Ruim 30 legerchefs bij beraad over troepenmacht voor Oekraïne
PARIJS (ANP) - De legerchefs van 36 landen overleggen in Parijs over een internationale troepenmacht die Oekraïne na een toekomstig akkoord met Rusland moet beschermen. Naast de Nederlandse hoogste militair nemen ook collega's uit Australië, Nieuw-Zeeland en Japan deel.
Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben de bijeenkomst belegd. Ze leiden de 'coalitie van bereidwillige landen' die Oekraïne van 'veiligheidsgaranties' moet voorzien. Met troepen, vliegtuigen en schepen die het luchtruim en de Zwarte Zee bewaken, willen ze Rusland ervan weerhouden na een eventuele adempauze Oekraïne weer aan te vallen.
Het aanvankelijke twintigtal deelnemende landen is flink gegroeid. Ook niet-Europese landen als Australië zijn aangesloten. Een sterke bondgenoot als Turkije schoof al eerder aan. Ook het Russisch-gezinde Hongarije en medestander Slowakije, die geregeld partij tegen Oekraïne kiezen, praten mee in Parijs.
Schoof: overleg volgende stap
Het overleg van commandanten der strijdkrachten van dinsdag is "een volgende stap", zei premier Dick Schoof eerder. Militaire planners, ook van Nederland, zijn al langer in gesprek over welke veiligheidsgaranties mogelijk zijn.
De Amerikaanse legerchef is er niet bij, maar de bijeenkomst vindt plaats "in verbondenheid met de VS", benadrukt Frankrijk. De Verenigde Staten hebben gezegd dat zij niet van plan te zijn deel te nemen en dat het op Europese landen en hun bondgenoten aankomt. Europa werkt sindsdien haastig aan plannen, ook in de hoop zo mee te kunnen doen aan de vredesbesprekingen tussen de VS, Rusland en Oekraïne. Het treffen in Parijs is volgens de Fransen "een beslissend moment" voor Europa om invloed te krijgen.
Besprekingen 'verkennend en aftastend'
De besprekingen draaien "om het opstellen van opties voor de samenstelling, stationering en operationele vermogens van een multinationale troepenmacht", laat de Franse generaal Thierry Burkhard weten. Het overleg is nog wel "verkennend en aftastend", benadrukte de woordvoerder van de Nederlandse generaal Onno Eichelsheim vooraf.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - Het Chinese hooggerechtshof heeft de terdoodveroordeling van de Canadees Robert Lloyd Schellenberg ongedaan gemaakt. Dat zei een woordvoerster van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens The New York Times, dat eerst over het nieuws berichtte, zal een nieuw proces volgen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig Amerikaans vicepresident Kamala Harris heeft fel uitgehaald naar wat zij een "doofpotaffaire" noemde in het Witte Huis, nadat president Donald Trump een racistische video over Barack en Michelle Obama had gedeeld en later weer had verwijderd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, door president Donald Trump het Ministerie van Oorlog genoemd, heeft alle banden met Harvard University verbroken. Het ministerie stopt met militaire trainingen, beurzen en certificaatprogramma's in samenwerking met de universiteit, meldt defensieminister Pete Hegseth in een video op X.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse aanklagers voor financiële misdrijven hebben aan AFP laten weten dat ze een voorlopig onderzoek hebben geopend naar de voormalige minister van Cultuur Jack Lang en zijn dochter Caroline, na onthullingen in de Epstein-dossiers.
1 uur geledenMILAAN (ANP) - Vicepresident JD Vance van de Verenigde Staten is bij de openingsceremonie van de Winterspelen in stadion San Siro in Milaan met boegeroep ontvangen. Bij de entree van de grote equipe uit de Verenigde Staten met vlaggendrager Erin Jackson, de olympisch schaatskampioene op de 500 meter, kwam hij in beeld. Daarop waren boegeroep en gefluit te horen.
4 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun eerste overleg sinds lange tijd beëindigd. Volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken is afgesproken door te gaan met de onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een racistische video verwijderd met oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle als apen. Het bericht is niet meer te zien op Trumps spreekbuis Truth Social. Het Witte Huis verklaarde dat de beelden per ongeluk door een medewerker waren geplaatst.
8 uur geleden