Rutte roept KLM op niet meer over Wit-Rusland te vliegen
BRUSSEL (ANP) - Premier Mark Rutte roept KLM op niet meer over Wit-Rusland te vliegen. Hij zei dit in Brussel voor aanvang van een Europese top en na overleg met verschillende andere regeringsleiders. De luchtvaartmaatschappij maakte eerder maandag bekend geen veiligheidsrisico te zien en stelt dat het vluchtschema "normaal zal worden voortgezet".
"Het is ons duidelijk dat de Wit-Russische autoriteiten zeer onbetrouwbaar zijn bij het beheer van het luchtruim", zei Rutte. "Zeggen dat er een bom aan boord is om een toestel te laten landen is letterlijk levensgevaarlijk en gaat alle perken te buiten."
Nederland wil ook een Europees vliegverbod voor de Wit-Russische vliegmaatschappij Belavia en andere Wit-Russische toestellen. "Maar dat is niet iets wat vanavond al kan worden geregeld." De EU-leiders kunnen wel opdracht geven om zo'n verbod juridisch in orde te maken.
Ryanair-vlucht
"Een oproep aan luchtvaartmaatschappijen in Europa om niet langer te vliegen boven Wit-Rusland, dat kunnen we vanavond wél doen", zei Rutte. Al kan Nederland bijvoorbeeld KLM niet dwingen om aan die oproep gehoor te geven, tekende hij aan. KLM kon maandagavond nog niet onmiddellijk reageren.
De 27 EU-leiders bespreken de situatie in Wit-Rusland vanwege de gedwongen landing zondag van een Ryanair-vlucht vanuit Griekenland naar Litouwen in de Wit-Russische hoofdstad Minsk. Aan boord was het Wit-Russische oppositielid Roman Protasevitsj, een journalist die in ballingschap leeft. Hij werd gearresteerd.
Ruttes woorden stroken met een concept-conclusie voor de EU-top die de ronde doet. EU-leiders roepen daarin hun luchtvaartmaatschappijen op om niet over Wit-Rusland te vliegen. Ook vragen ze hun ministers de nodige maatregelen te treffen voor een vliegverbod voor Wit-Russische maatschappijen in het luchtruim van de Europese Unie en om die maatschappijen van vliegvelden in de EU te weren.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
10 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall blijft profiteren van de grote militaire investeringen voor herbewapening in Europa. De bestellingen blijven binnenkomen, want het orderboek van Rheinmetall groeide aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar naar een waarde van 73 miljard euro. Dat was 56 miljard euro een jaar eerder.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft een recordjaar achter de rug, ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij uit de Verenigde Arabische Emiraten wist een lichte daling van het aantal passagiers op te vangen met hogere opbrengsten per passagier.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.
3 uur geleden