Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim honderd handtekeningen tegen fusie GroenLinks en PvdA

Ruim honderd handtekeningen tegen fusie GroenLinks en PvdA

DEN HAAG (ANP) - Ruim honderd leden en sympathisanten van GroenLinks spreken zich in een petitie uit tegen een fusie van de partij met de PvdA in de Eerste Kamer. "Groenlinkse politiek is te waardevol en te belangrijk, en verdient zelfstandige vertegenwoordiging in het Nederlandse parlement", staat er in de petitiebeschrijving.

De initiatiefnemers schrijven in de petitie dat een fusie met de PvdA "inhoudelijk niet logisch" is. Volgens hen verschillen de visies van de partijen op veel onderwerpen, zoals sekswerk, landbouw, de sleepwet en het openen van Lelystad Airport. "Dit zijn geen kleine verschillen."

Volgens Femke Roosma, voormalig fractievoorzitter van GroenLinks in Amsterdam en ondertekenaar van de petitie, betreft het een breed initiatief van oude en jonge partijleden, afkomstig uit verschillende delen van het land. "Met de petitie willen we laten zien dat de partijtop een fusie misschien wel ziet zitten, maar dat er in de rest van het land ook een ander sentiment heerst."

Niet tegen samenwerking

Dat betekent niet dat de tegenstanders van de fusie ook tegen een intensieve samenwerking zijn. "Een links blok met meerdere partijen is nodig om verzet te bieden tegen het rechtse, conservatieve geluid", beschrijft de petitie. Toch denken de initiatiefnemers dat GroenLinks zich rijk rekent door de zetels van de partij bij die van de PvdA op te tellen. "Een fusie zou ook zomaar kunnen leiden tot een uittocht van leden en kiezers."

Tussen 2 en 10 juni kunnen leden van GroenLinks hun stem uitbrengen. Op 11 juni vindt er een ledenreferendum bij de PvdA plaats. Stemmen de leden van beide partijen voor een fusie, dan gaan de twee partijen één Senaatsfractie vormen.

Met een referendum in aantocht, lijkt een petitie misschien overbodig. Maar volgens Roosma is de petitie ook een middel om de stem van GroenLinks-kiezers te laten horen. "Tijdens het referendum mogen alleen partijleden stemmen, maar er zijn misschien ook GroenLinks-kiezers die zich tegen de fusie willen uitspreken."

Meer uit Politiek

VVD vindt terughoudendheid in energiepakket kabinet 'verstandig'

DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.

15 uur geleden
Klaver: kabinet maakt leven mensen duurder tijdens energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.

16 uur geleden
JA21 en PVV willen uitstel vrachtwagenheffing om dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.

16 uur geleden
Veel vragen Kamer over wens Lelystad Airport in 2027 te openen

DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."

1 dag geleden
Minister heeft 700.000 euro extra voor beveiligen Joodse gebouwen

DEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.

1 dag geleden
Bikker wil dat staat betaalt voor beveiliging Joodse instellingen

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.

1 dag geleden
Paternotte: Jetten heeft als premier boven op asielwetten gezeten

DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.

1 dag geleden