Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische inflatie koelt af naar laagste niveau sinds invasie

Russische inflatie koelt af naar laagste niveau sinds invasie

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische inflatie is in juni uitgekomen op het laagste niveau sinds de inval in Oekraïne eind februari. Het leven in Rusland werd vorige maand in doorsnee 15,9 procent duurder op jaarbasis. Dat was een maand eerder nog 17,1 procent.

De inflatievooruitzichten voor Rusland zijn flink anders geworden in vergelijking met een paar maanden terug. Dat komt vooral door de instroom van oliedollars die mede een historische opleving van de roebel heeft veroorzaakt. Ook andere ingrepen door Moskou om de munt te ondersteunen droegen bij aan de rally van de roebel die in juni 15 procent aan waarde won.

De mindere kooplust onder Russen leidt er ook toe dat de prijzen minder hard stijgen. Russen denken vanwege de onzekerheden wel twee keer na alvorens een grote aankoop te doen. De mate waarin Russen momenteel de portemonnee trekken is gelijk aan het dieptepunt in de coronacrisis.

Eerder stegen de prijzen juist fors door de sancties die tegen Rusland zijn ingesteld. Daardoor raakten handelsstromen verstoord en ontstonden tekorten aan bepaalde producten.

Doordat de inflatie is afgenomen, heeft de centrale bank van Rusland de rente in vier stappen verlaagd tot het niveau van voor de invasie. Daarbij werd ook de verwachting voor de inflatie dit jaar naar beneden bijgesteld. Beleidsmakers gaan uit van een inflatie eind dit jaar tussen de 14 en 17 procent. De Russische economie zal daarbij volgens kenners dit jaar niet meer dan 3,5 procent krimpen.

Meer uit Financieel

Van Oostrom: bezuinigingen sociale zekerheid hopelijk niet nodig

HILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.

1 uur geleden
FT: OpenAI plant ingrijpende vernieuwing van ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.

3 uur geleden
ASML nodigt Elon Musk uit voor besloten technologie-evenement

VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.

21 uur geleden
Topman Rosneft: bedrijven VS profiteren van blokkade Hormuz

SINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.

23 uur geleden
Franse meelindustrie in problemen door goedkope import

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.

23 uur geleden
Netflix benoemt nieuwe voorzitter na vertrek medeoprichter

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.

1 dag geleden
Media: staten VS willen overname Warner door Paramount blokkeren

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.

1 dag geleden