Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim honderd handtekeningen tegen fusie GroenLinks en PvdA

Ruim honderd handtekeningen tegen fusie GroenLinks en PvdA

DEN HAAG (ANP) - Ruim honderd leden en sympathisanten van GroenLinks spreken zich in een petitie uit tegen een fusie van de partij met de PvdA in de Eerste Kamer. "Groenlinkse politiek is te waardevol en te belangrijk, en verdient zelfstandige vertegenwoordiging in het Nederlandse parlement", staat er in de petitiebeschrijving.

De initiatiefnemers schrijven in de petitie dat een fusie met de PvdA "inhoudelijk niet logisch" is. Volgens hen verschillen de visies van de partijen op veel onderwerpen, zoals sekswerk, landbouw, de sleepwet en het openen van Lelystad Airport. "Dit zijn geen kleine verschillen."

Volgens Femke Roosma, voormalig fractievoorzitter van GroenLinks in Amsterdam en ondertekenaar van de petitie, betreft het een breed initiatief van oude en jonge partijleden, afkomstig uit verschillende delen van het land. "Met de petitie willen we laten zien dat de partijtop een fusie misschien wel ziet zitten, maar dat er in de rest van het land ook een ander sentiment heerst."

Niet tegen samenwerking

Dat betekent niet dat de tegenstanders van de fusie ook tegen een intensieve samenwerking zijn. "Een links blok met meerdere partijen is nodig om verzet te bieden tegen het rechtse, conservatieve geluid", beschrijft de petitie. Toch denken de initiatiefnemers dat GroenLinks zich rijk rekent door de zetels van de partij bij die van de PvdA op te tellen. "Een fusie zou ook zomaar kunnen leiden tot een uittocht van leden en kiezers."

Tussen 2 en 10 juni kunnen leden van GroenLinks hun stem uitbrengen. Op 11 juni vindt er een ledenreferendum bij de PvdA plaats. Stemmen de leden van beide partijen voor een fusie, dan gaan de twee partijen één Senaatsfractie vormen.

Met een referendum in aantocht, lijkt een petitie misschien overbodig. Maar volgens Roosma is de petitie ook een middel om de stem van GroenLinks-kiezers te laten horen. "Tijdens het referendum mogen alleen partijleden stemmen, maar er zijn misschien ook GroenLinks-kiezers die zich tegen de fusie willen uitspreken."

Meer uit Politiek

Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

8 uur geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

8 uur geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden
Jetten geeft nog niets prijs over verzachten gevolgen Iran-oorlog

LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.

1 dag geleden
Van Weel over in brand steken man in rolstoel: alle grenzen over

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."

1 dag geleden
CDA 'gaat rustig kauwen' op asielwetten na debat in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.

1 dag geleden
Kabinet wil voorzichtig de knip trekken voor gevolgen Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.

1 dag geleden