Rubriek Goes Gezien: Werk aan de Villa
Inpakkunstenaar Christo is niet meer en bovendien zou hij zijn kunsten vast niet in Goes vertoond hebben. Daarom dacht ik even dat de Villa aan de Van de Spiegelstraat ingepakt is om het gebouw te beschermen tegen de zeer belendende bouwnijverheid op de plek van het gesloopte GAK-kantoor. Maar nee, de Villa wordt gerestaureerd en ook nog gerenoveerd. Dit leert ons het bedrukte zeildoek, zichtbaar tussen de anderhalve boom. Excuus, het is een wat rommelige foto, met afvalcontainers, mobiele toiletten, spandoeken en zelfs een bouwkraan (van de buren). Maar over een poosje is dit stukje Goes vast weer een plaatje!
Het spandoek is wat klein en niet makkelijk te lezen vanaf de straat, dus zeker niet op de foto. Daarom citeer ik voor u deze volzin: ‘Dit project is mede mogelijk gemaakt in het kader van de Regio Deal door middel van een bijdrage vanuit de Regio Envelop van het Rijk’. Helderder kan ik het zelf niet formuleren, dat begrijpt u. Wat er aan het gebouw wordt vernieuwd, met welk doel of welke bestemming de Villa krijgt, is helaas niet te lezen. Wanneer de klus geklaard is en wie de opdrachtgever/eigenaar is? Ook niet. Wel logo’s genoeg op het doek: van bedrijven, provincie Zeeland en het Rijk. Maar niet van onze gemeente – wat zegt dat? Logo’s en welke potjes worden gebruikt vinden de doekbedenkers kennelijk belangrijker dan heldere communicatie met passerende, nieuwsgierige Goesenaren. Dat zie je wel vaker bij bouwborden en -doeken, een zowel onder- als overschat communicatiemiddel.
De Villa is in 1886 gebouwd als woonhuis in neo-renaissancestijl voor de industrieel directeur van de plaatselijke meelfabriek. In 1893 vertrok deze mijnheer Salberg al weer en van 1895 tot 2017 werd zijn huis het domicilie van achtereenvolgens het Rijks Landbouw Proefstation, de Keuringsdienst van Waren, het Centrum voor Kunstzinnige Vorming en de Zeeuwse Muziekschool. In 1973 werd het trouwens even spannend: de gemeente had sloopplannen, maar het actiecomité ‘Red de Villa’ stak daar een stokje voor. In 2018 verkocht de gemeente het gebouw; sindsdien staat het Rijksmonument (1997) leeg en werd het ‘bewoond’ door een anti-kraakbedrijf.
Ten slotte, die anderhalve boom, allebei ongeveer net zo oud als de Villa. Rechts een zilverlinde en de boom links - de halve dus - komt volgende keer he-le-maal op de foto en de he-le aflevering gaat over die boom. Want wat díe allemaal heeft meegemaakt…
Tekst en foto: Arend van der Wel
Meer uit Beveland
COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.
1 maand geledenGOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.
1 maand geledenGOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
1 maand geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
1 maand geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
1 maand geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
1 maand geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
1 maand geleden