Rutte valt Trump bij in kritiek op Europese bondgenoten om Iran
WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte valt de Amerikaanse president Donald Trump bij in diens kritiek op Europese NAVO-landen. Die hebben inderdaad niet allemaal in de oorlog met Iran de hulp geboden die ze de Verenigde Staten wel ooit beloofd hebben, zei Rutte na een bezoek aan Trump. Maar hij heeft Trump ook gewezen op goede voorbeelden, zei hij in een interview met CNN.
Trump sloeg na afloop nog geen andere toon aan. "De NAVO was er niet toen we ze nodig hadden en ze zullen er niet zijn als we ze opnieuw nodig hebben", schreef hij op Truth Social.
De Amerikaanse president beklaagde zich de afgelopen weken voortdurend dat Europese bondgenoten niet voluit meededen aan de oorlog tegen Iran. Hij stoorde zich aan hun kritiek en weigering om hun luchtruim en militaire bases te gebruiken en vroeg zich hardop af of de VS niet beter uit de NAVO konden stappen. Ook al hebben de NAVO-landen wel beloofd elkaar te hulp te schieten als ze worden aangevallen, maar niet om militaire operaties elders in de wereld te steunen.
Rutte snapt Trumps punt wel. Het leeuwendeel van de bondgenoten weet dat de NAVO er niet alleen is om de VS en Europa te beschermen, maar ook zodat de VS elders in de wereld hun macht kunnen laten gelden, stelde hij. Europese landen hebben volgens hem de oorlog tegen Iran mogelijk gemaakt.
Maar "het klopt, niet alle Europese landen hebben hun afspraken waargemaakt en ik begrijp volkomen dat hij daarover teleurgesteld is", zei Rutte. Tegelijkertijd was "een grote meerderheid van Europese landen behulpzaam met militaire bases, met logistiek, met overvliegen, met ervoor zorgen dat ze hun toezeggingen naleven", heeft hij Trump naar eigen zeggen ook voorgehouden. Hij noemde Duitsland, het VK en ook Frankrijk als lichtende voorbeelden. Vooral die laatste twee moesten het bij Trump de afgelopen dagen ontgelden. Maar zij tuigden bijvoorbeeld een coalitie op om de Straat van Hormuz te heropenen, bracht Rutte in.
Naar Ruttes bezoek was met spanning uitgekeken, omdat Trump volgens het Witte Huis een mogelijk vertrek uit de NAVO met hem zou willen bespreken. Rutte wilde dat niet beamen, maar sprak het niet tegen en erkende dat "er duidelijk teleurstelling heerst". Ook over berichten dat de VS NAVO-landen zouden willen straffen door er Amerikaanse troepen weg te halen wilde hij niet meer kwijt dan dat "het een heel openhartig en open gesprek was". Trump luisterde volgens de NAVO-secretaris-generaal echter ook nauwgezet naar diens kijk op de zaak.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
8 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
9 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
9 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
9 uur geleden