Ruim 5000 Nederlandse militairen doen mee aan grote NAVO-oefening
DEN HAAG (ANP) - Nederland neemt de komende maanden met ruim 5000 militairen deel aan de grootscheepse NAVO-oefening Steadfast Defender 2024. Dat bevestigt een woordvoerder van Defensie na een bericht van RTL Nieuws.
Zo'n 90.000 militairen uit de 31 NAVO-lidstaten trainen van februari tot en met mei op verschillende plaatsen in Europa op de reactie van het bondgenootschap bij een eventuele aanval op een van zijn lidstaten. Artikel 5 van het NAVO-verdrag verplicht in dat geval de overige lidstaten om te hulp te schieten.
Het is daarmee de grootste oefening in NAVO-verband sinds het einde van de Koude Wereldoorlog. Het risico dat de NAVO betrokken raakt bij een oorlog is flink toegenomen door de Russische invasie in Oekraïne, bijna twee jaar geleden. Verscheidende NAVO-kopstukken waarschuwden de afgelopen week dat de lidstaten zich daar beter op moeten voorbereiden.
Snel verplaatsen
Drie Nederlandse gevechtsbrigades van de landmacht oefenen vanaf begin april samen met hun Duitse collega's op met name het snel verplaatsen van eenheden over grote afstand. Zij verplaatsen zich van Nederland, via Duitsland en Polen, naar Litouwen. Zij nemen zo'n 1000 voertuigen mee, waaronder 175 gepantserde infanteriegevechtsvoertuigen.
Ook de marineschepen Zr.Ms. Johan de Witt en Zr.Ms. Karel Doorman komen in actie. De Nederlandse marine draagt 850 militairen bij, onder wie ruim 300 mariniers.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
32 minuten geledenDORDRECHT (ANP) - Meer dan 1700 mensen hebben zich aangesloten bij de nieuwe massaclaim tegen chemieconcern Chemours in Dordrecht. De stichting PFAS Vrij Green Claim kondigde bijna twee weken geleden aan namens omwonenden van de fabriek naar de civiele rechter te stappen. De organisatie wil afdwingen dat Chemours per direct stopt met het uitstoten van PFAS-stoffen en dat inwoners in en rond Dordrecht een schadevergoeding krijgen.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het hoger beroep in de zaak tegen Ali B heeft paniek teweeggebracht bij zangeres Jill Helena, die aangifte van aanranding heeft gedaan tegen de rapper. Dat zei haar advocaat Sébas Diekstra bij het hof in Amsterdam.
43 minuten geledenBALI (ANP/AFP) - Op het Indonesische eiland Bali is maandagavond een Nederlandse toerist doodgestoken. Het gaat om een 49-jarige man, meldt persbureau AFP.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitblijven van antwoorden over de moord op zijn vader is "buitengewoon zwaar", laat de zoon van de in 1992 vermoorde Loek van Dam weten via zijn advocaat Sébas Diekstra. De rechtbank sprak verdachte Ruben B. dinsdag vrij van betrokkenheid bij de moord.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De vrouw die tegen Ali B aangifte heeft gedaan van aanranding en verkrachting in Heiloo, "is in dit hele proces alleen maar uit op erkenning". Dit zei haar advocaat Bernard Sprenger dinsdag op de eerste zittingsdag in de zedenzaak tegen Ali B.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ali B blijft ontkennen dat hij in mei 2018 zangeres Jill Helena heeft aangerand in de auto bij het Martin Luther Kingpark in Amsterdam. Volgens Ali B was het alleen zoenen, met wederzijdse toestemming. Ze hadden een langdurige affaire, zei hij.
3 uur geleden