Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische militairen nemen vliegveld Almaty in, geweld gaat door

Russische militairen nemen vliegveld Almaty in, geweld gaat door

ALMATY (ANP/RTR/AFP) - Russische militairen hebben het vliegveld van de grootste stad van Kazachstan, Almaty, ingenomen. Russische media melden dat sinds donderdag "dag en nacht" troepen worden ingevlogen vanuit Rusland. De militairen moeten onder meer strategische objecten beveiligen en de Kazachse regering helpen de orde te handhaven. Ondertussen gaat het geweld in het land onverminderd door.

Volgens het Russische persbureau Tass werd donderdag tot diep in de nacht geschoten in het centrum van Almaty en zou het gebouw van een televisiezender in brand staan. Ook op vrijdagochtend melden journalisten dat er gevochten wordt in de stad.

De Kazachse president Kassym-Jomart Tokajev zei vrijdagochtend in een televisietoespraak dat hij het leger opdracht heeft gegeven om zonder waarschuwing te schieten als de ongeregeldheden doorgaan. Hij zei niet met de demonstranten te zullen onderhandelen en dat wie zich niet overgeeft, "vernietigd zal worden". Volgens Tokajev wordt Almaty bedreigd door "20.000 bandieten".

Snelle beslissing

Hij bedankte zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin voor diens snelle beslissing om "vredestroepen" te sturen. Het door Rusland geleide militaire bondgenootschap CSTO besloot 2500 militairen naar Kazachstan te sturen, nadat Tokajev om hulp had gevraagd.

De protesten in Kazachstan braken uit nadat de prijs voor lpg begin dit jaar verdubbeld werd. Tokajev heeft dat teruggedraaid, maar de demonstraties gingen door en richtten zich steeds meer tegen de gevestigde politieke orde.

Meer uit Buitenland

VN-experts veroordelen agressie VS tegen Venezuela

GENÈVE (ANP) - VN-experts veroordelen de militaire opbouw rond Venezuela en zeggen dat de VS hiermee het internationaal recht schenden. Het geweld "brengt het mensenrecht op leven en andere rechten in Venezuela en de regio ernstig in gevaar", zeggen zij in een verklaring.

1 uur geleden
Brussel veroordeelt visumverbod VS voor oud-EU-commissaris Breton

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie veroordeelt de beslissing van de VS om een visumverbod op te leggen aan vijf Europese personen, onder wie voormalig EU-commissaris Thierry Breton. Brussel heeft opheldering gevraagd aan de Amerikaanse autoriteiten.

2 uur geleden
Russische gezant heeft vredesvoorstellen overgebracht aan Poetin

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische gezant Kirill Dmitriev heeft bij president Vladimir Poetin verslag gedaan over zijn gesprekken met de Amerikanen van afgelopen weekend. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky presenteerde woensdag details uit een nieuw 20-puntenplan van de Amerikanen en de Oekraïners en zei dat hij dezelfde dag nog een antwoord uit Moskou verwacht. Het Kremlin zegt nog bezig te zijn met het formuleren van een reactie.

3 uur geleden
Zelensky presenteert details uit Amerikaans 20-puntenplan

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft details gepresenteerd uit een nieuw Amerikaans 20-puntenplan, waar de Oekraïense en Amerikaanse delegatie de afgelopen weken over hebben onderhandeld. Volgens Zelensky moeten onder meer de huidige frontlijnen worden bevroren en zou er mogelijk een gedemilitariseerde bufferzone kunnen komen tussen het Oekraïense en het Russische gebied.

5 uur geleden
Turkije vindt zwarte doos van vliegtuig Libische legerleider

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat dinsdag neerstortte met de Libische legerleider Mohammed Ali ⁠Ahmed al-Haddad aan boord. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya hebben ze daardoor ook beschikking over geluidsopnames uit de cockpit voor het ongeluk.

6 uur geleden
Politieagenten gewond in Moskou nabij plek waar generaal omkwam

MOSKOU (ANP) - In Moskou zijn twee politieagenten in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een "incident" in de buurt van de plek waar deze week een Russische generaal om het leven kwam, aldus de autoriteiten. Lokale media melden op basis van ooggetuigen dat er sprake was van een explosie.

9 uur geleden
VS leggen visumsancties op aan voormalige EU-commissaris

WASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.

13 uur geleden