Rutte: EU-sancties in de maak wel ongeveer de zwaarst denkbare
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe sancties voor Rusland waarover de EU-leiders zich donderdagavond buigen, zijn "wel ongeveer de zwaarst denkbare", zegt premier Mark Rutte. Rusland wordt vermoedelijk nog niet afgesloten van het internationale betalingsverkeer en ook president Poetin wordt waarschijnlijk niet rechtstreeks gestraft, maar Rutte kan zich voorstellen dat de tijd daarvoor nog niet rijp is.
Nederland denkt pragmatisch, zei Rutte voor aanvang van een ingelaste top in Brussel over een antwoord op de Russische invasie van Oekraïne. "Wij zijn niet tegen die twee elementen, maar we willen wel heel goed weten of dat verstandig is."
Als Rusland uit de 'financiële telecomdienst' SWIFT wordt gezet, zou dat ook westerse landen hard raken, memoreert Rutte. Daarom aarzelt een aantal EU-lidstaten daarover.
Diplomatieke oplossing
Als de EU Poetin de toegang tot de EU ontzegt en eventueel in de unie ondergebracht geld bevriest, wordt het volgens de premier moeilijk om ooit nog met hem tot een diplomatieke oplossing te komen. "Dat is nu natuurlijk nog ondenkbaar, maar ooit zal die dialoog weer moeten starten." Maar ook de huidige en komende strafmaatregelen "zullen Poetin sowieso ook persoonlijk zeer raken", verzekert Rutte.
Als de EU-landen de genoemde maatregelen deze week niet in stelling brengen, betekent dat niet dat ze voorgoed van de baan zijn. Het zijn stappen "die je, als het toch nog een keer heftiger moet, wel zou kunnen toevoegen", zegt Rutte. Hij sluit niet uit dat Rusland het nog zoveel bonter maakt dat de EU naar een nog zwaardere straf wil grijpen.
Voor welke strafmaatregelen Rutte en zijn collega's op hun ingelaste top in Brussel precies kiezen, blijkt naar verwachting vrijdag. Zodra ze de zegen hebben van de EU-leiders worden ze door juristen zorgvuldig onderbouwd, zodat gestraften de Europese rechter niet zover kunnen krijgen om er een streep door te zetten.
Meer uit Binnenland
STEENWIJK (ANP) - In Steenwijk is het lichaam gevonden van de 8-jarige jongen die sinds zaterdagavond vermist was. Dat meldt de politie.
12 minuten geledenWINTERSWIJK (ANP) - Op natuurijsbanen in Nederland wordt zondag druk geschaatst, blijkt uit een rondgang van het ANP. IJsbanen proberen zondag zo lang mogelijk open te blijven.
34 minuten geledenUTRECHT (ANP) - NS blijft ook maandag nog met een aangepaste dienstregeling en minder treinen rijden als gevolg van het winterweer, met name in het oosten van het land. "Sommige reizigers moeten vaker overstappen en zijn langer onderweg. Ook kunnen treinen drukker zijn dan reizigers gewend zijn", meldt NS.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft de bewoner aangehouden van de woning in Rotterdam-Zuid waar eerder op zondagochtend de vermiste Wendy (10) is gevonden. De man is aangehouden op verdenking van het onttrekken aan het bevoegd gezag. "Een volwassene mag niet zonder toestemming van de ouders een kind in huis nemen. We gaan er vooralsnog van uit dat er geen aanwijzingen zijn voor andere misdrijven", meldt de politie.
2 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - De zoektocht naar een vermiste 8-jarige jongen uit Steenwijk gaat zondag in volle gang door. Vanwege de vrieskou maakt de politie zich ernstig zorgen. Het Landelijk Team Onderwaterzoekingen is ondertussen ook ingeschakeld, laat de politie weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuurijsbanen in Nederland kiezen voor hun leden nu er waarschijnlijk één dag geschaatst kan worden. Maandag gaat het dooien, waardoor een marathon voor wedstrijdrijders organiseren voor veel ijsclubs geen prioriteit heeft. Dat laten verschillende verenigingen en de KNSB weten.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verwacht komende nacht gladheid door ijzel, met uitzondering van het zuidwesten van het land. Het KNMI geeft daarom code oranje af, die begint in Noord-Holland vanaf 23.00 uur.
3 uur geleden