Rusland vraagt internationale veroordeling Oekraïne over dam
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft de internationale gemeenschap gevraagd "de criminele daden" van Oekraïne te veroordelen naar aanleiding van de verwoesting van een belangrijk deel van een stuwmeer en waterkrachtcentrale in de loop van de rivier de Dnipro.
De dam was in Russische handen en is volgens de Russen waarschijnlijk met Amerikaanse HIMARS-raketten door Oekraïne bestookt. Dat zou kleppen van de dam hebben verwoest en veroorzaakt stroomafwaarts grote overstromingen langs de brede rivier. Er wordt grote schade aan dorpen, gewassen en de natuur gevreesd. Ook de waterleiding, een kanaal, van het stuwmeer naar het door Rusland ingelijfde schiereiland de Krim loopt gevaar droog te vallen.
De noordelijke zijde van de dam en de rivier is de Oekraïense frontlijn. Volgens het Russische defensieministerie willen de Oekraïners daar troepen vrijspelen om elders naar het front te sturen. Volgens Oekraïne zit Rusland zelf achter de ontploffingen die de dam verwoestten om een Oekraïens offensief te stuiten. De dam bij Nova Kachovka ligt circa 60 kilometer ten oosten van de provinciehoofdstad Cherson en circa 90 kilometer van de monding van de brede rivier.
Beide landen hebben om een zitting van de Veiligheidsraad gevraagd die dinsdag wordt gehouden en wordt voorgezeten door de gezant van de Verenigde Arabische Emiraten.
Meer uit Buitenland
KYIV (AFP/RTR) - Oekraïne heeft de lichamen van 1003 vermoedelijke militairen ontvangen uit Rusland, melden de Oekraïense autoriteiten. De identiteit van de overledenen moet nog worden vastgesteld. De militairen zouden zijn omgekomen tijdens gevechten met Rusland.
3 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ziet tot nu toe geen bereidheid van Oekraïne voor vredesgesprekken. Dat zei hij tijdens zijn jaarlijkse persconferentie. "Ze weigeren dit conflict op vreedzame wijze te beëindigen." Poetin benadrukt dat Rusland "klaar en bereid" is de oorlog in Oekraïne vreedzaam te beëindigen.
15 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Een commissie van Franse parlementariërs is er niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de begroting van 2026. Dat betekent dat er waarschijnlijk geen begroting kan worden aangenomen voor het einde van het jaar en dat premier Sébastien Lecornu een zogenoemde 'speciale wet' nodig heeft om een overheidssluiting te voorkomen. Zonder die wet kan Frankrijk na 1 januari geen belastingen meer heffen en ambtenaren betalen.
21 minuten geledenOSLO (ANP) - Kroonprinses Mette-Marit moet hoogstwaarschijnlijk een longtransplantatie ondergaan vanwege "een duidelijke verslechtering" van haar gezondheid. Dat heeft het Noorse hof vrijdagochtend bekendgemaakt.
25 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan moet kernwapens gaan bezitten, zei een veiligheidsmedewerker van premier Sanae Takaichi donderdag volgens Japanse media. Dat leidt direct tot onvrede bij buurland China. Het gaat al langer de verkeerde kant op met Japan als het gaat om veiligheids- en militaire zaken, zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Defensie.
43 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een politieman in Arnhem wordt vervolgd voor het overlijden van een arrestant in juni. De opgepakte man had de verkeerde medicijnen gekregen en stierf daaraan. De politieman die deze medicatie aan hem gaf, heeft niet genoeg gedaan om te controleren dat de middelen bij de juiste persoon kwamen, meldt het Openbaar Ministerie vrijdag. De verdenking luidt dood door schuld.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering is afgelopen oktober slachtoffer geworden van een hack, bevestigt onderminister van Handel Chris Bryant na berichtgeving van The Sun. Volgens de krant zijn duizenden vertrouwelijke documenten en gegevens van het ministerie van Buitenlandse Zaken buitgemaakt.
1 uur geleden