Rusland verlaagt rente voor het eerst sinds 2022
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land met 1 procentpunt verlaagd naar 20 procent. Het is de eerste renteverlaging sinds september 2022. De stap volgt op de flinke afzwakking van de groei van de Russische economie in het eerste kwartaal van dit jaar. Eerder verhoogde de centrale bank de rente nog tot het hoogste niveau in twee decennia om de hoge inflatie en de oververhitte economie af te koelen.
De centrale bank waarschuwde wel dat "het monetaire beleid nog lange tijd krap zal blijven", ondanks de verlaging met een procentpunt. De Russische inflatie ligt namelijk nog steeds boven de 10 procent, hoewel de centrale bank wel opmerkt dat de prijsdruk "aanhoudend afneemt". Rusland streeft officieel naar een inflatie van 4 procent, maar verwacht pas volgend jaar op dit niveau terug te keren.
De centrale bank begon in juni 2023 met het verhogen van de rente om de sterke prijsstijgingen aan te pakken. De consumentenprijzen in Rusland zijn flink gestegen sinds Moskou in februari 2022 de oorlog in Oekraïne begon. De enorme overheidsuitgaven om de oorlog te financieren en de hogere lonen door de krappe arbeidsmarkt hebben de vraag in de hele economie fors doen toenemen en de inflatie flink aangejaagd.
De groei van de Russische economie viel in het eerste kwartaal echter terug tot 1,4 procent, mede door lagere olieprijzen en de hoge rente in het land. In het vierde kwartaal van 2024 was de groei nog 4,5 procent. De centrale bank stond dit jaar onder toenemende politieke druk om de rente te verlagen en de economie te ondersteunen met lagere leenkosten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.
7 uur geleden