
Saudi-Arabië houdt ook in september olieproductie lager
RIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië gaat de productieverlaging van olie met een maand verlengen en kan zelfs nog dieper gaan snijden in de productie om de olieprijzen te stutten. De dagelijkse productie wordt nu ook in september met een miljoen vaten per dag verlaagd.
Saudi-Arabië verlaagde de productie voor juli al vrijwillig met die hoeveelheid en had begin vorige maand gezegd dat die verlaging ook in augustus wordt doorgezet. Daar komt nu dus september nog bij. De dagelijkse olieproductie van het land ligt daarmee rond de 9 miljoen vaten (van 159 liter).
Rusland kondigde aan de olie-export in september met 300.000 vaten per dag te verlagen. Rusland is ook al bezig de productie te verminderen om zo de prijzen te stuwen. Saudi-Arabië en Rusland maken deel uit van oliekartel OPEC+. Andere landen van de OPEC+ zijn eveneens minder olie aan het oppompen.
Langs snelwegen
Door de productieverlagingen van de OPEC+ neemt het aanbod op de oliemarkt af. Tegelijkertijd is er meer optimisme over de wereldeconomie waardoor de vraag naar olie harder kan toenemen. Daardoor zijn de olieprijzen inmiddels gestegen naar het hoogste niveau sinds april. Een vat Amerikaanse WTI-olie staat nu op ongeveer 80,50 dollar en Brent, de maatstaf voor olie uit onder meer Europa en het Midden-Oosten, is meer dan 84 dollar per vat waard.
De stijgende olieprijzen zijn te merken aan de pomp. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers ligt de adviesprijs voor een liter Euro95 momenteel op 2,225 euro. De adviesprijs voor een liter diesel staat nu op 1,931 euro. Die prijzen worden doorgaans alleen gevraagd langs snelwegen, want pomphouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen. Elders liggen ze meestal lager.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
11 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
12 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
12 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
13 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
15 uur geleden