Rus die Spelen wilde 'destabiliseren' gelinkt aan FSB-eenheid
PARIJS (ANP) - De in Frankrijk aangehouden Rus die verdacht wordt van het plannen van "destabiliserende" activiteiten rond de Olympische Spelen, werkte aan een "grootschalig project" met "serieuze" gevolgen tijdens de komende weken van de Spelen. De opsporingsdiensten hebben daarvoor bewijs gevonden, melden Franse media.
De krant Le Monde meldt dat de inlichtingendiensten twee maanden geleden een gesprek opvingen tussen de verdachte en een contactpersoon van Russische inlichtingendiensten. In dat gesprek zou hij onder meer gezegd hebben dat de "Fransen een openingsceremonie gaan krijgen die er nog nooit is geweest".
De 40-jarige Rus is zondag gearresteerd. Hij woont al veertien jaar in Frankrijk en is werkzaam als chef-kok. In zijn appartement in Parijs vonden agenten een pasje dat wordt gelinkt aan een Russische elite-eenheid die valt onder de veiligheidsdienst FSB.
Onbekend plan
Wat de verdachte precies van plan was, is niet bekendgemaakt. Het zou niet om terrorisme gaan. Het onderzoek richt zich op "het doorgeven van inlichtingen aan een buitenlandse macht om vijandelijkheden in Frankrijk uit te lokken". Daarop staat een celstraf tot dertig jaar.
De Rus zou in het verleden hebben deelgenomen aan Russische reality- en kookprogramma's. Zijn cv vermeldt dat hij privékok is. Hij werkte onder meer een tijdje in een Michelinrestaurant in het bij de Russische elite geliefde skiresort Courchevel. In 2012 verhuisde hij naar Parijs.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
1 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
2 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft de uitnodiging van de Amerikaanse president Donald Trump geaccepteerd en gaat dit najaar op bezoek in de Verenigde Staten. Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische regeringscoalitie touwtrekt opnieuw over de NAVO-afspraak om meer uit te geven aan defensie. Twee regeringspartijen willen meer tijd nemen om zo harde bezuinigingen elders te voorkomen. Defensieminister Theo Francken is bang dat België opnieuw "de grootste freerider van de NAVO" wordt.
4 uur geleden