Rusland waarschuwt Turkije over toekomstplannen Hagia Sophia
MOSKOU (ANP/AFP) - Het Kremlin en de patriarch van de Russisch-orthodoxe kerk hebben Turkije gewaarschuwd vanwege plannen om van de voormalige kathedraal Hagia Sophia in Istanbul, tegenwoordig een museum, weer een moskee te maken. De hoogste rechters in Turkije moeten de komende dagen een beslissing nemen over de plannen voor de Hagia Sophia van de conservatieve premier Recep Tayyip Erdogan.
De voormalige Byzantijnse kathedraal gold als het wereldwijde centrum van het orthodox-christelijke geloof tot de Ottomanen het toenmalige Constantinopel in 1453 veroverden. De Russisch-orthodoxe patriarch Kirill is "diep bezorgd" dat de Hagia Sophia weer een moskee wordt. Kirill beschrijft het gebouw als "een van de grootste monumenten van de christelijke cultuur".
"Een bedreiging van de Hagia Sophia is een bedreiging van de gehele christelijke beschaving en onze spiritualiteit en geschiedenis", aldus de patriarch, die benadrukt dat de Hagia Sophia een belangrijk heiligdom is voor elke Russische gelovige.
Werelderfgoed
Een woordvoerder van de Russische president Vladimir Poetin benadrukte dat de plannen met de Hagia Sophia een binnenlandse aangelegenheid zijn, maar zei te hopen dat Turkije rekening houdt met de status als UNESCO-werelderfgoed van het gebouw.
Na de val van Constantinopel werd de Hagia Sophia een moskee. Onder de seculiere Turkse leider Mustafa Kemal Atatürk werd het in 1934 een museum. Behalve Rusland heeft eerder ook Griekenland bezwaar gemaakt tegen Erdogans plannen om Atatürks besluit terug te draaien.
Meer uit Buitenland
LA PAZ (ANP/AFP) - Het Boliviaanse Congres (parlement) heeft een wet aangenomen die president Rodrigo Paz de bevoegdheid geeft het leger in te zetten om wegblokkades op te ruimen die belangrijke steden al wekenlang lamleggen. Dat meldde de voorzitter van het lagerhuis, Roberto Castro, na een urenlang nachtelijk debat.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlementslid Ebrahim Rezaei heeft aangekondigd dat Teheran een "beslissende en pijnlijke reactie" zal geven op de Israëlische aanval op de zuidelijke buitenwijk Dahiyeh van Beiroet op zondag. Het Israëlische leger zei dat het met de aanval infrastructuur van de door Iran gesteunde Libanese beweging Hezbollah had geraakt.
1 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zeker negen doden gevallen, melden de lokale gezondheidsautoriteiten. Twintig anderen raakten gewond.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat Iran niet alleen belooft dat het geen kernwapens ontwikkelt, maar ook dat het land in de toekomst geen kernwapens zal kopen van andere landen. Volgens Trump moet die garantie ook in een deal met Iran staan.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft de zuidelijke buitenwijken van Beiroet aangevallen, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Doelwitten zijn "terroristische commandocentra". Volgens Libanese media zijn zeker twee gebouwen geraakt. Defensieminister Israel Katz noemt de aanvallen een reactie op het schieten op Israëlisch grondgebied door Hezbollah.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - In Armenië zijn bij meerdere stembureaus valse bommeldingen gedaan, meldt het Armeense staatspersbureau Armenpress op basis van de autoriteiten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken meldt niet wie er achter de meldingen zitten, maar stelt wel dat de verantwoordelijken proberen om de verkiezingen te beïnvloeden.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Bij vermoedelijke schietpartijen in Israël zijn zeker één dode en vijf gewonden gevallen, meldden Israëlische reddingswerkers. De schietpartijen vonden plaats op meerdere plekken in het midden van het land, in de buurt van de Westelijke Jordaanoever.
6 uur geleden