Rusland per direct uit Raad van Europa gezet
STRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa heeft Rusland met onmiddellijke ingang uit de verdragsorganisatie gezet. De raad, die de democratie en de rechtsstaat in Europa bewaakt, wil de Russische invasie in Oekraïne niet over zijn kant laten gaan. Rusland kondigde dinsdag zelf al aan uit de raad te stappen.
Rusland maakte sinds midden jaren negentig deel uit van de raad, die onder meer toeziet op het Verdrag voor de Rechten van de Mens. Nu het geen lid meer is en het verdrag gaat opzeggen kunnen gewone Russen niet langer hun recht halen bij het mensenrechtenhof in Straatsburg. Ook moeten ze vrezen dat Rusland de doodstraf, bij de toetreding in de ijskast gezet maar nooit afgeschaft, weer gaat uitvoeren.
De Nederlandse rechtszaak bij het Straatsburgse hof tegen Rusland om het neerhalen van MH17 kan wel doorgaan, laat Buitenlandse Zaken weten. Lopende zaken worden in principe afgemaakt. Ook al is de kans klein dat Rusland nu het geen lid meer is bijvoorbeeld een eventuele boete nog wil en zal betalen.
Tiny Kox
Over de precieze juridische en financiële gevolgen van het Russische vertrek beslissen de verantwoordelijk ministers van de nu nog 46 lidstaten pas volgende week, zegt de raad. Er is nooit eerder een lidstaat de deur gewezen.
De ministers zetten Rusland er na 26 jaar uit, op verzoek van onder meer de parlementaire vergadering van de raad. Dat gebeurde wel met pijn in het hart, zegt Eerste Kamerlid Tiny Kox, die de vergadering voorzit. "Maar het was nodig en ik ben blij dat we het hebben aangedurfd." Hij is wel bezorgd over de nu nog weerlozere Russen en maant de raad om te blijven optrekken met mensenrechtenvoorvechters, democratische krachten en de vrije pers in Rusland.
Worsteling
Het afscheid van Rusland van de raad maakt een einde aan een decennialange worsteling met het zorgenkind. Moskou is talloze malen berispt en bestraft. Daarvan trok het land zich steeds minder aan.
De Raad van Europa, waartoe vrijwel alle Europese landen behoren tot de Kaukasus toe, staat los van de Europese Unie.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.
19 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.
43 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid in het Europees Parlement zegt te willen samenwerken om de plannen aangekondigd in de State of the Union van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, uit te voeren. Dat zeiden de leiders van de Europese Volkspartij (EVP), de sociaaldemocraten (S&D), Renew en de Groene Fractie in het debat na de speech. In de speech werden politieke plannen voor het aankomende jaar aangekondigd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vijf mensen aangeklaagd voor spionage, rekrutering en liquidaties in opdracht van de Russische inlichtingendiensten. Twee personen hebben de Russische nationaliteit, twee de Cubaanse en een de Venezolaanse.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil een veiligheidsakkoord met Israël sluiten zodra dat land zich uit het zuiden heeft teruggetrokken. Dat zegt de Libanese president Joseph Aoun tegen persbureau AFP. Volgens hem is onderhandelen de enige optie om een eind te maken aan de vijandelijkheden. "Want het alternatief is oorlog, wat ons duur zou komen te staan."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Kosovotribunaal in Den Haag heeft Hashim Thaçi schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden in de jaren 90. Ook de drie medeverdachten werden daarvoor veroordeeld. Thaçi kreeg 25 jaar gevangenisstraf.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Ten minste twintig mensen, onder wie vijf kinderen, zijn omgekomen bij het instorten van een flatgebouw in Gaza. Veertien mensen raakten gewond. Dit meldt de Palestijnse burgerbescherming volgens Al Jazeera. Volgens de organisatie zijn nog minstens honderd mensen vermist.
2 uur geleden