Rutte: EU-sancties in de maak wel ongeveer de zwaarst denkbare
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe sancties voor Rusland waarover de EU-leiders zich donderdagavond buigen, zijn "wel ongeveer de zwaarst denkbare", zegt premier Mark Rutte. Rusland wordt vermoedelijk nog niet afgesloten van het internationale betalingsverkeer en ook president Poetin wordt waarschijnlijk niet rechtstreeks gestraft, maar Rutte kan zich voorstellen dat de tijd daarvoor nog niet rijp is.
Nederland denkt pragmatisch, zei Rutte voor aanvang van een ingelaste top in Brussel over een antwoord op de Russische invasie van Oekraïne. "Wij zijn niet tegen die twee elementen, maar we willen wel heel goed weten of dat verstandig is."
Als Rusland uit de 'financiële telecomdienst' SWIFT wordt gezet, zou dat ook westerse landen hard raken, memoreert Rutte. Daarom aarzelt een aantal EU-lidstaten daarover.
Diplomatieke oplossing
Als de EU Poetin de toegang tot de EU ontzegt en eventueel in de unie ondergebracht geld bevriest, wordt het volgens de premier moeilijk om ooit nog met hem tot een diplomatieke oplossing te komen. "Dat is nu natuurlijk nog ondenkbaar, maar ooit zal die dialoog weer moeten starten." Maar ook de huidige en komende strafmaatregelen "zullen Poetin sowieso ook persoonlijk zeer raken", verzekert Rutte.
Als de EU-landen de genoemde maatregelen deze week niet in stelling brengen, betekent dat niet dat ze voorgoed van de baan zijn. Het zijn stappen "die je, als het toch nog een keer heftiger moet, wel zou kunnen toevoegen", zegt Rutte. Hij sluit niet uit dat Rusland het nog zoveel bonter maakt dat de EU naar een nog zwaardere straf wil grijpen.
Voor welke strafmaatregelen Rutte en zijn collega's op hun ingelaste top in Brussel precies kiezen, blijkt naar verwachting vrijdag. Zodra ze de zegen hebben van de EU-leiders worden ze door juristen zorgvuldig onderbouwd, zodat gestraften de Europese rechter niet zover kunnen krijgen om er een streep door te zetten.
Meer uit Binnenland
DEN HELDER (ANP) - De Vakbond voor Burger en Militair defensiepersoneel (VBM) is het eens met generaal Onno Eichelsheim, die zegt dat oefeningen van Defensie ondanks de droogte niet tijdelijk stilgelegd hoeven te worden. Deze week ontstonden drie grote natuurbranden op militaire terreinen. Voorzitter Jean Debie vindt het desondanks niet onverantwoord om onder de huidige omstandigheden te oefenen. "Militairen weten over het algemeen heel goed wat ze op zulke momenten moeten doen."
38 minuten geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer is nog volop bezig met het controleren en nablussen van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Op meerdere plekken ontstaan nieuwe brandhaarden, die direct door de brandweer worden bestreden om verdere uitbreiding van de brand te voorkomen.
1 uur geledenBONN (ANP) - De Duitse brandweer stuurt vrijdag 21 voertuigen met 67 mensen naar Nederland om te helpen bij het blussen van de natuurbranden. De gespecialiseerde eenheden komen uit de steden Düsseldorf, Leverkusen, Bonn, Königswinter en Ratingen.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In Nederland is vanaf zaterdagmiddag code geel van kracht wegens onweer met windstoten en hagel, meldt het KNMI. Volgens het weerinstituut is er kans op hagelstenen tot 2 centimeter groot en windstoten tot plaatselijk 70 kilometer per uur.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.
5 uur geledenKESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
11 uur geleden