Rus die Spelen wilde 'destabiliseren' gelinkt aan FSB-eenheid
PARIJS (ANP) - De in Frankrijk aangehouden Rus die verdacht wordt van het plannen van "destabiliserende" activiteiten rond de Olympische Spelen, werkte aan een "grootschalig project" met "serieuze" gevolgen tijdens de komende weken van de Spelen. De opsporingsdiensten hebben daarvoor bewijs gevonden, melden Franse media.
De krant Le Monde meldt dat de inlichtingendiensten twee maanden geleden een gesprek opvingen tussen de verdachte en een contactpersoon van Russische inlichtingendiensten. In dat gesprek zou hij onder meer gezegd hebben dat de "Fransen een openingsceremonie gaan krijgen die er nog nooit is geweest".
De 40-jarige Rus is zondag gearresteerd. Hij woont al veertien jaar in Frankrijk en is werkzaam als chef-kok. In zijn appartement in Parijs vonden agenten een pasje dat wordt gelinkt aan een Russische elite-eenheid die valt onder de veiligheidsdienst FSB.
Onbekend plan
Wat de verdachte precies van plan was, is niet bekendgemaakt. Het zou niet om terrorisme gaan. Het onderzoek richt zich op "het doorgeven van inlichtingen aan een buitenlandse macht om vijandelijkheden in Frankrijk uit te lokken". Daarop staat een celstraf tot dertig jaar.
De Rus zou in het verleden hebben deelgenomen aan Russische reality- en kookprogramma's. Zijn cv vermeldt dat hij privékok is. Hij werkte onder meer een tijdje in een Michelinrestaurant in het bij de Russische elite geliefde skiresort Courchevel. In 2012 verhuisde hij naar Parijs.
Meer uit Buitenland
MAR-A-LAGO (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten en Cuba onderhandelen "op het hoogste niveau" over een akkoord. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag, nadat hij Cuba met een olieblokkade had gedreigd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
8 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
10 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
12 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
12 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
15 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
15 uur geleden