Rusland: lagere graanoogst dit jaar na record in 2022
MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland verwacht dat de graanoogst dit jaar minder groot zal uitvallen dan de recordhoeveelheid van vorig jaar. Er wordt nu gerekend op een oogst van 120 miljoen ton, aldus het Russische persbureau Interfax op basis van cijfers van het ministerie van Landbouw. Rusland is samen met Oekraïne een van de belangrijkste exporteurs van landbouwproducten ter wereld en de omvang van de oogst heeft invloed op de prijzen.
De verwachte oogst is wat minder dan in december. Toen rekende het ministerie nog op een oogst van 125 miljoen tot 127 miljoen ton. Rusland levert bijvoorbeeld veel graan aan Afrikaanse, Aziatische en Zuid-Amerikaanse landen.
Vorig jaar werd nog een recordoogst van 157,7 miljoen ton bereikt, waarvan ruim 104 miljoen ton tarwe. Het eerdere graanrecord lag op 135 miljoen ton. Het is niet duidelijk of die grotere oogst te maken heeft met de verovering van Oekraïens landbouwgebied door het Russische invasieleger.
Oekraïne kan graan exporteren dankzij de zogeheten graandeal via zijn havens aan de Zwarte Zee. Graanschepen worden dan niet geblokkeerd door het Russische leger. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov dreigde vrijdag die deal op te zeggen als Europese beperkingen bij de export van Russisch graan en kunstmest niet worden opgeheven. Het gaat dan om beperkingen rond bijvoorbeeld betalingen en verzekeringen voor die export.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Voorlichtingsinstituut Nibud roept de overheid op om "op tijd na te denken" over gerichte maatregelen om huishoudens te ondersteunen. Daarmee kan voorkomen worden dat de mensen die het minst te besteden hebben in de knel komen, stelt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting.
11 minuten geledenDOA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy heeft gewaarschuwd dat het door overmacht afspraken uit een aantal lng-contracten niet kan nakomen door schade na aanvallen. Het gaat om langetermijncontracten die het Qatarese staatsbedrijf heeft met klanten in Italië, België, Zuid-Korea en China.
33 minuten geledenMANILA (ANP/AFP) - De Filipijnse president Ferdinand Marcos heeft dinsdag de noodtoestand uitgeroepen vanwege een "nationale energiecrisis". Door de oorlog in het Midden-Oosten is de toevoer van olie en gas ontregeld. De Filipijnen zijn sterk afhankelijk van de import van brandstof uit die regio.
43 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Jefferies Financial Group behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Volgens zakenkrant Financial Times werkt de Japanse kredietverstrekker Sumitomo Mitsui Financial Group (SMFG) aan plannen voor een mogelijke overname van de Amerikaanse investeringsbank. Jefferies is een belangrijke partner van SMFG en het Japanse bedrijf heeft al een groot belang in de Amerikaanse bank. Het aandeel Jefferies, dat dit jaar ongeveer een derde in waarde is gedaald, steeg meer dan 4 procent.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP/RTR) - Volkswagen roept bijna 100.000 elektrische auto's terug vanwege problemen met batterijmodules, maakte de Duitse transportautoriteit KBA dinsdag bekend.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft de export van aardgas naar Turkije stopgezet, nadat Israël vorige week het South Pars-gasveld had aangevallen. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. South Pars is het grootste gasveld ter wereld, Iran deelt het veld met Qatar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brancheverenigingen voor boeren uit Europa en Australië hebben hun onvrede geuit over het vrijhandelsakkoord dat de Europese Unie en Australië afgelopen nacht sloten. Daarin is onder meer afgesproken dat Australië de komende jaren meer rundvlees naar de EU mag exporteren en dat een deel wordt vrijgesteld van importheffingen. Ook de uitvoer van suiker en lamsvlees naar de EU wordt eenvoudiger.
2 uur geleden