Rutte acht deal in EU over steunpakket mogelijk
DEN HAAG (ANP) - Premier Mark Rutte denkt dat er donderdag een akkoord gevonden kan worden over het Europese steunpakket om de gevolgen van de coronacrisis te bestrijden. De onderhandelingen hierover liepen woensdagnacht vast.
Er is kritiek op de Nederlandse houding in de onderhandelingen, vooral uit Zuid-Europa maar die klinkt ook in Berlijn en Parijs. Nederland zou het Europese project op het spel zetten.
"Daar zou ik niet te veel van onder de indruk zijn. Ik geloof ook dat dit even onderdeel is van de fase waarin de gesprekken zitten. Die proberen we tot een goed einde te brengen", verklaarde Rutte na de ministerraad.
Niet streng
Volgens hem stelt minister Wopke Hoekstra van Financiƫn zich in de onderhandelingen niet te streng op. Het zijn volgens hem "ingewikkelde gesprekken", maar hij "acht een deal vandaag mogelijk".
Nederland wil "solidair zijn met Zuid-Europa", aldus Rutte. Maar tegenover de steun moeten die landen volgens hem wel laten zien hoe ze hun concurrentiepositie willen versterken. "Dat hoeft niet meteen nu."
Noodfonds
Het gaat dan om het noodfonds ESM. Directe medische kosten mogen zonder eisen daaruit worden worden gedekt. Maar als het wordt ingezet voor het bestrijden van de economische crisis moeten volgens het kabinet de afgesproken strenge voorwaarden gelden.
Verder blijft Nederland tegenstander van eurobonds. Binnen de eurozone zijn er negen landen voor het uitgeven van dergelijkegemeenschappelijke schuldpapieren.
Meerjarenbegroting
Rutte denkt niet dat de Nederlandse opstelling negatief zal uitwerken tijdens de onderhandelingen voor de nieuwe meerjarenbegroting van de EU. Het kabinet wil niet dat die wordt verhoogd.
De ministers van Financiƫn van de eurozone gaan aan het eind van de middag verder praten. Op tafel ligt een steunpakket van 540 miljard euro. Om tot een akkoord te komen is unanimiteit vereist.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York lieten donderdag aan het slot kleine koersuitslagen zien. De aandacht van beleggers op Wall Street ging opnieuw uit naar cijfers over de Amerikaanse banenmarkt. Verder waren er nog kwartaalresultaten van onder meer softwareconcern Salesforce en supermarktketen Kroger.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.
15 uur geleden