Rutte: geen goed moment voor VS en Europa om elkaar los te laten
WARSCHAU (ANP) - De Verenigde Staten en Europa zouden er heel onverstandig aan doen om elkaar juist op dit moment los te laten, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. Het vanzelfsprekende verbond van de westerse landen vertoont barsten nu de Amerikaanse bescherming niet meer gegarandeerd lijkt. Maar ze kunnen niet zonder elkaar, benadrukte Rutte woensdag.
"Laat ik volstrekt helder zijn: dit is niet het moment om alleen verder te gaan", zei Rutte in een toespraak in Warschau. "Niet voor Europa en niet voor Noord-Amerika. De mondiale veiligheidsuitdagingen zijn te groot voor ieder van ons om in ons eentje tegemoet te treden." Wie Europa en de VS en Canada veilig wil houden, kan volgens hem niet zonder de NAVO.
Net als president Donald Trump koppelt Rutte de Amerikaanse beschermingsgelofte aan een grotere bijdrage van Europese bondgenoten aan de alliantie. "Ja, Europa moet weten dat Uncle Sam ons nog altijd dekt. Maar Amerika moet ook weten dat zijn NAVO-bondgenoten meer zullen doen."
Het moet dan ook uit zijn met "beperkingen" en "gaten" in de slagkracht van Europese bondgenoten, stelt Rutte.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!
1 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de stemtijd voor de beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op zondag met twee uur wordt verlengd. Hiermee willigde het hof een verzoek in van het campagneteam van president Luiz Inácio 'Lula' da Silva.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag gezegd dat er in november een trilaterale ontmoeting zal plaatsvinden tussen Kyiv, Washington en Moskou, met als doel de vastgelopen vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen.
2 uur geledenSOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
3 uur geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
5 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
5 uur geleden