Ruim 13.000 Nigerianen dienen claim in tegen Shell om olielekken
LONDEN (ANP) - Ruim 13.000 Nigerianen en zeventien instellingen hebben claims ingediend tegen Shell. Ze houden het olie- en gasbedrijf verantwoordelijk voor de vervuiling van de Nigerdelta waardoor ze niet meer op de gebruikelijke wijze in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Dat heeft het Britse advocatenkantoor Leigh Day bekendgemaakt op dezelfde dag waarop Shell een recordwinst van 38 miljard euro meldde.
De massaclaim betreft 11.317 nieuwe claims van mensen uit de Ogale-gemeenschap en onder meer scholen en kerken. Die worden gevoegd bij 2335 claims van mensen uit de Bille-gemeenschap die al in 2015 waren ingediend bij het Britse High Court. Daarnaast wordt er voor beide gemeenschappen een eigen claim ingediend. In beide gemeenschappen is het door de olievervuiling niet meer goed mogelijk om groenten te verbouwen of te vissen. Ook is de watervoorziening vervuild.
De beide Nigeriaanse gemeenschappen strijden al sinds 2015 tegen Shell. Het olie- en gasconcern verschool zich eerder achter zijn Nigeriaanse dochteronderneming SPDC, die zelfstandig zou opereren. Dat argument werd twee jaar geleden door het Britse Supreme Court van tafel geveegd, Volgens Leigh Day zal de zaak volgend jaar inhoudelijk worden behandeld. Door de nieuwe stap kan de zaak richting de inhoudelijke behandeling, waar dan wordt gekeken of het Britse moederbedrijf daadwerkelijk ook verantwoordelijk is voor de vervuiling van de Nigerdelta. Die inhoudelijke behandeling volgt waarschijnlijk volgend jaar.
Serieuze vragen
Volgens Leigh Day stelt Shell dat de gemeenschappen niet van het bedrijf kunnen eisen dat de vervuilde gebieden worden schoongemaakt. Ook zijn veel van de olielekken vijf jaar geleden gebeurd en daarom kunnen de gemeenschappen geen compensatie eisen. Ook blijft Shell volhouden dat het als moederbedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden door vervuiling veroorzaakt door SPDC. Het advocatenkantoor zegt dat als Shell de zaak wint, geen enkele gemeenschap in Nigeria schadeloosstelling voor olievervuiling kan eisen.
Shell kondigde in 2021 aan de Nigerdelta te zullen verlaten en in Nigeria alleen nog op zee olie te gaan winnen. "Het lijkt erop dat Shell de Nigerdelta wil verlaten zonder wettelijk verplicht te worden de vervuiling als gevolg van hun installaties daar aan te pakken", aldus Daniel Leader van Leigh Day. "Dit roept serieuze vragen op over de verantwoordelijkheid die fossiele bedrijven willen nemen voor oude en nog altijd ontstaande milieuvervuiling".
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - CNV wil dat werkgevers moeders meer ondersteunen na de geboorte van een kind. De vakbond stelt wekelijkse gesprekken met leidinggevenden voor, meer betrokkenheid van de bedrijfsarts en een zogeheten mum-buddy, een ervaren collega die ook vertrouwenspersoon is.
41 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Zo'n vijftig winkels van slijterijketen Gall & Gall blijven vrijdag dicht omdat medewerkers het werk opnieuw neerleggen, stelt FNV. De vakbond is ontevreden met het eindbod van Gall & Gall voor een nieuwe cao. Vooral in de regio's Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven zouden veel vestigingen gesloten blijven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar reisden minder passagiers via Nederlandse luchthavens, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zo'n 16,2 miljoen reizigers maakten in de eerste drie maanden van dit jaar gebruik van Nederlandse vliegvelden. Winters weer in januari en het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten in februari zorgden voor veel geannuleerde vluchten en dus minder passagiers.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen waren in april gemiddeld 4,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van het Kadaster. Daarmee vlakt de stijging verder af. In maart lagen de huizenprijzen nog 5 procent hoger dan diezelfde maand vorig jaar.
2 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
13 uur geleden