RvS: kabinet mocht gasveld Groningen op waakvlam zetten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft zorgvuldig genoeg gehandeld toen het besloot het Groninger gasveld afgelopen jaar nog open te houden en de minimale hoeveelheid gas te winnen die nodig was om de installaties bedrijfsklaar te houden. Tot dat oordeel komt de Raad van State in een zaak die was aangespannen door de Groninger Bodem Beweging en een aantal bewoners van het winningsgebied.
De hoogste bestuursrechter meent dat staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) terecht de belangen van bewoners zwaar heeft laten meewegen bij zijn besluit het gasveld op waakvlamniveau open te houden. Hij heeft "uitvoerig aandacht besteed" aan de ontwrichtende gevolgen van de aardbevingen die de gaswinning veroorzaakt en "concreet uiteengezet" wat er gedaan wordt om de situatie te verbeteren.
Tegelijkertijd had de bewindsman ook rekening te houden met het belang van leveringszekerheid. Dat woog extra zwaar door de verminderde aanvoer van gas uit Rusland wegens de oorlog in Oekraïne. Ook is een stikstofinstallatie in Zuidbroek die buitenlands gas geschikt moet gaan maken voor binnenlandse consumptie veel later klaar dan gepland.
'Maar een besluit mogelijk'
De Groninger Bodem Beweging (GBB) vindt de uitspraak van de Raad van State over het Groninger gasveld "jammer". De belangengroep had liever gezien dat het gasveld op 1 oktober 2023 definitief zou sluiten. "De gasputten blijven echter open, en kunnen elk moment weer in gebruik worden genomen", zegt een woordvoerder.
De woordvoerder haalt de uitkomst van de parlementaire enquête aardgaswinning Groningen (PEAG) aan, waarin naar voren kwam dat de belangen van de Groningers jarenlang structureel zijn genegeerd. "Als je de uitkomsten van de PEAG écht serieus neemt, dan is er wat ons betreft maar een besluit mogelijk; de staatssecretaris moet op 1 oktober 2023 het gasveld definitief sluiten."
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Op de A59 is maandagochtend een strooiwagen gekanteld, meldt Rijkswaterstaat. Het ongeval gebeurde op de verbindingsweg naar de A2 richting Utrecht. De strooiwagen stond rond 06.25 uur weer overeind, maar de weg moet eerst gestrooid worden voordat die vrijgegeven kan worden. Verkeer vanuit Waalwijk volgt een omleiding.
53 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiënten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
9 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
10 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
10 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
11 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
11 uur geleden