Russische gastoevoer naar Duitsland ligt zeker tien dagen stil
BERLIJN (ANP/DPA) - De gastoevoer van Rusland naar Duitsland wordt tien dagen stilgelegd wegen gepland onderhoud aan de Nord Stream 1-pijpleiding in de Oostzee. Deze pijpleiding is de belangrijkste verbinding voor aardgasstromen naar Duitsland, de grootste economie van Europa.
De gasstroom is maandag om 06.00 uur gestopt en zal in de vroege ochtend van 21 juli weer op gang komen. Verschillende beleidsmakers in Duitsland vrezen dat de gasstroom na het onderhoud niet zal worden hervat, aangezien de oorlog van Rusland tegen Oekraïne voortduurt. Duitsland en andere westerse landen hebben meerdere sancties aan Moskou opgelegd in een poging de gevechten een halt toe te roepen.
Veel landen zijn afhankelijk van Russische energie. Moskou heeft in een reactie op de sancties al meerdere landen van het gas afgeknepen. De gastoevoer via de 1200 kilometer lange pijpleiding tussen Rusland en Noord-Duitsland was al aanzienlijk minder, naar verluidt door vertragingen bij de onderhoudswerkzaamheden. Volgens Moskou was de vertraging een gevolg van de sancties. Duitsland spreekt dat tegen.
Capaciteit
De capaciteit van de pijpleiding werd de laatste tijd maar voor 40 procent benut. Dat er niet volop gas stroomde door Nord Stream 1 leidde er al toe dat de gasprijzen in Duitsland stegen. Voor het reguliere onderhoud van de pijpleiding is tien dagen uitgetrokken. Eerdere, soortgelijke onderhoudsbeurten hebben in het verleden tussen de tien en veertien dagen geduurd.
De onderhoudswerkzaamheden komen op een moment dat Duitsland zijn afhankelijkheid van Russisch gas drastisch wil verminderen. Ondertussen wil het land ook voldoende voorraad hebben voor komende winter. Een plotselinge onderbreking van de gaslevering zou dramatische gevolgen kunnen hebben voor de industrie en voor huishoudens.
Meer uit Financieel
EKE (ANP/BELGA) - Medewerkers van Aldi hebben in België het werk neergelegd omdat de supermarktketen overweegt op zondagen open te gaan. Vakbond BBTK zegt dat het personeel daar niet blij mee is. In minstens tien supermarkten in Vlaanderen heeft het personeel het werk donderdag neergelegd en zijn de winkels gesloten, stelt een vertegenwoordiger van de vakbond.
4 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders aten een recordaantal aardbeien in 2025. Dat meldt belangenvereniging GroentenFruit Huis. In totaal aten Nederlanders bijna zes reguliere bakjes per persoon.
6 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandeelhouders van Warner Bros. Discovery hebben ingestemd met de overname van het entertainment- en mediaconcern door concurrent Paramount Skydance. Door die deal van 110 miljard dollar (94 miljard euro) ontstaat een fusiebedrijf dat duizenden bekende films en series in huis heeft, naast veel Amerikaanse televisiezenders.
22 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Aandeelhouders van olieconcern BP hebben twee door het management aangedragen resoluties met een meerderheid weggestemd op de aandeelhoudersvergadering donderdag. Een teken voor de nieuwe topvrouw Meg O'Neill en nieuwe voorzitter Albert Manifold dat ze geen onvoorwaardelijke steun van de aandeelhouders hebben.
1 uur geledenPAWTUCKET (ANP) - Speelgoedfabrikant Hasbro heeft in het eerste kwartaal van 2026 de verwachtingen van analisten overtroffen. Zowel de omzet als de winst steeg in het eerste kwartaal, meldt het bedrijf donderdag in een bericht aan beleggers. Het bedrijf profiteerde naar eigen zeggen vooral van de populariteit van het kaartspel Magic: The Gathering.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla behoorde donderdag tot de verliezers op de beurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's wist de omzet en winst in het eerste kwartaal van dit jaar op te voeren, nadat het concern vorig jaar kampte met lagere verkopen en hogere kosten. Mede dankzij prijsverlagingen wist Tesla de verkopen weer aan te jagen.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Warmtefonds heeft nog zo'n 140 miljoen euro extra van het kabinet nodig voor leningen aan huiseigenaren om hun woning te verduurzamen. Eigenaren met een inkomen tot 60.000 euro per jaar kunnen met het fonds een lening zonder rente krijgen. Als het extra geld uitblijft, kan dat over een aantal jaren mogelijk niet meer, heeft bestuursvoorzitter Ernst-Jan Boers van het Nationaal Warmtefonds tegen het ANP gezegd.
3 uur geleden