
Rubriek Goes Gezien: De lijdende Jezus, onopgemerkt
Rio de Janeiro mag dan gezegend zijn met (en worden door) een van de grootste moderne Jezusbeelden in de openbare ruimte, officieus heeft Goes bij dezen de kleinste. Zo klein en zo bescheiden en ongepolijst van plek ook, dat het beeld maar weinig mensen opvalt.Nee, dan de twee ganzen in de veste! U herkent ze vast wel, op de voorgrond van de foto. Ze zijn gemaakt door de Goese kunstenaar Jack Willemsen en staan (vliegen!) daar sinds najaar 2000. Een andere keer observeren we deze vliegende kunst uitgebreider, want er zijn heel wat kwesties te behandelen: dalen ze of stijgen ze, vliegen ze wel de goede kant op, heeft Niels Holgersson er ooit op gevlogen, waarom hebben ze een stropdas om en zijn het überhaupt wel ganzen?
Maar nu gaan we het beeld ‘De nieuwe Adam’ ontdekken, van dezelfde kunstenaar en ook vervaardigd van roestvrijstaal. Richt uw blik naar de bovenkant van de foto, tussen de twee geknotte bomen. Daar hangt een klein beeld van de gekruisigde Jezus, maar dan zonder het kruis. Jezus wordt door de apostel Paulus in een van zijn brieven in de Bijbel ‘de laatste Adam’ genoemd, ook wel geïnterpreteerd als de tweede of nieuwe Adam (letterlijk: mens); vandaar de titel.
Het beeld, nog geen meter hoog, was in 1994 te zien op de tweede kunsttentoonstelling Goes En-Passant. Overigens zijn tijdens de komende (28e!) editie ervan nieuwe roestvrijstalen beelden van Willemsen te zien (eind mei/begin juni in de Grote Kerk). ‘De nieuwe Adam’ werd gekocht door de familie Baarends van het café. De kunstenaar, voormalig docent metaalbewerking en biologie, heeft het zelf in 1995 aan de zuidmuur van het café bevestigd. Zo lang hangt het beeld er dus al, helaas zo goed als ongezien. Het ontbreekt in de Pinterest-catalogus van kunst in de Goese openbare ruimte en in de Kunstroute van de gemeente, om maar wat te noemen. Er is zelfs op het hele internet nergens iets over het beeld te vinden. Dat mag allemaal veranderen.
Roestvrijstaal van twee millimeter dik is niet het meest fijnzinnige en makkelijk te bewerken materiaal. Toch brengt het beeld in alle simpelheid en robuustheid het lijden en de hulpeloosheid van de mens Jezus over. Ook op afstand, schuin omhoog kijkend vanuit de Voorstad, even de wandelpas inhoudend of met de e-bike op de laagste stand. U mag er ook even bij stilstaan, voor een eigen paasgedachte.
Tekst en foto: Arend van der Wel
Meer uit Beveland
GOES - Het Mobiel Medisch Team ( MMT) uit Rotterdam is donderdagavond ingezet voor een noodsituatie in een woning in Goes. Het slachtoffer is naar Rotterdam gebracht.
2 uur geledenWissenkerke - Het vernieuwde trapveldje aan de Clausstraat in Wissenkerke is maandag 30 juni feestelijk in gebruik genomen. Onder een stralende zon werd het veldje geopend door wethouder Maas en kinderburgemeester Valentijn. Ruim 40 kinderen waren aanwezig om het veldje met enthousiasme officieel in te wijden.
3 uur geledenOvezande - De RK-kerk in Ovezande verzorgt op zondag 13 juli opnieuw een pelgrimage naar het bijzondere Vrouweputje aan de Oostweg bij 's-Heer Arendskerke. Deze bezinningsplek, die al sinds de middeleeuwen bekendstaat als een bedevaartsoord, trekt mensen aan die op zoek zijn naar rust, bezieling en - volgens oude verhalen - zelfs genezing.
15 uur geledenGOES - De gemeente Goes schaart zich vol achter de ambitieuze nieuwbouwplannen van ziekenhuis Adrz, dat achter het huidige gebouw een compleet nieuw, modern ziekenhuis wil realiseren. "Dit is essentieel voor de leefbaarheid in onze regio," zegt wethouder André van der Reest. "Een toekomstbestendig ziekenhuis draagt bij aan het gevoel van veiligheid van onze inwoners én van heel Zeeland." Het nieuwe ziekenhuis moet in 2029 al operationeel zijn.
23 uur geledenWILHELMINADORP - Deze zomer geeft de reizende openluchttentoonstelling een kijkje in het verleden van Wilhelminadorp met historische beelden van dit dorp langs het kanaal. Anton Hagen van Belangenvereniging Wilhelminadorp selecteerde de foto's die laten zien waar het dorp ooit zijn oorsprong vond. De tentoonstelling is van 4 juli tot 1 oktober gratis te bezoeken aan de Westhavendijk, tegenover Restaurant 'Over de Kook'.
1 dag geledenKAPELLE - In het ZeeuwsFruitMuseum in Kapelle draait bijna alles op vrijwilligers. Er zijn gastvrouwen, gidsen, tuinlieden en nog veel meer. In totaal zijn er zo'n vijftig mensen die het museum draaiende houden. Nel Koopman uit Goes begon vijftien jaar geleden als vrijwilliger en groeide zes jaar geleden door tot coördinator. Nu draagt ze het stokje over en keert ze terug naar haar vertrouwde rol als vrijwilliger.
1 dag geledenGOES - Karin en Marja uit Goes weten als geen ander wat het betekent om machteloos toe te kijken terwijl een geliefde afglijdt in de greep van alcohol en drugs. Karin is moeder van drie zoons, waarvan er één, Mike, al op jonge leeftijd begon met gebruiken. Marja verloor haar broer na een dertig jaar durende worsteling met verslaving. Beide vrouwen dragen hun verdriet en zorgen niet alleen met zich mee, maar zetten hun ervaringen sinds kort ook in om anderen te helpen. Karin richtte begin dit jaar Moedige Moeders Goes op, een zelfhulpgroep voor naasten van mensen met een verslaving. Marja geeft psycho-educatie en pleit voor meer erkenning voor naasten.
1 dag geleden