Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russische arts: aanvankelijk vermoeden dat Navalni was vergiftigd

Russische arts: aanvankelijk vermoeden dat Navalni was vergiftigd

OMSK (ANP) - Een van de Russische artsen die de prominente Kremlincriticus Aleksej Navalni behandelden in het ziekenhuis zegt dat ze in eerste instantie uitgingen van vergiftiging, maar daar zo'n zes uur later op terugkwamen. Op dat moment waren de resultaten van laboratoriumtests binnen en die toonden volgens hem geen sporen van vergif.

De ernstig verslechterde gezondheid van Navalni heeft de internationale spanningen doen oplopen. De Russische oppositieleider is later naar het Charité-ziekenhuis in Berlijn gevlogen voor behandeling. Daar is door de artsen vastgesteld dat hij is vergiftigd met een novitsjok-zenuwgif, dat is ontwikkeld in de voormalige Sovjet-Unie. Volgens Rusland is daar echter geen bewijs voor.

De belangrijkste toxicoloog in het ziekenhuis in het Russische Omsk, waar Navalni werd opgenomen, zegt dat ze tijdens de eerste uren vergiftiging vermoedden en hem ook zo hebben behandeld. Hij werd in coma gebracht en aan de beademing gelegd, zegt Alexander Sabaev. Ook kreeg hij het noodmiddel atropine toegediend.

Stofwisselingsstoornis

Maar de laboratoriumtests sloten vervolgens uit dat Navalni vergiftigd is, stelt Sabaev die nu ervan uitgaat dat hij leed aan een stofwisselingsstoornis. "Als een toxicoloog ben ik er zeker van. Er was geen novitsjok aanwezig."

Navalni werd onwel tijdens een vlucht op 20 augustus vanuit Siberië naar Moskou. Twee medische bronnen zeggen tegen persbureau Reuters dat de eerste hulp die Navalni heeft gekregen zijn leven heeft gered. Datzelfde geldt voor het besluit van de piloot om een noodlanding in Omsk te maken.

Sancties

Mensen uit Navalni's omgeving stellen dat de oppositieleider voorafgaand aan de vlucht thee had gedronken die zou zijn vergiftigd. Na aandringen van zijn familie, vrienden en westerse leiders werd Navalni met een ambulancevlucht voor behandeling overgebracht naar Duitsland.

De Duitse bondskanselier Angela Merkel heeft Rusland om opheldering gevraagd en sluit sancties niet uit. Moskou verweet zondag Berlijn niet over de brug te komen met informatie.

Meer uit Buitenland

Trump: gebeld met Israël en Hezbollah, aanvallen gaan stoppen

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.

1 uur geleden
Iraanse garde dreigt met 'nieuwe fronten' vanwege strijd Libanon

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.

1 uur geleden
Trump: Iran informeerde ons niet over stilleggen overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."

2 uur geleden
Merz wil met Europese leiders betere band met Trump opbouwen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.

3 uur geleden
Kenianen demonstreren tegen Amerikaans ebolacentrum

NAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.

3 uur geleden
Inwoners ontvluchten Beiroet uit angst voor Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.

4 uur geleden
Britse overheid geeft nieuwe 'Mandelson Files' vrij

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.

4 uur geleden