Rus die Spelen wilde 'destabiliseren' gelinkt aan FSB-eenheid
PARIJS (ANP) - De in Frankrijk aangehouden Rus die verdacht wordt van het plannen van "destabiliserende" activiteiten rond de Olympische Spelen, werkte aan een "grootschalig project" met "serieuze" gevolgen tijdens de komende weken van de Spelen. De opsporingsdiensten hebben daarvoor bewijs gevonden, melden Franse media.
De krant Le Monde meldt dat de inlichtingendiensten twee maanden geleden een gesprek opvingen tussen de verdachte en een contactpersoon van Russische inlichtingendiensten. In dat gesprek zou hij onder meer gezegd hebben dat de "Fransen een openingsceremonie gaan krijgen die er nog nooit is geweest".
De 40-jarige Rus is zondag gearresteerd. Hij woont al veertien jaar in Frankrijk en is werkzaam als chef-kok. In zijn appartement in Parijs vonden agenten een pasje dat wordt gelinkt aan een Russische elite-eenheid die valt onder de veiligheidsdienst FSB.
Onbekend plan
Wat de verdachte precies van plan was, is niet bekendgemaakt. Het zou niet om terrorisme gaan. Het onderzoek richt zich op "het doorgeven van inlichtingen aan een buitenlandse macht om vijandelijkheden in Frankrijk uit te lokken". Daarop staat een celstraf tot dertig jaar.
De Rus zou in het verleden hebben deelgenomen aan Russische reality- en kookprogramma's. Zijn cv vermeldt dat hij privékok is. Hij werkte onder meer een tijdje in een Michelinrestaurant in het bij de Russische elite geliefde skiresort Courchevel. In 2012 verhuisde hij naar Parijs.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul heeft een bus een gebouw geramd. Daarbij zijn dertien gewonden gevallen, onder wie twee zwaargewonden. Dat melden persbureaus YTN TV en Yonhap.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
4 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zei de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dat Trump van plan is de medaille te houden.
11 uur geleden