
Russische premier Medvedev kondigt vertrek regering aan
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische premier Dmitri Medvedev heeft het aftreden van zijn regering aangekondigd. President Vladimir Poetin zal een nieuwe regering samenstellen, zo verklaarde de eerste minister.
Medvedev maakte meteen zijn nieuwe baan bekend. Hij wordt tweede man van de Russische nationale veiligheidsraad. Poetin verklaarde dat de huidige regering aan zal blijven tot er een nieuwe is samengesteld.
De aankondiging van Medvedev kwam woensdag kort nadat Poetin zijn jaarlijkse toespraak tot het parlement had gehouden en aankondigde grondwettelijke veranderingen te willen doorvoeren. Medvedev wil met zijn onverwachte vertrek Poetin alle ruimte geven. Als mogelijke opvolgers worden de burgemeester van Moskou Sergej Sobianin en de ministers Dmitri Oresjkin en Aleksander Novak genoemd.
Meer bevoegdheden Doema
Medvedev vormt al jaren een regerend duo met Poetin, die Boris Jeltsin opvolgde als leider van Rusland. Poetin mocht eigenlijk maximaal twee opeenvolgende termijnen aanblijven als president. Daarom trad hij in 2008 aan als premier onder Medvedev en kon zo in 2012 weer president worden. Toen was Medvedev zijn premier.
De aangekondigde grondwettelijke veranderingen zouden inhouden dat de Doema meer bevoegdheden krijgt, waaronder het kiezen van de premier. Poetin heeft gezegd dat hij een sterk presidentieel systeem wil behouden. Waarnemers suggereren echter dat de 67-jarige Poetin overweegt om macht naar het parlement te verplaatsen en vervolgens een versterkte rol als premier op zich te nemen nadat hij in 2024 als president is afgetreden.
Het vertrek van Medvedev kan ook mede het gevolg zijn van een groeiende kloof tussen hem en president Poetin; daarover wordt al een aantal jaar gespeculeerd sinds Medvedev zich soms kritisch uitlaat over Poetin. Bovendien wordt al langer gespeculeerd over een vertrek van Medvedev wegens tegenvallende populariteitscijfers.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag oordeelt dat Israël hulp van de Verenigde Naties in de Palestijnse gebieden moet toestaan en faciliteren. Dat is inclusief de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA), aldus een niet-bindend advies van de hoogste VN-rechtbank.
8 minuten geledenCHARKIV (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Bij een Russische droneaanval op een kleuterschool in Charkiv is zeker één dode gevallen, meldt Ihor Terechov, de burgemeester van die stad, op Telegram. Ook raakten minstens zeven mensen gewond. Op beelden die het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken deelt op X, is te zien hoe kinderen in veiligheid worden gebracht nadat het pand in brand is gevlogen. Volgens het ministerie werden zeker vijftig kinderen geëvacueerd.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Israël heeft opnieuw dertig lichamen van overleden Palestijnse gevangenen overgedragen aan de autoriteiten in de Gazastrook. Daarmee komt het totaal aantal teruggebrachte Palestijnse lichamen sinds het ingaan van het staakt-het-vuren op 195.
1 uur geledenHAWTHORNE (ANP/AFP) - SpaceX heeft meer dan 2500 Starlink-apparaten uitgeschakeld in de buurt van plekken in Myanmar waarvan wordt vermoed dat er scamcentra gevestigd zijn. Dat maakte de operationeel onderdirecteur van het Amerikaanse techbedrijf Lauren Dreyer bekend op X.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Schepen van NAVO-landen hebben een Russisch oorlogsschip gevolgd dat door het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland voer, meldt de Britse marine. Ook een Nederlandse helikopter werd ingezet om het vaartuig te schaduwen.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky steunt het idee van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump om de huidige frontlijn in Oekraïne als uitgangspunt te nemen in de onderhandelingen met Rusland. Volgens Zelensky is dat voorstel een "goed compromis".
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in de Noorse hoofdstad Oslo aangekomen. Hij heeft daar een ontmoeting met premier Jonas Gahr Støre, meldt zijn regering. Waar de ontmoeting over gaat, is niet bekendgemaakt.
3 uur geleden