed ontvangen kwartaalbericht van de Nederlandse chipproducent NXP.

Inflatie

DSM Firmenich was een van de grotere dalers met een verlies van 3,7 procent. Het voedseltechnologiebedrijf DSM had in het eerste kwartaal behoorlijk last van de lage prijzen voor vitamines. Die zorgden ervoor dat de omzet daalde. De bedrijfswinst nam ook af door de nog altijd hoge prijzen voor ingrediënten.

Beleggers reageerden daarnaast op de inflatiecijfers van de eurozone. De prijzen in de eurolanden stegen in april met 7 procent. Dat was iets sterker dan de 6,9 procent in maart. De kerninflatie, waarin de prijzen voor energie en voedsel niet worden meegenomen, liet daarentegen voor het eerst sinds juni vorig jaar een kleine afname zien. De inflatie speelt een grote rol bij het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB), dat voor donderdag op het programma staat.

Oliemaatschappijen

Shell werd 4,7 procent lager gezet. In Londen verloor branchegenoot BP 8,6 procent. Het Britse olie- en gasconcern behaalde afgelopen kwartaal minder winst dan eind 2022 door de gedaalde energieprijzen. De koersen van oliemaatschappijen werden ook gedrukt door een daling van de olieprijzen.

In de MidKap profiteerde bodemonderzoeker Fugro (plus 3,6 procent) van een positief analistenrapport van ABN AMRO, waarin het koersdoel werd verhoogd. De Britse bank HSBC steeg 5 procent dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers.

De euro was 1,0987 dollar waard, tegen 1,1036 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie daalde 4,8 procent in prijs tot 72,04 dollar. Brentolie werd 4,6 procent goedkoper op 75,68 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Lagarde: EU moet geen belastingen opleggen tegen kapitaalvlucht

MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet geen belastingen opleggen om kapitaaluitstroom naar andere regio's te voorkomen. Het is beter om prikkels voor investeringen in Europa te creëren. Dit heeft de president van de Europese Centrale Bank (ECB), Christine Lagarde, zondag gezegd tijdens een paneldiscussie op de veiligheidsconferentie in München.

6 uur geleden
Picnic verwacht boodschappen te kunnen bezorgen ondanks gladheid

AMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht geen last te krijgen van de sneeuw en gladheid zondag. "Picnic voorziet met de huidige weersverwachtingen geen problemen bij de bezorging. We gaan er dus vanuit dat alle bestellingen op tijd bij klanten bezorgd worden", meldt een woordvoerder van Picnic.

8 uur geleden
India wil grote datastad ontwikkelen vanwege opmars AI

NEW DELHI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - India wil een grote datastad ontwikkelen vanwege de wereldwijde opmars van kunstmatige intelligentie. Dat heeft de minister van informatietechnologie van de deelstaat Andhra Pradesh tegen persbureau AFP gezegd, voorafgaand aan de internationale AI-top die maandag in New Delhi begint.

9 uur geleden
FT: Uber breidt dit jaar maaltijdbezorging in Europa uit

SAN FRANCISCO (ANP) - Uber breidt zijn maaltijdbezorgingsdienst dit jaar uit naar zeven nieuwe Europese landen. De uitbreiding hoort bij een strategie waarmee de taxidienst en maaltijdbezorger hoopt de komende drie jaar 1 miljard dollar (ongeveer 842 miljoen euro) aan extra inkomsten te ontvangen. Dit meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT). Uber Eats is al actief in Nederland.

11 uur geleden
Schiphol annuleert groot aantal vluchten voor zondag om sneeuwval

SCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.

1 dag geleden
China schrapt importheffingen voor bijna alle Afrikaanse landen

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.

1 dag geleden
Oekraïne rekent op coulance IMF voor belangrijke miljardenlening

KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.

1 dag geleden