Russisch onderzoek bevestigt dat resten van tsarenfamilie zijn
MOSKOU (ANP) - Het staat onomstotelijk vast dat de stoffelijke resten die in 1979 en 2007 bij het Russische Jekatarinenburg zijn gevonden, afkomstig zijn van de laatste Russische tsaar Nicolaas II en zijn familie. Dat heeft de Russische commissie bekendgemaakt die de afgelopen jaren 37 onderzoeken heeft gedaan. De tsaar, echtgenote Alexandra en hun kinderen Anastasia, Maria, Tatiana, Olga en Alexei werden op 16 juli 1918 op gruwelijke wijze in opdracht van communisten vermoord in Jekatarinenburg.
In 1979 werden de resten gevonden van negen personen, een vondst die overigens pas in 1991 wereldkundig werd gemaakt. In 2007 werden de resten van nog eens twee mensen gevonden. "Gebaseerd op de bevindingen van verschillende experts komt de commissie tot de conclusie dat de resten behoren tot Nicolaas II, zijn gezin en mensen die hem bijstonden", aldus hoofdonderzoeker Marina Molodtsova tegen de Russische krant Izvestia over de eerste vondst. Ook is vast komen te staan dat de resten die in 2007 op een andere plek werden gevonden die van de tsarenkinderen Maria en Alexei zijn. "De biologische verwantschap met hun ouders is voor beiden aangetoond."
De moorden ruim honderd jaar geleden werden doodgezwegen en de keizerlijke familie werd op een geheime plek in een bos gedumpt. Het onderzoek heeft aangetoond dat ze toen niet, zoals altijd gezegd, met zwavelzuur zijn overgoten en verbrand. De proeven hebben dat uitgewezen, aldus een woordvoerder van de onderzoekscommissie.
Dat er zoveel aanvullend onderzoek is gedaan, heeft onder meer te maken met het feit dat de Russisch-orthodoxe kerk na de vondst van de stoffelijke resten nooit heeft willen erkennen dat ze ook daadwerkelijk van de tsarenfamilie waren. De kerk stelde zich daarmee op tegen toenmalig president Jeltsin die de tsarenfamilie in 1998 - zonder de toen nog niet gevonden Maria en Alexei - plechtig liet herbegraven in Sint-Petersburg.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
2 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre gaat woensdag gedeeltelijk open, meldt het management van het Parijse museum aan persbureau AFP. Vakbonden CFDT en CGT stemden woensdag unaniem voor het verlengen van de staking, die ervoor zorgde dat het museum sinds maandag dicht was.
3 uur geledenKOEPJANSK (ANP/RTR) - Oekraïne zegt 90 procent van de oostelijke stad Koepjansk in handen te hebben. Rusland claimde die stad in november te hebben ingenomen, maar Kyiv stelt dat de herovering alweer bijna compleet is. Rusland ontkent dat.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het wereldberoemde Louvre in Parijs blijft gesloten. Het personeel van het museum heeft gestemd om de staking, die maandag begon, voort te zetten. Ze protesteren tegen verslechterende arbeidsomstandigheden en een hoge werkdruk.
4 uur geleden