Ruim honderd handtekeningen tegen fusie GroenLinks en PvdA
DEN HAAG (ANP) - Ruim honderd leden en sympathisanten van GroenLinks spreken zich in een petitie uit tegen een fusie van de partij met de PvdA in de Eerste Kamer. "Groenlinkse politiek is te waardevol en te belangrijk, en verdient zelfstandige vertegenwoordiging in het Nederlandse parlement", staat er in de petitiebeschrijving.
De initiatiefnemers schrijven in de petitie dat een fusie met de PvdA "inhoudelijk niet logisch" is. Volgens hen verschillen de visies van de partijen op veel onderwerpen, zoals sekswerk, landbouw, de sleepwet en het openen van Lelystad Airport. "Dit zijn geen kleine verschillen."
Volgens Femke Roosma, voormalig fractievoorzitter van GroenLinks in Amsterdam en ondertekenaar van de petitie, betreft het een breed initiatief van oude en jonge partijleden, afkomstig uit verschillende delen van het land. "Met de petitie willen we laten zien dat de partijtop een fusie misschien wel ziet zitten, maar dat er in de rest van het land ook een ander sentiment heerst."
Niet tegen samenwerking
Dat betekent niet dat de tegenstanders van de fusie ook tegen een intensieve samenwerking zijn. "Een links blok met meerdere partijen is nodig om verzet te bieden tegen het rechtse, conservatieve geluid", beschrijft de petitie. Toch denken de initiatiefnemers dat GroenLinks zich rijk rekent door de zetels van de partij bij die van de PvdA op te tellen. "Een fusie zou ook zomaar kunnen leiden tot een uittocht van leden en kiezers."
Tussen 2 en 10 juni kunnen leden van GroenLinks hun stem uitbrengen. Op 11 juni vindt er een ledenreferendum bij de PvdA plaats. Stemmen de leden van beide partijen voor een fusie, dan gaan de twee partijen één Senaatsfractie vormen.
Met een referendum in aantocht, lijkt een petitie misschien overbodig. Maar volgens Roosma is de petitie ook een middel om de stem van GroenLinks-kiezers te laten horen. "Tijdens het referendum mogen alleen partijleden stemmen, maar er zijn misschien ook GroenLinks-kiezers die zich tegen de fusie willen uitspreken."
Meer uit Politiek
BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
19 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
19 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
22 uur geleden