Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

RvS: kabinet mocht gasveld Groningen op waakvlam zetten

RvS: kabinet mocht gasveld Groningen op waakvlam zetten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft zorgvuldig genoeg gehandeld toen het besloot het Groninger gasveld afgelopen jaar nog open te houden en de minimale hoeveelheid gas te winnen die nodig was om de installaties bedrijfsklaar te houden. Tot dat oordeel komt de Raad van State in een zaak die was aangespannen door de Groninger Bodem Beweging en een aantal bewoners van het winningsgebied.

De hoogste bestuursrechter meent dat staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) terecht de belangen van bewoners zwaar heeft laten meewegen bij zijn besluit het gasveld op waakvlamniveau open te houden. Hij heeft "uitvoerig aandacht besteed" aan de ontwrichtende gevolgen van de aardbevingen die de gaswinning veroorzaakt en "concreet uiteengezet" wat er gedaan wordt om de situatie te verbeteren.

Tegelijkertijd had de bewindsman ook rekening te houden met het belang van leveringszekerheid. Dat woog extra zwaar door de verminderde aanvoer van gas uit Rusland wegens de oorlog in Oekraïne. Ook is een stikstofinstallatie in Zuidbroek die buitenlands gas geschikt moet gaan maken voor binnenlandse consumptie veel later klaar dan gepland.

'Maar een besluit mogelijk'

De Groninger Bodem Beweging (GBB) vindt de uitspraak van de Raad van State over het Groninger gasveld "jammer". De belangengroep had liever gezien dat het gasveld op 1 oktober 2023 definitief zou sluiten. "De gasputten blijven echter open, en kunnen elk moment weer in gebruik worden genomen", zegt een woordvoerder.

De woordvoerder haalt de uitkomst van de parlementaire enquête aardgaswinning Groningen (PEAG) aan, waarin naar voren kwam dat de belangen van de Groningers jarenlang structureel zijn genegeerd. "Als je de uitkomsten van de PEAG écht serieus neemt, dan is er wat ons betreft maar een besluit mogelijk; de staatssecretaris moet op 1 oktober 2023 het gasveld definitief sluiten."

Meer uit Binnenland

NOS komt ook zondagochtend met extra journaals over Venezuela

HILVERSUM (ANP) - De NOS zendt ook zondagochtend extra edities uit van het NOS Journaal vanwege de aanval van de VS op Venezuela. Dat meldt de NPO zaterdagmiddag. Om 09.00 uur, 10.00 uur en 11.00 uur zijn er op NPO 1 extra journaaluitzendingen te zien.

45 minuten geleden
Persconferentie Trump live te volgen bij NOS en RTL

HILVERSUM (ANP) - De NOS en RTL gaan zaterdagmiddag opnieuw live wanneer de Amerikaanse president Donald Trump naar verwachting een persconferentie geeft over de ontwikkelingen in Venezuela. Dat laten de NPO en RTL weten.

45 minuten geleden
Kabinet veroordeelt Amerikaanse aanvallen Venezuela nog niet

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet wil de Amerikaanse aanvallen op Venezuela en het gevangennemen van de Venezolaanse president Nicolás Maduro nog niet veroordelen. Demissionair buitenlandminister David van Weel wil eerst de persconferentie van de Amerikaanse president Donald Trump afwachten "en de discussie die daarover in de VS gevoerd wordt".

1 uur geleden
Kamermeerderheid wil snel debat over situatie Venezuela

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil snel een debat over de ontwikkelingen in Venezuela en de mogelijke gevolgen daarvan voor de landen in het Caribisch gebied. Een voorstel van de ChristenUnie om daarvoor het kerstreces te onderbreken, kan rekenen op steun van in ieder geval D66, CDA, GroenLinks-PvdA en JA21.

2 uur geleden
Curaçaose minister roept op gestrande toeristen te helpen

WILLEMSTAD (ANP) - Op Curaçao heeft de minister van Economische Zaken, Roderick Middelhof, een oproep gedaan aan alle hotels en de rest van de toerismesector om voor de komende 48 uur onderdak te bieden aan degenen die op Curaçao zijn gestrand doordat hun vlucht is geannuleerd. Hij heeft volgens eigen zeggen hierover met de sector overleg gehad.

3 uur geleden
Curaçao: luchtruim rond Antillen toch niet helemaal gesloten

WILLEMSTAD (ANP) - De Curaçaose regering heeft zaterdag in een officieel bericht laten weten dat haar eerdere melding dat het luchtruim is gesloten is, "niet correct" is. Het valt volgens het bericht onder een "verhoogde paraatheid", nadat Amerika had aangegeven dat Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen niet in de regio mogen vliegen.

3 uur geleden
Premiers Curaçao en Aruba vragen bevolking kalm te blijven

WILLEMSTAD/ORANJESTAD (ANP) - De Curaçaose regering heeft zaterdagochtend (lokale tijd) in een officieel bericht de bevolking opgeroepen om kalm te blijven na de aanval van de Verenigde Staten op Venezuela. Volgens de regering is het luchtruim in ieder geval de komende 24 uur gesloten. Er is volgens de regering nauw contact met de andere eilanden van het Koninkrijk en met Nederland.

4 uur geleden