Russen komen voortaan moeilijker onder dienstplicht uit
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Russische lagerhuis heeft een nieuwe wet goedgekeurd die het mogelijk maakt dienstplichtigen via een onlineportaal op te roepen. Daarmee wil Moskou het proces vereenvoudigen om mannen te rekruteren om in Oekraïne te gaan strijden. Momenteel moet een oproepbrief persoonlijk worden overhandigd aan degene die zich moet aanmelden bij het leger. Tienduizenden jonge Russen doken onder of vluchtten het land uit zodat ze de brief niet in ontvangst konden nemen.
De nieuwe wet moet dat voorkomen. Wie een elektronische oproep ontvangt kan daar niet meer onderuit. De nieuwe wet stelt bovendien dat vanaf het moment dat iemand zo'n onlineoproep heeft ontvangen, die niet meer het land uit mag.
Sinds de Russische president Vladimir Poetin vorig jaar met een decreet kwam dat een gedeeltelijke militaire mobilisatie mogelijk maakte, werden vermoedelijk al 300.000 mannen opgeroepen om de Russische strijdkrachten te versterken.
Verouderde adreslijsten
Volgens de woordvoerder van het Kremlin was het nodig om het oproepingssysteem te moderniseren na de chaos vorig jaar. Zo konden ambtenaren door verouderde adreslijsten de dienstplichtigen vaak niet vinden om hen de oproepingsbrief te overhandigen.
De zegsman benadrukt dat ondanks de wet geen nieuwe mobilisatieronde gepland staat. Hij zegt daarom niet te vermoeden dat jonge mannen massaal het land gaan verlaten om onder hun plicht uit te komen, zoals vorig jaar het geval was nadat Poetin de gedeeltelijke mobilisatie bekend had gemaakt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een eerste reactie gegeven op de Iraanse raketaanvallen op Israël, die Teheran zei te hebben uitgevoerd ter vergelding van Israëlische aanvallen op Beiroet eerder op zondag. "Wat ik Iran zou willen voorhouden: jullie hebben jullie projectielen afgevuurd, nu is het genoeg", zei hij onder meer tegen de zender Fox News. "Keer terug naar de onderhandelingstafel en sluit een deal."
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger meldt dat het raketbeschietingen vanuit Iran heeft waargenomen. De raketten zouden richting Israëlisch grondgebied zijn gevlogen. Het zijn de eerste aanvallen sinds een staakt-het-vuren tussen Israël en Iran inging op 8 april.
4 uur geledenWASHINGTON/LONDEN (ANP) - Het Witte Huis overweegt een plan om de Chagos-eilanden van Mauritius te kopen. Dat meldt de Britse krant The Telegraph. Een van de eilanden is Diego Garcia, waar een Brits-Amerikaanse militaire basis staat. Dankzij de strategische ligging van Diego Garcia ligt Iran binnen bereik van bijvoorbeeld langeafstandsbommenwerpers.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is weggelopen bij een interview met NBC News. De interviewster vroeg hem om bewijzen voor zijn claim dat er fraude wordt gepleegd bij lokale verkiezingen in Californië.
6 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Het Boliviaanse Congres (parlement) heeft een wet aangenomen die president Rodrigo Paz de bevoegdheid geeft het leger in te zetten om wegblokkades op te ruimen die belangrijke steden al wekenlang lamleggen. Dat meldde de voorzitter van het lagerhuis, Roberto Castro, na een urenlang nachtelijk debat.
7 uur geleden