
Rubriek Goes Gezien: Het achtergelaten boek
In de zomer van 2021 verhuisde de openbare bibliotheek van de Oostwal naar de Kolveniershof. Duizenden boeken werden ingepakt, maar eentje – toch van flink formaat, niet over het hoofd te zien – werd vergeten. Of? Het metalen kunstwerk naast de deur van de oude bieb heet ‘Boek’ of ‘Open Boek’ en is gemaakt door de Vlissingse kunstenaar Guido Eckhardt, die samen met anderen ook het monument ‘Vrouwen van Ravensbrück’ op het Museumplein in Amsterdam maakte. Eckhardt overleed in juni 2018; hij heeft dus niet meegemaakt dat zijn boek verweesd en ongelezen aan de Oostwal achterbleef. Het kunstwerk is gemaakt door leerlingen van de bedrijfsschool van de Apparaten- en Ketelfabriek (AKF, 1961-1996) aan de Houtkade. Afzender AKF staat helemaal links onderin te lezen, samen met jaartal en kunstenaar. Het opengeslagen boek werd onthuld door minister Elco Brinkman, toen hij in 1988 de gloednieuwe bieb opende. Hij deed dat door de laatste ‘letter’ uit de grote plaat te halen; die hadden de leerlingen expres nog een klein beetje vast laten zitten, zodat de cultuurminister hun werk netjes af kon maken.Het boek is dus blijven hangen, niet bekend waarom. Niet omdat er aan de nieuwe bieb geen ruimte is, integendeel: het kunstwerk zou aan de Bleekveldkant van het gebouw waar de bieb op de begane grond zit, zelfs beter uitkomen dan op z’n huidige stek. Als je verhuist ook je naamplaatje en dergelijke meenemen – het komt wel voor. Kijk maar naar ‘Lezend meisje’, het beeld van Liesbeth Messer uit 1956, dat bij de oude Kloetingseschool stond, maar nu gewoon ook voor de nieuwe vestiging prijkt. Beide kunstwerken horen ‘onlosmakelijk’ bij het functionele gebouw waar ze letterlijk en figuurlijk mee verbonden zijn. Ze zijn er het boeg- of boekbeeld van, of je ze nu mooi vindt of niet.De gemeente maakt ons rijke bezit aan ‘kunst in de openbare ruimte’ uiteraard openbaar. Tegenwoordig gebeurt dat heel eigentijds op Pinterest, ontdekte ik onlangs. En dat was even schrikken. Eckhardts kunstwerk staat er wel bij, maar onder het onderwerp Wolkenkrabber. Ik verzin dit niet. En: ‘zonder titel’, ook wonderlijk. ‘Lezend meisje’ staat er eveneens bij, netjes onder het onderwerp Boek (dat bestaat pinterestisch gezien dus wel), maar nog op de oude locatie (kniesoor). Ondertussen zijn we er met elkaar wel uit: de nieuwe bieb wil uiteraard geen wolkenkrabber aan de muur, logisch toch?
Tekst en foto: Arend van der Wel
Meer uit Beveland
GOES - Het kabinet wil dat kerncentrale Borssele ook na 2033 openblijft. Daarom heeft minister Hermans van Klimaat en Groene Groei een wijziging van de Kernenergiewet naar de Tweede Kamer gestuurd. Met die wetswijziging kan de exploitant van Borssele toestemming vragen om de centrale langer in bedrijf te houden. Zo blijft Nederland langer gebruikmaken van CO2-vrije energie.
7 uur geledenGOES - In een spectaculaire etappe van de NIBC Tour of Holland heeft Goesenaar Timo de Jong zijn eerste profzege opgeëist. Op de iconische beklimming van de VAM-berg kwam de 26-jarige renner als eerste over de streep, vóór sterke concurrenten zoals Christophe Laporte en Lukáš Kubis.
9 uur geledenBEVELANDEN - Woensdag 29 oktober kan er gestemd worden voor de Tweede Kamerverkiezingen. Voor de kiezer lijkt het allemaal eenvoudig: je ontvangt een stempas, loopt op verkiezingsdag naar een stembureau en vult met een rood potlood een vakje in. Maar achter die ogenschijnlijk simpele handeling gaat een enorme organisatie schuil. In Goes, Borsele en Noord-Beveland werken tientallen mensen maandenlang om alles soepel te laten verlopen.
13 uur geledenBORSELE - Voor alleenstaande starters is een koophuis in Zeeland nauwelijks te betalen. Een woning kostte in 2024 gemiddeld 345.000 euro, terwijl iemand met een modaal inkomen ruim 142.000 euro tekortkomt om dat bedrag te kunnen lenen. Dat blijkt uit onderzoek van Independer op basis van cijfers van het CBS.
16 uur geledenAls ik me niet vergis, plofte in 2022 bij elk adres in de gemeente Goes de laatste gemeentegids op de mat. Dat wil niet zeggen dat dit de laatste gemeentegids was, maar wel de laatste plof hierdoor. Want deze rijke informatiebron is nog steeds alive and kicking, alleen... alleen digitaal. Mensen zoals ik raadplegen hem daardoor minder, maar nog steeds is alle informatie in principe vindbaar, en daar gaat het maar om. Deze gedachten borrelden bij me op toen ik toevallig de eerste gemeentegids tegenkwam en doorbladerde. De allereerste, echt waar? Ja, dat durf ik wel te verdedigen.
1 dag geledenKAMPERLAND - In de nacht van zaterdag op zondag ontstond aan de Wilgenlaan in Kamperland een medische noodsituatie.
1 dag geledenGOES - Zaterdagavond is een microcar op de Kattendijksedijk in Goes op zijn zijkant terechtgekomen. De bestuurster is voor controle naar het ziekenhuis gebracht.
1 dag geleden