Rubriek Goes Gezien: Brug der Zuchten?
Er zijn heel wat ‘Venetiës van het Noorden’, maar er is maar één ‘Brug der Zuchten van het Noorden’. Althans, naar mijn mening. U vindt het misschien vergezocht – zowel letterlijk als figuurlijk – maar de brug in de Goese Stalstraat doet me denken aan de Ponte dei Sospiri in Venetië. Mijn kleindochter ziet echter meer verschillen dan overeenkomsten en ze is niet te beroerd dat u hierbij even te showen.
De Brug der Zuchten uit 1603 is een romantische bezienswaardigheid en droeg mannen als Casanova en Galilei naar de overkant, van de rechtszaal naar de kerkers. Zij die deze enkele reis maakten, keken nog even door de raampjes naar de blauwe lucht en slaakten een diepe zucht.
Hotel De Korenbeurs (1834-1978) aan de Grote Markt grensde van achteren aan de Stalstraat, zo genoemd vanwege de koetshuizen en stallen daar. Eerst was De Korenbeurs herberg of logement, maar in 1868 ging De Korenbeurs zich hôtel noemen, très chic. Eind jaren ’20 kocht het hotel twee pandjes in de Stalstraat en maakte daar een garage van; de automobiel was zeer in opmars toen. Later kreeg het hotel behoefte aan een grote zaal voor groepsdiners en vergaderingen. Daartoe werd in 1941 de ruimte boven de garage aangepast en de brug gebouwd, zodat de zaal simpel bereikbaar was voor personeel en gasten. Nadat De Korenbeurs stopte, is de brug niet meer als zodanig gebruikt. Momenteel wordt de gewezen feestzaal gehuurd door een yoga- en meditatiecentrum; het bruggetje functioneert als bescheiden wachtruimte.
Van gezucht dus geen sprake in de geschiedenis van deze brug. Maar wel tijdens de voorbereidingen! De PZC meldde in april 1941 dat de gemeenteraad zich zorgen maakte, omdat “een gaaf gebouw er door geschonden wordt en er zeker in waarde door achteruitgaat.” Ook was men bang voor vermindering van het aanzicht der straat. De ondeugende journalist schreef zelfs dat men misschien beter een tunnel kon graven… Ook de aannemer moet wel ’s gezucht hebben, want dit was geen alledaags klusje voor hem. Maar toen de bouw achter de rug was, schreef diezelfde PZC op 3 september 1941 dat de Stalstraat “er meer mede gewonnen dan verloren heeft. Van een ‘onaanzienlijke’ straat is zij er één geworden met een geheel eigen en voor Goes eenig karakter.” Kleindochter is het er wel mee eens. Het haalt het natuurlijk niet bij dat bruggetje in Venetië, maar ze vindt deze brug toch ook wel wat hebben. Een zucht van verlichting ontsnapt mij.
Tekst en foto: Arend van der Wel
Meer uit Beveland
COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.
1 maand geledenGOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.
1 maand geledenGOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
1 maand geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
1 maand geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
1 maand geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
1 maand geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
1 maand geleden