
Russische centrale bank voert rente weer fors op om hoge inflatie
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft de rente verder verhoogd om de hoge inflatie in het land tegen te gaan. De afgelopen maanden stegen de prijzen in Rusland veel harder dan beleidsmakers willen. Dat komt mede door de forse uitgaven van het Kremlin aan de oorlog in Oekraïne. Diezelfde oorlog zorgt ook voor personeelstekorten die de prijzen de hoogte in duwen.
Het belangrijkste rentetarief in Rusland steeg van 13 naar 15 procent, veel sterker dan economen in doorsnee hadden verwacht. Het besluit brengt de leenkosten in Rusland naar het hoogste niveau sinds april 2022 en dreigt de economie in een recessie te doen belanden. Maar het stabiliseren van de roebel om meer grip op de inflatie te krijgen, is voor Rusland een topprioriteit geworden in een tijd waarin Vladimir Poetin zich voorbereidt op de presidentsverkiezingen volgend jaar.
Intussen gaat de oorlog tegen Oekraïne al zijn 21e maand in, terwijl de Russische inflatie volgens de meeste recente gegevens 6 procent bedraagt. De roebel kelderde eerder dit jaar flink. Ondanks dat de munt de laatste tijd weer wat opkrabbelt, is de roebel afgezet tegen de Amerikaanse dollar nog altijd ongeveer een vijfde minder waard dan begin dit jaar. Dat was voor de Russische bank al aanleiding tot meerdere forse renteverhogingen. Door lenen duurder te maken, probeert de centrale bank de vraag in de economie af te remmen en dat zou de inflatie omlaag moeten brengen.
Meer uit Financieel
LONDEN/ANKARA (ANP) - De Bank of England en de Turkse centrale bank hebben hun rentetarieven onveranderd gelaten. Beide besluiten waren conform de verwachting van economen. De Britse centrale bank hield de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd op 4,25 procent. In mei werd de Britse rente nog voor de tweede keer dit jaar verlaagd, met een kwart procentpunt.
30 minuten geledenVLISSINGEN (ANP) - Tientallen Zeeuwse organisaties krijgen een nieuwe of zwaardere aansluiting op het volle stroomnet. TenneT en Stedin verwachten 61 Zeeuwse bedrijven op de wachtlijst ruimte te kunnen bieden. Volgens de netbeheerders gaat voor het eerst sinds de zomer van 2023 een groep klanten van de wachtlijst af. Het hoogspanningsnet in Zeeland bereikte toen zijn maximale capaciteit.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Google heeft terecht een boete van ruim 4,1 miljard euro gekregen voor het wegdrukken van concurrenten op Androidtelefoons en andere apparaten. Zo luidt het advies van de advocaat-generaal aan het Hof van Justitie van de Europese Unie, de hoogste Europese rechter. Daarmee dreigt het Amerikaanse techbedrijf de miljardenboete, die stamt uit 2018, opnieuw zonder succes te hebben aangevochten.
2 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Meer klussers hebben vorig jaar de bouwmarkten van Gamma en Karwei bezocht. Dat meldt Intergamma, het moederbedrijf van de bouwmarktketens.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die ongevraagd worden gebeld door verkopers van thuisbatterijen, kunnen beter direct ophangen of het gesprek opnemen. Dat advies heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) donderdag gedeeld. Volgens de toezichthouder zijn thuisbatterijen ingewikkelde producten die je niet middels een ongevraagd telefoontje moet aanschaffen.
3 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Werkenden in Nederland worden vaker ziek door een bore-out, waarbij iemand stress ervaart op het werk vanwege verveling, te saai of te makkelijk werk. De Arbo Unie meldt na een analyse van eigen data dat het aantal verzuimdagen door een bore-out in vier jaar ruim vervijfvoudigd is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De boete die DNB heeft opgelegd aan ABN AMRO voor het overtreden van de bonusregels, is "een zaak tussen de bank en de toezichthouder". Dat laat een woordvoerder van demissionair minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) desgevraagd weten. De Nederlandse staat is nog altijd mede-eigenaar van ABN AMRO, dat tijdens de financiële crisis van 2008 noodgedwongen werd genationaliseerd.
3 uur geleden