Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rusland houdt uitgeklede militaire parade, geen zwaar materieel

Rusland houdt uitgeklede militaire parade, geen zwaar materieel

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.

Op de jaarlijkse parade werden filmpjes getoond van onder meer drones, oorlogsbodems en ander militair materieel. Het ministerie van Defensie maakte de wijziging eerder bekend. Dat zei ook dat cadetten van militaire opleidingen er niet bij zouden zijn en dat de aanwezigheid van de media beperkt is.

De parade begon omstreeks 09.00 uur met een formatie van militairen die de Russische vlag het Rode Plein op droegen, in het bijzijn van president Vladimir Poetin. Minister van Defensie Andrej Beloesov inspecteerde de troepen voordat de eerste videobeelden werden getoond en militairen over het plein marcheerden. Op beelden van staatsmedia waren ook leden van de Noord-Koreaanse krijgsmacht te zien.

Oekraïne

Poetin verdedigde de oorlog met Oekraïne in een toespraak. Hij sprak over een "agressieve macht" die wordt gesteund door de NAVO. "Ik ben ervan overtuigd dat onze zaak rechtvaardig is." Poetin legde na de parade bloemen bij het graf van een onbekende soldaat en schudde daarna de hand van militairen. Het programma duurde circa een uur, ongeveer een half uur korter dan in 2025.

Rusland viel Oekraïne ruim vier jaar geleden binnen. De oorlog gaat nog steeds door, wel geldt er sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen de landen. Er waren in de ochtend geen meldingen van schendingen. Rusland, dat eerder met een eenzijdig bestand voor de viering kwam, claimde dat de parade afgeschaald zou worden wegens de dreiging van een Oekraïense aanval.

Zelensky

Vorig jaar, toen het tachtigjarige jubileum van de overwinning werd gevierd, werden voor het eerst drones en ook nieuwe tanks over het plein geparadeerd. Er waren ook voor het eerst in jaren tientallen staatshoofden en regeringsleiders aanwezig, onder wie de Chinese president Xi. Dit jaar was de lijst met buitenlandse gasten korter.

De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky riep bondgenoten van Rusland donderdag op weg te blijven. Hij vaardigde vrijdag, na bekendmaking van het bestand, een decreet uit waarin hij de Oekraïense krijgsmacht opdraagt de parade niet aan te vallen. "Het Rode Plein is voor ons minder belangrijk dan de levens van Oekraïense gevangenen die naar huis kunnen worden gebracht", zei Zelensky over het bestand, verwijzend naar de gevangenenruil die daar deel van uitmaakt.

Meer uit Buitenland

Doden bij crash Italiaanse militaire helikopter in Bosnië

SARAJEVO (ANP/AFP) - In Bosnië en Herzegovina is een Italiaanse militaire helikopter neergestort. Meerdere inzittenden zijn omgekomen, meldt de EU-missie EUFOR waar het toestel onderdeel van was. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA gaat het om drie doden en twaalf gewonden.

57 minuten geleden
Machado bedankt Trump tijdens eerste toespraak in Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft tijdens haar eerste publieke optreden sinds haar terugkeer naar Venezuela Donald Trump bedankt. Volgens Machado heeft de Amerikaanse president de "poorten naar de vrijheid" geopend door president Nicolás Maduro gevangen te nemen.

1 uur geleden
Spaanse koning eist maatregelen op spoor na nieuwe ramp

MADRID (ANP) - Koning Felipe van Spanje heeft de Spaanse autoriteiten opgeroepen om actie te ondernemen om nieuwe treinrampen te voorkomen. Dat zei de vorst donderdag tijdens een korte persverklaring na een bezoek aan een ziekenhuis in Toledo, waar hij en zijn echtgenote koningin Letizia gewonden van de treinramp van woensdag bezochten. De uitspraak van Felipe is opvallend. Hij mengt zich doorgaans nooit met politieke kwesties.

1 uur geleden
Ministerie: dodental loopt op na treinongeluk Spanje

MADRID (ANP/AFP) - Het dodental na het treinongeluk in Spanje ten zuiden van Madrid op woensdagochtend is opgelopen tot 74, meldt het ministerie van Transport. Het regiobestuur van Castilla-La Mancha houdt volgens nieuwswebsite 20 minutos nog een dodental van 69 aan, wachtend op DNA-onderzoek van menselijke resten bij de locatie van het ongeluk.

1 uur geleden
NYT: privéjet voor vlucht Bolsonaro werd geregeld door Witte Huis

MIAMI (ANP) - De vlucht van de Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten werd volgens The New York Times geregeld door een functionaris van het Witte Huis. De krant schrijft dat die man, Jason Miller genaamd, daarover contact had gehad met zijn broer Eduardo Bolsonaro. Die verbleef al in de VS.

1 uur geleden
Trump noemt Braziliaanse verkiezingen 'een schande'

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de verkiezingen in Brazilië van afgelopen zondag "een schande" genoemd. Hij wilde niet zeggen of hij het presidentschap van Luiz Inácio Lula da Silva erkent.

3 uur geleden
Fins persbureau STT stopt na 140 jaar om financiële problemen

HELSINKI (ANP) - Het Finse persbureau STT stopt eind maart met het maken van nieuwsberichten en verspreiden van nieuwsfoto's. Vanwege financiële problemen komt er na 140 jaar een einde aan de journalistieke werkzaamheden bij het belangrijkste persbureau van Finland.

3 uur geleden