Russisch onderzoek bevestigt dat resten van tsarenfamilie zijn
MOSKOU (ANP) - Het staat onomstotelijk vast dat de stoffelijke resten die in 1979 en 2007 bij het Russische Jekatarinenburg zijn gevonden, afkomstig zijn van de laatste Russische tsaar Nicolaas II en zijn familie. Dat heeft de Russische commissie bekendgemaakt die de afgelopen jaren 37 onderzoeken heeft gedaan. De tsaar, echtgenote Alexandra en hun kinderen Anastasia, Maria, Tatiana, Olga en Alexei werden op 16 juli 1918 op gruwelijke wijze in opdracht van communisten vermoord in Jekatarinenburg.
In 1979 werden de resten gevonden van negen personen, een vondst die overigens pas in 1991 wereldkundig werd gemaakt. In 2007 werden de resten van nog eens twee mensen gevonden. "Gebaseerd op de bevindingen van verschillende experts komt de commissie tot de conclusie dat de resten behoren tot Nicolaas II, zijn gezin en mensen die hem bijstonden", aldus hoofdonderzoeker Marina Molodtsova tegen de Russische krant Izvestia over de eerste vondst. Ook is vast komen te staan dat de resten die in 2007 op een andere plek werden gevonden die van de tsarenkinderen Maria en Alexei zijn. "De biologische verwantschap met hun ouders is voor beiden aangetoond."
De moorden ruim honderd jaar geleden werden doodgezwegen en de keizerlijke familie werd op een geheime plek in een bos gedumpt. Het onderzoek heeft aangetoond dat ze toen niet, zoals altijd gezegd, met zwavelzuur zijn overgoten en verbrand. De proeven hebben dat uitgewezen, aldus een woordvoerder van de onderzoekscommissie.
Dat er zoveel aanvullend onderzoek is gedaan, heeft onder meer te maken met het feit dat de Russisch-orthodoxe kerk na de vondst van de stoffelijke resten nooit heeft willen erkennen dat ze ook daadwerkelijk van de tsarenfamilie waren. De kerk stelde zich daarmee op tegen toenmalig president Jeltsin die de tsarenfamilie in 1998 - zonder de toen nog niet gevonden Maria en Alexei - plechtig liet herbegraven in Sint-Petersburg.
Meer uit Buitenland
KABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.
14 minuten geledenNDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.
39 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Het aantal doden door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot veertig. Ook zijn zo'n veertig mensen gedurende maandag opgegeven als vermist. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie er zo'n veertig in het ziekenhuis liggen. Volgens het regiobestuur kan het nog zeker 24 uur duren voordat het dodental definitief is vastgesteld. Het is het dodelijkste treinongeluk in het land sinds 2013.
43 minuten geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.
1 uur geledenPITUFFIK (ANP) - Vliegtuigen van het Amerikaans-Canadese luchtvaartcommando NORAD zijn onderweg naar een Amerikaanse basis op Groenland, meldt NORAD op X. De actie zou zijn gecoördineerd met Denemarken en Groenland, benadrukt de militaire organisatie die waakt over het luchtruim van Canada en de Verenigde Staten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De militaire oefening in Groenland die bondgenoten als Nederland voorbereiden, moet niet bij een kleine, eenmalige exercitie blijven. Het is de bedoeling dat het eerder een oefenprogramma of -reeks wordt, "voor de lange termijn", zegt de Deense poolgebiedcommandant.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, heeft maandag in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf gekregen voor het overtreden van de anticorruptiewet en voor verduistering.
1 uur geleden