Rusland vraagt internationale veroordeling Oekraïne over dam
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft de internationale gemeenschap gevraagd "de criminele daden" van Oekraïne te veroordelen naar aanleiding van de verwoesting van een belangrijk deel van een stuwmeer en waterkrachtcentrale in de loop van de rivier de Dnipro.
De dam was in Russische handen en is volgens de Russen waarschijnlijk met Amerikaanse HIMARS-raketten door Oekraïne bestookt. Dat zou kleppen van de dam hebben verwoest en veroorzaakt stroomafwaarts grote overstromingen langs de brede rivier. Er wordt grote schade aan dorpen, gewassen en de natuur gevreesd. Ook de waterleiding, een kanaal, van het stuwmeer naar het door Rusland ingelijfde schiereiland de Krim loopt gevaar droog te vallen.
De noordelijke zijde van de dam en de rivier is de Oekraïense frontlijn. Volgens het Russische defensieministerie willen de Oekraïners daar troepen vrijspelen om elders naar het front te sturen. Volgens Oekraïne zit Rusland zelf achter de ontploffingen die de dam verwoestten om een Oekraïens offensief te stuiten. De dam bij Nova Kachovka ligt circa 60 kilometer ten oosten van de provinciehoofdstad Cherson en circa 90 kilometer van de monding van de brede rivier.
Beide landen hebben om een zitting van de Veiligheidsraad gevraagd die dinsdag wordt gehouden en wordt voorgezeten door de gezant van de Verenigde Arabische Emiraten.
Meer uit Buitenland
SAN ANTONIO (ANP/RTR/DPA) - Een rechter in de Amerikaanse staat Texas heeft de vrijlating van de vijfjarige Liam Conejo Ramos en zijn vader Adrian Conejo Arias bevolen. De twee werden eerder deze maand door agenten van de immigratiedienst ICE gearresteerd in Minneapolis.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
9 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog in Oekraïne te beëindigen.
10 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
13 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
15 uur geleden