Rubio: VS moeten defensie-uitgaven ook verhogen
BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft op de NAVO-bijeenkomst in Brussel gepleit voor hogere defensie-uitgaven. De Verenigde Staten willen dat de zogeheten NAVO-norm naar 5 procent gaat en die verhoging moet ook voor de VS gaan gelden, zei Rubio donderdag.
De huidige afspraak is dat lidstaten 2 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) uitgeven aan defensie. Een klein aantal landen houdt zich hier niet aan, tot grote ergernis van de VS. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde onlangs deze landen niet te beschermen als ze worden aangevallen.
Rubio zei dat de VS willen dat de NAVO "sterker en meer levensvatbaar" wordt. Daarvoor moeten de lidstaten volgens hem het voorbeeld van de VS volgen bij het prioriteit geven aan defensie. Een dergelijke stap vraagt harde keuzes van landen die gewend zijn veel geld in de verzorgingsstaat te steken, aldus Rubio. Hij wees erop dat zijn land die keuzes ook heeft gemaakt. De VS geven zelf ongeveer 3,4 procent van het bbp uit aan defensie.
De VS zijn lid van de NAVO en blijven in het militaire bondgenootschap, benadrukte Rubio op zijn eerste NAVO-bijeenkomst in Brussel. Hij veroordeelde de "hysterie" in Amerikaanse en buitenlandse berichtgeving over de Amerikaanse toewijding aan de NAVO.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Peter Magyar heeft schaaklegende Judit Polgár voorgedragen als de volgende president van Hongarije. Volgens hem heeft het land behoefte aan een staatshoofd "waar elke Hongaar trots op kan zijn" nadat Tamás Sulyok zaterdag aftrad.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen meer gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten nu het conflict met Iran escaleert. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder de Wall Street Journal en The New York Times.
6 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Canada laat tijdelijk geen buitenlandse reizigers toe die in de afgelopen 21 dagen in de Democratische Republiek Congo zijn geweest. Dit heeft de regering zondag bekendgemaakt. De voorzorgsmaatregel wordt maandag van kracht als het in Nederland 06.00 uur is.
7 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - Vanuit Iran zijn raketten afgevuurd richting de Jordaanse havenstad Aqaba. De Israëlische en Jordaanse strijdkrachten zouden projectielen hebben onderschept. De Jordaanse strijdkrachten zeggen dat ze drie raketten hebben neergehaald en dat één in een afgelegen gebied terechtkwam. Er zijn geen slachtoffers gevallen en er is geen schade. In Aqaba en in het een paar kilometer verderop gelegen Israëlische Eilat zijn knallen gehoord.
10 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR) - Koeweit heeft opnieuw melding gemaakt van luchtaanvallen die de installaties hebben getroffen voor het ontzilten van zeewater en voor het opwekken van energie. Het ministerie van Energie en Water van Koeweit zegt dat het gaat om dezelfde installaties die vrijdag doelwit waren van aanvallen. Er is brand uitgebroken.
11 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft aanvallen uitgevoerd op Russische oliefaciliteiten, als reactie op de zware Russische raket- en droneaanvallen in de nacht van zaterdag op zondag. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X.
12 uur geledenBANDAR ABBAS/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Twee schepen hebben volgens de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) een ongeluk gehad op "de zuidelijke route" door de Straat van Hormuz. Vier vaartuigen zouden ondanks waarschuwingen van Iran over die route hebben willen varen, wat tot het ongeluk leidde. De andere twee hebben het opgegeven.
12 uur geleden