Rutte: gesprekken met oppositie hebben veel opgeleverd
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte is tevreden over de gesprekken die hij en minister Sigrid Kaag (Financiën) afgelopen week voerden met de oppositie over de financiële plannen van het kabinet. Hij spreekt van een "hele plezierige ronde" waarin hij en Kaag veel informatie hebben opgehaald. "Pagina’s lang, en daar gaan we mee aan de slag", aldus Rutte in zijn wekelijkse persconferentie.
Niet alle partijen waren te spreken over de rondgang van Rutte en Kaag. Met name de PvdA en GroenLinks, twee partijen die het kabinet aan de benodigde meerderheid in de Eerste Kamer kunnen helpen, waren na afloop teleurgesteld. Zij misten bij het kabinet een gevoel van urgentie om problemen op te lossen met bijvoorbeeld de betaalbaarheid van energie, boodschappen en huren.
Rutte benadrukt dat hij en Kaag er nog niet zaten om meteen zaken te doen. "Het doel was niet om deze week deals in achterkamertjes te sluiten." Hij heeft naar eigen zeggen willen "schetsen waar wij staan in ons denken". De oppositie heeft "een driekwartsversie" van de kabinetsplannen gepresenteerd gekregen. Daarnaast is gevraagd om "input" bij het opstellen van de definitieve Voorjaarsnota.
In die Voorjaarsnota, die eind deze maand naar de Tweede Kamer gaat, moet het kabinet zijn plannen aanpassen aan de nieuwe economische realiteit die is ontstaan door met name de oorlog in Oekraïne. Ook moet financiële dekking gevonden worden voor compensatie voor betalers van de vermogensrendementsheffing, waarmee de afgelopen jaren miljarden euro's onrechtmatig geïnd zijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
20 uur geleden