Russische justitie eist 6 jaar cel tegen regisseur Serebrennikov
MOSKOU (ANP/RTR) - Russische aanklagers hebben maandag voor een rechtbank in Moskou zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de prominente film- en theaterregisseur Kirill Serebrennikov wegens verduistering. Dat meldde het Russische persbureau RIA.
De vervolging van Serebrennikov, een bekroonde regisseur, leidde tot verontwaardiging onder de liberale culturele elite van het land, die zegt dat de regisseur wordt vervolgd voor zijn werk. Serebrennikov, sinds 2012 artistiek directeur van het avant-gardistische Gogol Centre-theater in Moskou, spreekt alle beschuldigingen tegen.
De 50-jarige regisseur werd in de zomer van 2017 gearresteerd en beschuldigd van verduistering van omgerekend bijna een miljoen euro overheidsgeld dat bestemd was voor een theaterproject.
Internationaal bekritiseerd
Het proces wordt internationaal bekritiseerd als een politiek showproces tegen de liberale kunstscene in Rusland. Onder meer de Duitse bondskanselier Angela Merkel en internationale sterren hebben zich voor de film- en theatermaker ingezet.
Het proces tegen Serebrennikov kende tot nu vele wendingen. Vorig jaar kwam de regisseur na ruim anderhalf jaar onder huisarrest op vrije voeten. Hij mocht werken, maar mocht de stad niet verlaten.
In september stuurde een rechter de zaak terug naar de procureur-generaal vanwege inconsistenties en ontbrekende details in de aanklacht. Deze laatste ging vervolgens in beroep en en adviseerde dat een andere rechtbank de zaak zou behandelen.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
18 minuten geledenLONDEN/PARIJS (ANP) - De leiders van de landen die een einde willen maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz overleggen vrijdag. Aan de eerste top van de 'Hormuz-coalitie' zal naar verwachting ook premier Rob Jetten meedoen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Onderhandelaars uit Iran en de VS zouden later deze week terug kunnen keren naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor hervatting van hun overleg. Het persbureau Reuters meldt dit van verschillende bronnen te hebben gehoord.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, is dinsdag bij het gesprek tussen Libanon en Israël. CNN meldt dat op basis van een bron binnen het ministerie. De Israëlische ambassadeur in de VS, Yechiel Leiter, ontmoet dan in Washington de Libanese ambassadeur in de VS, Nada Hamadeh.
7 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping wil de banden met Spanje aanhalen, zei hij dinsdag tijdens een bezoek van de Spaanse premier Pedro Sánchez aan Beijing. Volgens Chinese staatsmedia beloofden beide leiders de samenwerking tussen de landen te verdiepen, te midden van wat Xi een "afbrokkelende wereldorde" noemde.
7 uur geleden