Rutte zal Hongaarse premier Orbán aanspreken op anti-homowet
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Mark Rutte zal volgende week tijdens een Europese top zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán aanspreken op de "zeer verwerpelijke" anti-homowetgeving die daar deze week in het parlement is aangenomen. De wet is "totaal in strijd met de gedachte dat we (in de EU) ook nog een waardengemeenschap zijn", zei hij in de Kamer.
De wet moet jongeren onder de achttien ‘beschermen’ tegen informatie over homoseksualiteit en geslachtsoperaties. Het zal in de praktijk betekenen dat er op school niet meer over mag worden gesproken en bepaalde boeken straks niet meer uitgegeven mogen worden. De wet is "verschrikkelijk" en verbindt homofilie met pedofilie, aldus de demissionaire premier.
Minister Sigrid Kaag van Buitenlandse Zaken zal samen met haar collega's uit België en Luxemburg de regering in Boedapest aanspreken, zei Rutte. En samen met haar Franse en Deense ambtgenoten zal Kaag de Europese Commissie aansporen "alles te doen" om actie te ondernemen tegen de Hongaarse wetgeving.
De eerste reactie van de Europese Commissie op de wetgeving was vrij tam. Maar voorzitter Ursula von der Leyen laat inmiddels weten dat de Commissie gaat onderzoeken of de wetgeving in strijd is met het Europees recht. Volgens premier Rutte is dat het "meest effectieve middel" dat de Commissie heeft in dit soort zaken.
Meer uit Binnenland
PARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft maandagavond tijdens het staatsbanket op de eerste dag van zijn staatsbezoek aan Suriname de "Surinaamse weerbaarheid en verzetsstrijd door de eeuwen heen" geëerd. Hij deed dit in een toespraak tijdens het banket in Paramaribo, dat werd aangeboden door president Jennifer Geerlings-Simons.
1 uur geledenVENLO (ANP) - Tussen Venlo en de Duitse plaats Mönchengladbach rijden dinsdagochtend geen treinen, meldt de NS in de reisplanner. Dat komt volgens de NS door een koperdiefstal. De verwachting is dat de problemen rond 12.00 uur zijn verholpen.
4 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Inwoners van de Meanderhof in Middelburg hebben in de nacht van maandag op dinsdag melding gemaakt van schoten op hun woning. Agenten constateerden ter plaatse "vermoedelijk kogelgaten" in een ruit, meldt de politie Zeeland op X.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De vergiffenis die koning Willem-Alexander maandag kreeg in Suriname markeert een "nieuw begin", volgens cabaretier Jörgen Raymann. "Dit geeft wel aan dat er een nieuw tijdperk aanbreekt", vertelde Raymann maandag in RTL Tonight.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) spreekt van "buitengewone bewondering" voor koning Willem-Alexander vanwege zijn houding tegenover het Nederlandse slavernijverleden. "Deze koning is van ongekend niveau en een grote leider die in staat is om te doen wat andere monarchen en leiders van republieken nalaten", zegt voorzitter Dave Ensberg-Kleijkers.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat nazaten van tot slaaf gemaakte mensen koning Willem-Alexander hebben vergeven voor het slavernijverleden van de koninklijke familie is "een heel belangrijk moment". Dat zegt Vincent Soekra, voorzitter van het net geopende Suriname Museum in Amsterdam.
11 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Surinaamse nazaten van tot slaaf gemaakten en inheemse gemeenschappen accepteren de excuses van koning Willem-Alexander voor het Nederlandse slavernijverleden. Dat zeiden ze maandag in een dialoog met de koning op de eerste dag van het staatsbezoek van het koningspaar aan Suriname.
12 uur geleden