Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ruim 30 legerchefs bij beraad over troepenmacht voor Oekraïne

Ruim 30 legerchefs bij beraad over troepenmacht voor Oekraïne

PARIJS (ANP) - De legerchefs van 36 landen overleggen in Parijs over een internationale troepenmacht die Oekraïne na een toekomstig akkoord met Rusland moet beschermen. Naast de Nederlandse hoogste militair nemen ook collega's uit Australië, Nieuw-Zeeland en Japan deel.

Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben de bijeenkomst belegd. Ze leiden de 'coalitie van bereidwillige landen' die Oekraïne van 'veiligheidsgaranties' moet voorzien. Met troepen, vliegtuigen en schepen die het luchtruim en de Zwarte Zee bewaken, willen ze Rusland ervan weerhouden na een eventuele adempauze Oekraïne weer aan te vallen.

Het aanvankelijke twintigtal deelnemende landen is flink gegroeid. Ook niet-Europese landen als Australië zijn aangesloten. Een sterke bondgenoot als Turkije schoof al eerder aan. Ook het Russisch-gezinde Hongarije en medestander Slowakije, die geregeld partij tegen Oekraïne kiezen, praten mee in Parijs.

Schoof: overleg volgende stap

Het overleg van commandanten der strijdkrachten van dinsdag is "een volgende stap", zei premier Dick Schoof eerder. Militaire planners, ook van Nederland, zijn al langer in gesprek over welke veiligheidsgaranties mogelijk zijn.

De Amerikaanse legerchef is er niet bij, maar de bijeenkomst vindt plaats "in verbondenheid met de VS", benadrukt Frankrijk. De Verenigde Staten hebben gezegd dat zij niet van plan te zijn deel te nemen en dat het op Europese landen en hun bondgenoten aankomt. Europa werkt sindsdien haastig aan plannen, ook in de hoop zo mee te kunnen doen aan de vredesbesprekingen tussen de VS, Rusland en Oekraïne. Het treffen in Parijs is volgens de Fransen "een beslissend moment" voor Europa om invloed te krijgen.

Besprekingen 'verkennend en aftastend'

De besprekingen draaien "om het opstellen van opties voor de samenstelling, stationering en operationele vermogens van een multinationale troepenmacht", laat de Franse generaal Thierry Burkhard weten. Het overleg is nog wel "verkennend en aftastend", benadrukte de woordvoerder van de Nederlandse generaal Onno Eichelsheim vooraf.

Meer uit Buitenland

VN-chef in Beiroet voor 'solidariteitsbezoek'

BEIROET (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, is op bezoek in Libanon. "Ik ben zojuist geland in Beiroet, voor een solidariteitsbezoek aan de bevolking van Libanon", schrijft hij op X. "Zij hebben niet gekozen voor deze oorlog", benadrukt hij. "Ze zijn erin meegesleurd."

5 minuten geleden
Merz bekritiseert Amerikaanse sanctieverlichting voor Rusland

ANDØYA (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich kritisch uitgelaten over het Amerikaanse besluit om de sancties tegen Rusland te verlichten. Volgens Merz is dat een "verkeerde" beslissing, om welke reden die dan ook genomen is.

34 minuten geleden
Turkije: NAVO-systemen hebben derde raket uit Iran neergehaald

ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De NAVO-luchtverdediging heeft voor de derde keer een raket onderschept die vanuit Iran onderweg was naar Turkije, meldt het Turkse ministerie van Defensie op X. De ballistische raket is neergehaald in het oostelijke Middellandse Zeegebied.

1 uur geleden
Zeker vier bemanningsleden van tankvliegtuig VS omgekomen in Irak

WASHINGTON (ANP) - Zeker vier van de zes bemanningsleden van een Amerikaans tankvliegtuig zijn overleden nadat het donderdag neerstortte in het westen van Irak, meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) op X. Het Islamitisch Verzet in Irak eiste het incident op als aanslag, maar de Amerikaanse krijgsmacht ontkent dat het toestel werd neergehaald door eigen of vijandig vuur.

1 uur geleden
Iran haalt lichamen terug uit Sri Lanka na zinken Iraans schip

COLOMBO (ANP/AFP) - De lichamen van 84 Iraniërs van het gezonken oorlogsschip IRIS Dena worden vrijdag vanuit Sri Lanka teruggebracht naar Iran. Dat land stuurt een vliegtuig om de overledenen op te halen, meldt het Sri Lankaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De opvarenden kwamen vorige week om het leven nadat het marineschip voor de kust van Sri Lanka door een Amerikaanse aanval tot zinken werd gebracht.

1 uur geleden
Iraniërs ondanks oorlog de straat op voor Dag van Jeruzalem

TEHERAN (ANP/AFP/DPA/RTR) - In Iraanse steden zijn, ondanks de luchtaanvallen, vele duizenden mensen de straat opgegaan voor anti-Israëlische betogingen ter gelegenheid van de jaarlijkse al-Quds-dag. Die staat ook bekend als de Dag van Jeruzalem. Het Iraanse persbureau Tasnim spreekt van betogingen in zeker negenhonderd grotere plaatsen met in totaal miljoenen deelnemers. Foto's tonen menigtes in meerdere plaatsen.

1 uur geleden
Tusk: Polen gaat toch gebruikmaken van EU-defensieplan

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse regering gaat een resolutie aannemen, zodat het land geld kan gebruiken uit het SAFE-programma van de Europese Unie. Dit ondanks een veto van president Karol Nawrocki, meldt premier Donald Tusk. Met SAFE kunnen lidstaten tegen lage rentes langlopende leningen afsluiten voor defensieprojecten met andere landen.

2 uur geleden