Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rubriek Goes Gezien: De lijdende Jezus, onopgemerkt

Rubriek Goes Gezien: De lijdende Jezus, onopgemerkt

Rio de Janeiro mag dan gezegend zijn met (en worden door) een van de grootste moderne Jezusbeelden in de openbare ruimte, officieus heeft Goes bij dezen de kleinste. Zo klein en zo bescheiden en ongepolijst van plek ook, dat het beeld maar weinig mensen opvalt.Nee, dan de twee ganzen in de veste! U herkent ze vast wel, op de voorgrond van de foto. Ze zijn gemaakt door de Goese kunstenaar Jack Willemsen en staan (vliegen!) daar sinds najaar 2000. Een andere keer observeren we deze vliegende kunst uitgebreider, want er zijn heel wat kwesties te behandelen: dalen ze of stijgen ze, vliegen ze wel de goede kant op, heeft Niels Holgersson er ooit op gevlogen, waarom hebben ze een stropdas om en zijn het überhaupt wel ganzen?

Maar nu gaan we het beeld ‘De nieuwe Adam’ ontdekken, van dezelfde kunstenaar en ook vervaardigd van roestvrijstaal. Richt uw blik naar de bovenkant van de foto, tussen de twee geknotte bomen. Daar hangt een klein beeld van de gekruisigde Jezus, maar dan zonder het kruis. Jezus wordt door de apostel Paulus in een van zijn brieven in de Bijbel ‘de laatste Adam’ genoemd, ook wel geïnterpreteerd als de tweede of nieuwe Adam (letterlijk: mens); vandaar de titel.
Het beeld, nog geen meter hoog, was in 1994 te zien op de tweede kunsttentoonstelling Goes En-Passant. Overigens zijn tijdens de komende (28e!) editie ervan nieuwe roestvrijstalen beelden van Willemsen te zien (eind mei/begin juni in de Grote Kerk). ‘De nieuwe Adam’ werd gekocht door de familie Baarends van het café. De kunstenaar, voormalig docent metaalbewerking en biologie, heeft het zelf in 1995 aan de zuidmuur van het café bevestigd. Zo lang hangt het beeld er dus al, helaas zo goed als ongezien. Het ontbreekt in de Pinterest-catalogus van kunst in de Goese openbare ruimte en in de Kunstroute van de gemeente, om maar wat te noemen. Er is zelfs op het hele internet nergens iets over het beeld te vinden. Dat mag allemaal veranderen.

Roestvrijstaal van twee millimeter dik is niet het meest fijnzinnige en makkelijk te bewerken materiaal. Toch brengt het beeld in alle simpelheid en robuustheid het lijden en de hulpeloosheid van de mens Jezus over. Ook op afstand, schuin omhoog kijkend vanuit de Voorstad, even de wandelpas inhoudend of met de e-bike op de laagste stand. U mag er ook even bij stilstaan, voor een eigen paasgedachte.

Tekst en foto: Arend van der Wel

Meer uit Beveland

Voorlopig geen nieuwe stakingen op het spoor: vakbonden leggen eindbod NS voor aan leden

De vakbonden FNV, CNV en VVMC schorten hun acties en stakingen bij de Nederlandse Spoorwegen voorlopig op. Ze leggen het nieuwe eindbod van de NS voor een cao aan hun leden voor. Daarmee komt er tijdelijk rust op het spoor, na weken van onenigheid en acties.

1 uur geleden
Forza Nederlands Kampioen bij Acro D-mix

BEVELAND - Sybren Koole en Evy van As hebben gouden medailles gewonnen bij de bondsfinale Acrogym DE op zaterdag 14 juni. 

10 uur geleden
Kinderburgemeester presenteert kunstproject

KORTGENE - Kinderburgemeester Valentijn de la Chambre heeft vrijdag samen met kunstenares Bianca van Duyn een presentatie gegeven op basisscholen De Kamperschouw en De Vliete. Ze vertelden daar over het kunstwerk De Komma van Kortgene.

1 dag geleden
Bermbrand bij Nisse

NISSE - De brandweer is maandagavond uitgerukt voor een bermbrand aan de Zwaakweg bij Nisse.

1 dag geleden
Gaslek en onwelwording in Goes

GOES - De brandweer is vrijdagmiddag uitgerukt voor een gaslek aan de Van Goghstraat in Goes. Tijdens hun inzet verleenden de brandweerlieden ook hulp bij een medisch incident.

1 dag geleden
Spinselmot verandert Hollandse Hoeve in spookbos

GOES - Wie de afgelopen weken door de Hollandse Hoeve fietste of wandelde, is het vast niet ontgaan: zo'n vijfentwintig bomen zijn volledig ingepakt met witte webben. Dat is het werk van de spinselmot, ook wel stippelmot genoemd. 

1 dag geleden
Burgemeester op bezoek bij eeuwling in Colijnsplaat

COLIJNSPLAAT - De heer B. de Loof uit Colijnsplaat viert maandag 16 juni zijn 100e verjaardag. Ter gelegenheid van deze bijzondere mijlpaal bracht burgemeester Meeuwisse die ochtend een felicitatiebezoek aan hem. 

2 dagen geleden