Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland somberder over economie door hoge rente

Rusland somberder over economie door hoge rente

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft zijn verwachtingen voor de economische groei dit jaar flink verlaagd. Waar het land eerder nog rekende op een plus van 2,5 procent, wordt nu niet meer dan 1,5 procent groei voorzien. Volgens de Russische minister van Financiën Anton Siluanov wordt de economie geremd door de hoge rente die de Russische centrale bank heeft ingevoerd om de inflatie binnen de perken te houden.

De Russische oorlogseconomie groeide de voorbije jaren nog flink, met plussen van 4,1 procent in 2023 en 4,3 procent in 2024. Daarmee leek het land meerdere rondes van westerse sancties, opgelegd na de invasie van Oekraïne in 2022, te pareren. Maar dit jaar is het economische beeld flink verslechterd.

De prijzen in Rusland zijn hard opgelopen, wat de centrale bank er eerder toe aanzette om de rente te verhogen naar 21 procent. Minister van Economische Zaken Maxim Reshetnikov waarschuwde in juni al dat Rusland op de rand van een recessie stond, tenzij het monetaire beleid zou veranderen.

Nieuwe sancties EU

De centrale bank verlaagde de rente naar 20 procent in juni en vervolgens naar 18 procent in juli, maar de economie wordt volgens analisten nog steeds belemmerd door de hoge leenkosten. Daarnaast kampt Rusland met tekorten op de arbeidsmarkt. Nu de economie vertraagt maar de overheid nog steeds enorme bedragen uitgeeft aan de oorlog in Oekraïne, zal Moskou waarschijnlijk de belastingen moeten verhogen en bezuinigen.

Intussen lijkt de Europese Unie aan extra sancties te werken. Persbureau Bloomberg meldde op basis van ingewijden dat Brussel overweegt secundaire sancties in te voeren om te voorkomen dat derde landen Rusland helpen alle strafmaatregelen tegen Moskou te omzeilen. De Europese Commissie gaf na vragen van Bloomberg geen commentaar.

Meer uit Financieel

Van Bruggen: impact afschaffing hypotheekrenteaftrek valt mee

APELDOORN (ANP) - Een afschaffing van de hypotheekrenteaftrek is minder ingrijpend dan vaak wordt gevreesd. Dat stelt financieel dienstverlener Van Bruggen, nu meerdere politieke partijen in hun verkiezingsprogramma willen stoppen met dit belastingvoordeel voor huizenbezitters.

1 uur geleden
Hogere bonus voor Ryanair-personeel dat te grote bagage opmerkt

DUBLIN (ANP/BELGA) - De Ierse budgetvlieger Ryanair gaat medewerkers hogere bonussen uitkeren als ze passagiers betrappen die proberen te grote bagage op vluchten mee te brengen. "Ik wil dat ons personeel mensen betrapt die ons systeem proberen op te lichten", heeft Ryanair-topman Michael O'Leary gezegd.

1 uur geleden
Bloomberg: topman achter Douwe Egberts verdient fors aan overname

AMSTERDAM (ANP) - Topman Rafa Oliveira van JDE Peet's, het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick, kan flink verdienen aan de overname van zijn bedrijf door het Amerikaanse frisdrankenconcern Keurig Dr Pepper. Dat heeft persbureau Bloomberg uitgerekend.

2 uur geleden
Krant: Chinese fabrikanten willen flink meer AI-chips maken

LONDEN (ANP/RTR) - Chinese chipfabrikanten streven ernaar de productie van chips voor toepassingen met kunstmatige intelligentie (AI) in het land volgend jaar te verdrievoudigen. Dat schrijft de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Op die manier zou China zijn afhankelijkheid van het Amerikaanse chipconcern Nvidia willen verminderen.

2 uur geleden
Rheinmetall gaat kruitfabriek bouwen in Roemenië

BOEKAREST (ANP/RTR) - Roemenië heeft een deal gesloten met het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall voor de bouw van een fabriek voor munitie-ontsteking in het land. Met die nieuwe vestiging is een investering van 535 miljoen euro gemoeid.

3 uur geleden
Amerikaanse KvK: farmaceuten vertrekken niet massaal om heffingen

AMSTELVEEN (ANP) - Farmaceuten zullen Nederland niet massaal verlaten om naar de Verenigde Staten te verhuizen vanwege de importheffingen van Donald Trump. Dit heeft Marc ter Haar, de directeur van de Amerikaanse Kamer van Koophandel (AmCham), woensdag gezegd tijdens de presentatie van een onderzoek over hoe aantrekkelijk Nederland is voor bedrijven in de levenswetenschappen.

3 uur geleden
Kendrion grote winnaar op Damrak na verkoop Chinese activiteiten

AMSTERDAM (ANP) - Kendrion was woensdag een grote winnaar op de beurs in Amsterdam. De Nederlandse producent van elektromagnetische componenten maakte bekend zijn activiteiten in China te verkopen aan het lokale management. Ook konden beleggers reageren op de halfjaarresultaten van het bedrijf. Kendrion wist zijn nettowinst met bijna de helft op te voeren.

3 uur geleden