Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Russen komen voortaan moeilijker onder dienstplicht uit

Russen komen voortaan moeilijker onder dienstplicht uit

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Russische lagerhuis heeft een nieuwe wet goedgekeurd die het mogelijk maakt dienstplichtigen via een onlineportaal op te roepen. Daarmee wil Moskou het proces vereenvoudigen om mannen te rekruteren om in Oekraïne te gaan strijden. Momenteel moet een oproepbrief persoonlijk worden overhandigd aan degene die zich moet aanmelden bij het leger. Tienduizenden jonge Russen doken onder of vluchtten het land uit zodat ze de brief niet in ontvangst konden nemen.

De nieuwe wet moet dat voorkomen. Wie een elektronische oproep ontvangt kan daar niet meer onderuit. De nieuwe wet stelt bovendien dat vanaf het moment dat iemand zo'n onlineoproep heeft ontvangen, die niet meer het land uit mag.

Sinds de Russische president Vladimir Poetin vorig jaar met een decreet kwam dat een gedeeltelijke militaire mobilisatie mogelijk maakte, werden vermoedelijk al 300.000 mannen opgeroepen om de Russische strijdkrachten te versterken.

Verouderde adreslijsten

Volgens de woordvoerder van het Kremlin was het nodig om het oproepingssysteem te moderniseren na de chaos vorig jaar. Zo konden ambtenaren door verouderde adreslijsten de dienstplichtigen vaak niet vinden om hen de oproepingsbrief te overhandigen.

De zegsman benadrukt dat ondanks de wet geen nieuwe mobilisatieronde gepland staat. Hij zegt daarom niet te vermoeden dat jonge mannen massaal het land gaan verlaten om onder hun plicht uit te komen, zoals vorig jaar het geval was nadat Poetin de gedeeltelijke mobilisatie bekend had gemaakt.

Meer uit Buitenland

Sheriff: vermoedelijk geen gewonden bij incident synagoge VS

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."

13 minuten geleden
Situatie met 'actieve schutter' bij grote synagoge nabij Detroit

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.

37 minuten geleden
VS zeggen 6000 doelen te hebben geraakt in Iran

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.

51 minuten geleden
Roemenië en Oekraïne maken samen drones, versterken energiebanden

BOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.

57 minuten geleden
Iran ontkent leggen van mijnen in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran is niet bezig met het leggen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, benadrukte de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi. "Helemaal niet, dit is niet waar." De Verenigde Staten stelden eerder deze week zestien mijnenleggers in de buurt van de strategische waterweg te hebben uitgeschakeld, al zei president Donald Trump dat er geen aanwijzingen waren dat het land mijnen zou hebben gelegd.

1 uur geleden
Israël voert aanvallen uit in centrum van Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.

2 uur geleden
ICC onderzoekt Belarus om misdaden tegen de menselijkheid

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.

2 uur geleden