Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische centrale bank voert rente weer fors op om hoge inflatie

Russische centrale bank voert rente weer fors op om hoge inflatie

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft de rente verder verhoogd om de hoge inflatie in het land tegen te gaan. De afgelopen maanden stegen de prijzen in Rusland veel harder dan beleidsmakers willen. Dat komt mede door de forse uitgaven van het Kremlin aan de oorlog in Oekraïne. Diezelfde oorlog zorgt ook voor personeelstekorten die de prijzen de hoogte in duwen.

Het belangrijkste rentetarief in Rusland steeg van 13 naar 15 procent, veel sterker dan economen in doorsnee hadden verwacht. Het besluit brengt de leenkosten in Rusland naar het hoogste niveau sinds april 2022 en dreigt de economie in een recessie te doen belanden. Maar het stabiliseren van de roebel om meer grip op de inflatie te krijgen, is voor Rusland een topprioriteit geworden in een tijd waarin Vladimir Poetin zich voorbereidt op de presidentsverkiezingen volgend jaar.

Intussen gaat de oorlog tegen Oekraïne al zijn 21e maand in, terwijl de Russische inflatie volgens de meeste recente gegevens 6 procent bedraagt. De roebel kelderde eerder dit jaar flink. Ondanks dat de munt de laatste tijd weer wat opkrabbelt, is de roebel afgezet tegen de Amerikaanse dollar nog altijd ongeveer een vijfde minder waard dan begin dit jaar. Dat was voor de Russische bank al aanleiding tot meerdere forse renteverhogingen. Door lenen duurder te maken, probeert de centrale bank de vraag in de economie af te remmen en dat zou de inflatie omlaag moeten brengen.

Meer uit Financieel

Sterke groei Chinese export door grote vraag naar AI-apparatuur

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in mei sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. De verstoringen in de uitvoer door de Iranoorlog werden echter gecompenseerd door de explosieve vraag naar hardware voor kunstmatige intelligentie (AI).

5 minuten geleden
Stellantis roept ruim 1,3 miljoen Jeeps terug om brandgevaar

WASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis roept wereldwijd ruim 1,3 miljoen Jeeps terug vanwege brandgevaar. Verreweg de meeste auto's worden in de Verenigde Staten teruggehaald.

16 minuten geleden
Prijzen vliegtickets en bungalowparken stuwen inflatie in mei

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in mei gemiddeld 3,5 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie liep daarmee verder op ten opzichte van de 2,8 procent in april.

57 minuten geleden
Consumenten kopen meer goederen en iets minder diensten

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben in april opnieuw meer uitgegeven, na een stijging van de bestedingen in maart. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg de consumptie met 1 procent in vergelijking met een jaar eerder. In maart groeide de consumptie met 0,9 procent.

59 minuten geleden
UWV: banengroei valt tijdelijk stil bij hoge energieprijzen

DEN HAAG (ANP) - De banengroei in Nederland valt tijdelijk stil als de energieprijzen hoog blijven. Dat stelt uitkeringsorganisatie UWV in een nieuwe prognose van de arbeidsmarkt. Vooral in sectoren als vervoer, industrie en de uitzendbranche zal het aantal banen afnemen.

5 uur geleden
Na Anthropic dient ook OpenAI aanvraag in voor beursnotering VS

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf van Sam Altman heeft nog geen datum voor een mogelijke beursgang, schrijft het in een online verklaring. Bronnen melden aan Bloomberg dat het bedrijf mogelijk al dit najaar naar de beurs zou willen gaan.

6 uur geleden
Chipbedrijven stuwen Nasdaq naar winst op gemengd Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.

9 uur geleden