Russen komen voortaan moeilijker onder dienstplicht uit
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Russische lagerhuis heeft een nieuwe wet goedgekeurd die het mogelijk maakt dienstplichtigen via een onlineportaal op te roepen. Daarmee wil Moskou het proces vereenvoudigen om mannen te rekruteren om in Oekraïne te gaan strijden. Momenteel moet een oproepbrief persoonlijk worden overhandigd aan degene die zich moet aanmelden bij het leger. Tienduizenden jonge Russen doken onder of vluchtten het land uit zodat ze de brief niet in ontvangst konden nemen.
De nieuwe wet moet dat voorkomen. Wie een elektronische oproep ontvangt kan daar niet meer onderuit. De nieuwe wet stelt bovendien dat vanaf het moment dat iemand zo'n onlineoproep heeft ontvangen, die niet meer het land uit mag.
Sinds de Russische president Vladimir Poetin vorig jaar met een decreet kwam dat een gedeeltelijke militaire mobilisatie mogelijk maakte, werden vermoedelijk al 300.000 mannen opgeroepen om de Russische strijdkrachten te versterken.
Verouderde adreslijsten
Volgens de woordvoerder van het Kremlin was het nodig om het oproepingssysteem te moderniseren na de chaos vorig jaar. Zo konden ambtenaren door verouderde adreslijsten de dienstplichtigen vaak niet vinden om hen de oproepingsbrief te overhandigen.
De zegsman benadrukt dat ondanks de wet geen nieuwe mobilisatieronde gepland staat. Hij zegt daarom niet te vermoeden dat jonge mannen massaal het land gaan verlaten om onder hun plicht uit te komen, zoals vorig jaar het geval was nadat Poetin de gedeeltelijke mobilisatie bekend had gemaakt.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
2 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.
3 uur geledenPRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.
5 uur geleden