Rusland: lagere graanoogst dit jaar na record in 2022
MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland verwacht dat de graanoogst dit jaar minder groot zal uitvallen dan de recordhoeveelheid van vorig jaar. Er wordt nu gerekend op een oogst van 120 miljoen ton, aldus het Russische persbureau Interfax op basis van cijfers van het ministerie van Landbouw. Rusland is samen met Oekraïne een van de belangrijkste exporteurs van landbouwproducten ter wereld en de omvang van de oogst heeft invloed op de prijzen.
De verwachte oogst is wat minder dan in december. Toen rekende het ministerie nog op een oogst van 125 miljoen tot 127 miljoen ton. Rusland levert bijvoorbeeld veel graan aan Afrikaanse, Aziatische en Zuid-Amerikaanse landen.
Vorig jaar werd nog een recordoogst van 157,7 miljoen ton bereikt, waarvan ruim 104 miljoen ton tarwe. Het eerdere graanrecord lag op 135 miljoen ton. Het is niet duidelijk of die grotere oogst te maken heeft met de verovering van Oekraïens landbouwgebied door het Russische invasieleger.
Oekraïne kan graan exporteren dankzij de zogeheten graandeal via zijn havens aan de Zwarte Zee. Graanschepen worden dan niet geblokkeerd door het Russische leger. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov dreigde vrijdag die deal op te zeggen als Europese beperkingen bij de export van Russisch graan en kunstmest niet worden opgeheven. Het gaat dan om beperkingen rond bijvoorbeeld betalingen en verzekeringen voor die export.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
8 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
8 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
11 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
22 uur geleden