Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische centrale bank voert rente weer fors op om hoge inflatie

Russische centrale bank voert rente weer fors op om hoge inflatie

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft de rente verder verhoogd om de hoge inflatie in het land tegen te gaan. De afgelopen maanden stegen de prijzen in Rusland veel harder dan beleidsmakers willen. Dat komt mede door de forse uitgaven van het Kremlin aan de oorlog in Oekraïne. Diezelfde oorlog zorgt ook voor personeelstekorten die de prijzen de hoogte in duwen.

Het belangrijkste rentetarief in Rusland steeg van 13 naar 15 procent, veel sterker dan economen in doorsnee hadden verwacht. Het besluit brengt de leenkosten in Rusland naar het hoogste niveau sinds april 2022 en dreigt de economie in een recessie te doen belanden. Maar het stabiliseren van de roebel om meer grip op de inflatie te krijgen, is voor Rusland een topprioriteit geworden in een tijd waarin Vladimir Poetin zich voorbereidt op de presidentsverkiezingen volgend jaar.

Intussen gaat de oorlog tegen Oekraïne al zijn 21e maand in, terwijl de Russische inflatie volgens de meeste recente gegevens 6 procent bedraagt. De roebel kelderde eerder dit jaar flink. Ondanks dat de munt de laatste tijd weer wat opkrabbelt, is de roebel afgezet tegen de Amerikaanse dollar nog altijd ongeveer een vijfde minder waard dan begin dit jaar. Dat was voor de Russische bank al aanleiding tot meerdere forse renteverhogingen. Door lenen duurder te maken, probeert de centrale bank de vraag in de economie af te remmen en dat zou de inflatie omlaag moeten brengen.

Meer uit Financieel

Goudprijs voor het eerst boven 5000 dollar

SINGAPORE - (ANP) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen oplopen.

3 uur geleden
DNB-baas: maak Europese Unie economisch hechter blok

AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.

14 uur geleden
Reuters: India verlaagt importheffing op Europese auto's

NEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.

15 uur geleden
Topman VW: zonder lagere heffingen gaat fabriek in VS niet door

WOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.

16 uur geleden
Poolse minister zegt geen haast te maken met invoering euro

LONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).

18 uur geleden
Laadpunten elektrische auto's verdrievoudigd in vijf jaar

DEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

22 uur geleden
Trump dreigt met heffing van 100 procent op Canadese producten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.

1 dag geleden