Sandalenmerk Birkenstock daalt op Wall Street na beursdebuut
NEW YORK (ANP) - Het beursdebuut van sandalenmerk Birkenstock is uitgelopen op een sof. Aandelen van het van oorsprong Duitse bedrijf eindigden de dag fiks lager.
Het bijna 250 jaar geleden opgerichte bedrijf was lange tijd bekend als maker van orthopedisch verantwoorde sandalen, maar het schoeisel verkreeg de afgelopen decennia steeds meer de status van mode-item. Tal van sterren werden gezien met de sandalen, die ook een bijrol kregen in de zeer succesvolle Barbie-film die deze zomer uitkwam.
Investeringsfirma L Catterton kocht in 2021 een meerderheidsbelang in Birkenstock, waarbij de broers Alex en Christian Birkenstock volgens persbureau Bloomberg ruim 3 miljard euro verdienden. Die overname maakte ook de weg vrij voor de beursgang van het merk.
Koersdaling Birkenstock
Beleggers lijken vooralsnog minder enthousiast over Birkenstock, ondanks de populariteit van de sandalen bij veel verschillende generaties. De aandelen, die voor een introductieprijs van 46 dollar naar de beurs gingen, daalden bijna 13 procent. Daarmee heeft het bedrijf een beurswaarde van ongeveer 7,5 miljard dollar.
De stemming op Wall Street was verder voorzichtig positief. De aandacht ging onder andere uit naar de notulen van de meest recente rentevergadering van de Federal Reserve. Daaruit kwam naar voren dat beleidsmakers van de Amerikaanse centralebankenkoepel het eens waren dat rentes voorlopig hoog moeten blijven om de inflatie af te remmen. Tegelijkertijd vonden ze het belangrijk om het risico's van te sterke ingrepen "in balans te brengen" met de risico's van te slap optreden tegen de inflatie.
ExxonMobil
De Dow-Jonesindex steeg 0,2 procent tot 33.804,87 punten. De bredere S&P 500 won 0,4 procent tot 4376,95 punten en de Nasdaq eindigde 0,7 procent hoger op 13.659,68 punten. Grote techbedrijven als Microsoft, Facebook-moeder Meta en Google-eigenaar Alphabet stegen tot zo'n 1,8 procent.
Grote energieconcerns verloren juist terrein, waarbij ExxonMobil met een verlies van 3,6 procent de grootste daler was. Het bedrijf maakte bekend branchegenoot Pioneer Natural Resources (plus 1,4 procent) over te nemen voor bijna 60 miljard dollar.
Olie- en dollarkoers
De olieprijzen daalden. Een vat Amerikaanse olie werd 2,4 procent minder waard op 83,87 dollar per vat. Brentolie daalde 1,7 procent in prijs tot 86,17 dollar per vat. De euro steeg 0,1 procent ten opzichte van de dollar en was 1,0618 dollar waard.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Toezichthouders, de politie en het Openbaar Ministerie (OM) vinden dat het EU-verbod op apps die AI gebruiken om naaktbeelden van mensen te maken, niet ver genoeg gaat. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod op apps die dit soort beelden genereren zonder de toestemming van die persoon. De organisaties willen dat de tools helemaal worden verboden.
5 minuten geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, heeft zijn aandelen van het omstreden Amerikaanse softwarebedrijf Palantir verkocht, bevestigde een woordvoerster naar aanleiding van berichtgeving van onder andere De Telegraaf.
11 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft Nederlandse pensioenfondsen een knauw gegeven door scherpe koersdalingen op de financiële markten. De gemiddelde dekkingsgraad, een graadmeter voor de financiële gezondheid van een fonds, daalde in maart tot 123 procent. Dat maakte onderzoeksbureau Aon woensdag bekend. Eind februari was de dekkingsgraad nog 128 procent.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is met een voorstel gekomen voor een kleine aanpassing in het Europese emissiehandelssysteem (ETS). Dat moet helpen de prijs van de uitstoot van broeikasgassen stabieler te houden en op die manier veel energie verbruikende bedrijven in Europa tegemoet te komen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nike ging woensdag hard onderuit op de beurzen in New York. De sportkledingfabrikant kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Het bedrijf wist de omzet op peil te houden, maar de verkopen in de Noord-Amerikaanse markt vielen tegen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De topmannen van het failliete Carpetright, Gideon Tienkamp en Maikel Hofman, hebben de merkrechten van het oude bedrijf overgekocht. Daarmee zijn ze onder de naam Carpetright IP een nieuwe webshop gestart, zo bevestigt Tienkamp na berichtgeving van vakmedium Wonen360.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's is vrijwel volledig in handen gekomen van Keurig Dr Pepper. Dat Amerikaanse drankenconcern kondigde de overname vorig jaar al aan. Nu de koper meer dan 96 procent van de aandelen in bezit heeft, is zeker dat de beursnotering van JDE Peet's in Amsterdam wordt beëindigd. Dit gebeurt later deze maand. De resterende aandeelhouders hebben nog even de tijd om hun stukken aan te bieden.
2 uur geleden