Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Samsung een van de klanten die bestellingen bij ASML uitstelt

Samsung een van de klanten die bestellingen bij ASML uitstelt

TAYLOR (ANP) - Samsung is een van de klanten die ASML dwarszitten. Het Zuid-Koreaanse elektronicaconcern krijgt volgens anonieme bronnen van persbureau Reuters niet genoeg grote klanten voor een nieuwe chipfabriek in het Amerikaanse Taylor (Texas) en stelt daardoor bestellingen voor chipmachines bij de Nederlandse marktleider uit. Ook stuurt Samsung personeel naar huis door de tegenvallende vraag, meldt Reuters.

ASML presenteerde deze week tegenvallende resultaten en verloor veel beurswaarde. De chipmachinemaker uit Veldhoven kreeg de afgelopen periode minder bestellingen binnen dan verwacht door later opgeleverde fabrieken bij klanten en tegenvallende vraag vanuit andere sectoren dan kunstmatige intelligentie (AI).

Voor de fabriek in Taylor had Samsung onder meer geavanceerde machines op basis van extreme ultraviolet (EUV) nodig van ASML, die 200 miljoen dollar per stuk kosten en belangrijk zijn voor het maken van chips voor smartphones en AI-servers. Volgens een bron was de bedoeling eigenlijk dat de machines eerder dit jaar zouden worden geleverd, maar ze zouden nog niet onderweg zijn.

Voor Samsung-topman Jay Y. Lee is de fabriek in Texas, met een waarde van 17 miljard dollar, belangrijk om op het gebied van de meest geavanceerde chips te kunnen concurreren met marktleider TSMC en SK Hynix. Die concurrenten schroeven hun producties juist flink op om aan de grote vraag naar chips voor AI-toepassingen te voldoen.

Meer uit Financieel

Flinke winsten op Wall Street na verkiezingszege Democraten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.

3 uur geleden
Rheinmetall verlaagt omzetprognose voor tweede keer in korte tijd

DÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.

3 uur geleden
ANWB naar rechter om aangekondigde staking bij Wegenwacht

DEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.

4 uur geleden
Onderzoek: stikstofplannen kabinet leiden tot krimp veehouderij

WAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.

4 uur geleden
ECB moet waakzaam blijven voor inflatieschokken, zegt Knot

DEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.

7 uur geleden
Brentolie kost weer minder dan 100 dollar per vat

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.

7 uur geleden
Ahold grote winnaar in AEX, groene energie in de plus na midterms

AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.

7 uur geleden