Rutte bij installatie: Oekraïne hoort thuis in de NAVO
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe secretaris-generaal Mark Rutte heeft tijdens zijn eerste vergadering met de 32 NAVO-ambassadeurs gezegd dat Oekraïne snel lid moet worden van de NAVO. "Oekraïne hoort thuis in de NAVO", zei hij. In de vergadering kreeg Rutte officieel de voorzittershamer uit handen van zijn voorganger Jens Stoltenberg.
"Er kan geen sprake zijn van blijvende veiligheid in Europa zonder een sterk, onafhankelijk Oekraïne", benadrukte Rutte. "Ik weet uit persoonlijke ervaring met het neerhalen van vlucht MH17 in 2014 hoe het conflict in Oekraïne niet beperkt blijft tot de frontlinies."
"We moeten dus ons steentje bijdragen. We moeten het pakket waarmaken dat op de top in Washington is overeengekomen."
Samenwerken prioriteit
Die top was in juli. Daar hebben de bondgenoten onder meer afgesproken dat er een onomkeerbare weg is ingeslagen naar het Oekraïense lidmaatschap van de NAVO.
Behalve Oekraïne noemde Rutte de samenwerking met "landen over de hele wereld die onze belangen en waarden delen" een prioriteit. Rutte noemde als voorbeeld samenwerking met landen in Oost-Azië en Oceanië en met de Europese Unie. De NAVO-bondgenoten ontkomen er wat hem betreft ook niet aan meer in de NAVO te investeren. "Als we meer willen doen, moeten we meer uitgeven." De investeringen zijn wat Rutte betreft in "beter materieel en snellere innovatie".
Rutte over kans
Rutte sloot de vergadering met de 32 NAVO-ambassadeurs af met een kwinkslag: "Als er één baan is die kan maken dat ik mijn huis in Den Haag verlaat, dan is het wel deze."
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, heeft vrijdag een omstreden besparingspakket voor de gezondheidszorg goedgekeurd.
12 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin zegt in gesprek te zijn met Turkije over de Russische S-400-raketsystemen waarover Ankara beschikt. Het gaat daarbij om verkoop van de twee systemen aan een derde land.
56 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije sluit zich aan bij het Europees Openbaar Ministerie (EPPO), dat EU-lidstaten controleert op fraude en corruptie met EU-geld. Daarmee breekt de nieuwe premier Péter Magyar opnieuw met beleid van zijn voorganger Viktor Orbán, die altijd weigerde EPPO toegang te geven tot Hongarije.
1 uur geledenATHENE (ANP/AFP/RTR) - De Griekse politie heeft drie arrestaties verricht na een reeks aanslagen in de stad Thessaloniki. Die lijken gericht te zijn geweest tegen politici van de regerende partij Nea Dimokratia (ND) en hebben zeker één persoon het leven gekost.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk heeft een noodplan in werking gesteld vanwege de extreme hitte in delen van het land. Dat meldt BFMTV. Het kabinet van premier Sébastien Lecornu was eerder op vrijdag in spoed bijeen om de hittemaatregelen te bespreken.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse parlement heeft een wet aangenomen die de keizerlijke opvolging moet verzekeren. Een Japanse wet over troonopvolging uit 1947 staat niet toe dat vrouwen keizer kunnen worden, waardoor de 24-jarige prinses Aiko als enige kind van keizer Naruhito geen aanspraak maakt op de keizerstitel. De wetswijziging moet daarom de erfopvolging verruimen, zodat ook mannen die verder afstammen van de keizerlijke familie keizer kunnen worden. Dit door hen op te nemen in de familie.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt een half miljoen pond (586.000 euro) aan donaties aan de Reform UK-partij van Nigel Farage. Het geld komt volgens The Times van de moeder van George Cottrell, een bondgenoot van Farage die in de VS een gevangenisstraf heeft uitgezeten voor fraude.
2 uur geleden