Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rutte: echte probleem VWS gaat om 590 miljoen, niet om miljarden

Rutte: echte probleem VWS gaat om 590 miljoen, niet om miljarden

DEN HAAG (ANP) - Volgens demissionair premier Mark Rutte moet het ministerie van Volksgezondheid vooral uitleg geven over 590 miljoen euro aan uitgaven in de coronacrisis. Het grote probleem gaat niet om de volledige 5,1 miljard euro aan uitgaven waarover de Algemene Rekenkamer heeft gezegd dat de financiële spelregels zijn overtreden. "Dat is nog steeds een enorm bedrag", geeft Rutte toe over de 590 miljoen, maar hij probeerde het "terug te koken tot de essentie".

Rutte staat tegenover een uiterst kritische Kamer in een debat over het Rekenkamerrapport dat op verantwoordingsdag uitkwam. Daarin oordeelde de Rekenkamer ongekend hard over het financiële beleid van het kabinet in de coronacrisis. Vooral bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport ging het mis. Het financieel beheer over 5,1 miljard euro aan uitgaven "schoot ernstig tekort". Maar Rutte wil dit bedrag "uitsplitsen", zegt hij in de Kamer.

Een groot deel van de onrechtmatige uitgaven valt in de toekomst op te lossen, denkt Rutte. Hij doelt op uitgaven die niet volgens de regels zijn gedaan, omdat bijvoorbeeld de Eerste Kamer er niet over is geïnformeerd. Over nog eens bijna 1 miljard is de Tweede Kamer te laat op de hoogte gebracht en voor een half miljard zijn geen bankgaranties aangevraagd. "Dat nemen we allemaal serieus", bezweert de premier. Maar het is geen geld dat zonder bonnetjes is uitgegeven, benadrukt hij.

Van 590 miljoen euro aan uitgaven in de coronacrisis kunnen de goederen of diensten "niet precies in beeld worden gebracht". Testen, mondkapjes, ademapparatuur en betalingen aan de GGD. Dat betekent volgens Rutte niet dat die goederen niet zijn geleverd, maar "als je kijkt naar de precieze normen, kan niet precies worden aangetoond waar die goederen nu zijn. Dat is dus niet netjes geregistreerd".

Zijn opmerkingen over het daadwerkelijke 'probleembedrag' kwam Rutte al snel op felle kritiek uit de Kamer te staan. PvdA'er Henk Nijboer en GroenLinks-Kamerlid Bart Snels vinden dat hij de financiële wanorde kleiner probeert te maken, maar dat weerspreekt de premier. "Ik bagatelliseer het niet."

Meer uit Binnenland

Lale Gül: de staat en politie laten me in de steek

HILVERSUM (ANP) - Schrijfster Lale Gül voelt zich "in de steek gelaten door de politie en de staat". Dat zegt Gül in RTL Tonight over de beslissing van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) om haar beveiliging stop te zetten. "Ik ben eigenlijk in volle paniek, ook al zie je dat nu niet aan me", aldus Gül. "Ik ben vooral heel bang, omdat ik dagelijks nog steeds de meest walgelijke doodsbedreigingen krijg. Dat is nooit opgehouden."

1 uur geleden
Raad Den Haag wil Van Zanen nog een termijn als burgemeester

DEN HAAG (ANP) - De gemeenteraad van Den Haag heeft huidig burgemeester Jan van Zanen voorgedragen voor een nieuwe termijn van maximaal zes jaar. De termijn van de 64-jarige VVD'er loopt op 1 juli 2026 af.

1 uur geleden
Hugo de Jonge wil niet dat burgemeester van Terneuzen aftreedt

MIDDELBURG (ANP) - Hugo de Jonge, commissaris van de Koning in Zeeland, heeft de aftredende burgemeester van Terneuzen "indringend verzocht" om niet op te stappen. Dat staat in een brief die De Jonge aan de gemeenteraad van Terneuzen richt. In het "belang van de bestuurbaarheid" van de gemeente Terneuzen kan burgemeester Erik van Merrienboer beter aanblijven, vindt De Jonge.

3 uur geleden
HEMA waarschuwt mensen met allergieën voor roomboter kaasstengels

AMSTERDAM (ANP) - Winkelketen HEMA waarschuwt consumenten voor het ontbreken van de vermelding van sesamzaad en pinda's op de verpakking van roomboter kaasstengels. HEMA raadt mensen die allergisch zijn voor een of beide ingrediënten aan om de kaasstengels niet te eten.

5 uur geleden
Directeur van marathon Rotterdam vertrekt in december

ROTTERDAM (ANP) - Wilbert Lek vertrekt als directeur van de marathon van Rotterdam. Hij meldt op 12 december zijn functie bij organisator Golazo Events Nederland neer te leggen.

5 uur geleden
Burgemeester Terneuzen stapt op om onenigheid over azc-vergunning

TERNEUZEN (ANP) - Burgemeester van Terneuzen Erik van Merrienboer stapt op, omdat hij zich niet kan vinden in de besluitvorming over een asielzoekerscentrum (azc) in de Zeeuwse gemeente. De wethouders in de plaats willen op aandringen van de gemeenteraad geen vergunning meer afgeven voor de zogeheten Regionale Opvanglocatie. Zowel de raad als het college hadden de plannen voor de komst van het azc vorig jaar nog goedgekeurd.

6 uur geleden
Havenbedrijf North Sea Port scherpt beveiliging aan na dronezwerm

DEN HAAG (ANP) - Het havenbedrijf North Sea Port, verantwoordelijk voor de havens van Terneuzen, Vlissingen en Gent, heeft de beveiliging van de drie locaties aangescherpt. Dit na een dronezwerm van 12 tot 20 drones die vorige week bij de haven van Terneuzen werd gezien.

7 uur geleden