Samoa waarschuwt voor gevolgen benoeming Kennedy tot minister
WASHINGTON (ANP) - De geplande benoeming van vaccincriticus Robert F. Kennedy tot gezondheidsminister leidt ook buiten de Verenigde Staten tot beroering. Een topfunctionaris van het ministerie van Volksgezondheid van eilandstaat Samoa spreekt in The Washington Post de vrees uit dat de antivaccinatiebeweging wereldwijd aan invloed zal winnen en dat Kennedy internationale organisaties wil korten op hun financiering. Hij zou daarmee "verantwoordelijk zijn voor de dood van duizenden kinderen doordat besmettelijke ziektes om zich heen kunnen grijpen", aldus de bestuurder.
Kennedy is in Samoa geen onbekende. Hij bezocht het land in 2019 en ontmoette er antivaccinactivisten, enkele maanden voor een grote uitbraak van de mazelen die aan tientallen kinderen het leven zou kosten. De vaccinatiegraad was gekelderd nadat twee kinderen waren overleden door een fout van verpleegkundigen. Die hadden de vaccins gemengd met een spierverslapper. Dat leidde tot onrust en er werd veel desinformatie verspreid over vaccins. Ook Kennedy en zijn organisatie speelden daar volgens de krant een rol bij.
De uitbraak van de mazelen kon vervolgens snel om zich heen grijpen. Ziekenhuizen lagen vol en de regering riep de noodtoestand uit. Kennedy sprak later over een "milde" uitbraak. Directeur-generaal Alec Ekeroma van het Samoaanse ministerie zegt dat zijn land van de uitbraak heeft geleerd dat een lage vaccinatiegraad vragen om problemen is. "Het is van levensbelang dat de bevolking vertrouwen heeft in vaccins."
Kennedy zei eerder tegen omroep NPR dat hij mensen hun vaccins niet wil afnemen, maar dat hij wel aanstuurt op beter onderzoek naar vaccinveiligheid. Zijn benoeming tot minister moet nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse Senaat.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
3 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
4 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
6 uur geleden