Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rooms-katholiek Ovezande draagt archief over aan gemeente Borsele

Rooms-katholiek Ovezande draagt archief over aan gemeente Borsele

HEINKENSZAND - Kees Boonman en Ad Schenk hebben deze winter het archief van hun parochiekern Ovezande opgeschoond. Zo konden ze de mooiste en belangrijkste stukken uit de kerkhistorie in bewaring geven aan de gemeente Borsele. Voortaan kan iedereen de stukken bekijken in het gemeentearchief in Heinkenszand. Bankafschriften hebben Boonman en Schenk weggegooid, maar onder meer het Memoriaal Register en de oorkonde van een zouaaf zijn het bewaren - en bekijken - zeker waard.

De gemeente Borsele beheert al meerdere kerkelijke archieven en nam ook die uit Ovezande graag in bewaring. “Het is een compleet archief, dat bijvoorbeeld met kasboeken en doopregisters een mooi beeld geeft van het kerkelijk leven”, vertelt burgemeester Gerben Dijksterhuis van de gemeente Borsele. “Het is belangrijk om archieven te bewaren”, vindt de burgervader, die zelf zijn voorouders terugvond in de Borselse archieven.

Zouaaf

Het gemeentearchief is bijna vier meter archief uit Ovezande rijker. De oudste stukken dateren van 1859. Die gaan onder meer over het ontstaan van parochiekern Ovezande, een jaar later. “Daarvoor vielen we onder Kwadendamme”, verklaart Schenk, die bij de ondertekening van de archiefoverdracht woensdag in 10 minuten 14 miljoen minuten Ovezandse parochiegeschiedenis probeert samen te vatten. Hij noemt daarbij de oorkonde voor zouaaf Pieter Rosseel uit Ovezande een van de meest bijzondere stukken. Zouaven waren katholieke burgers die naar Italië trokken om de pauselijke staat te verdedigen. “Hiervoor werden jongemannen van onbesproken gedrag opgeroepen.” 3000 Nederlanders gaven hieraan gehoor, aldus Schenk, onder wie 6 mannen uit Ovezande. “Je moet je voorstellen dat zij in hun leven nauwelijks verder dan ‘s-Heerenhoek waren geweest. En toen stond hen een helse reis naar Rome te wachten”, vertelt Schenk, die een dagboek van een zouaaf aan het uitwerken is. “Pieter Rosseel kreeg de oorkonde voor bewezen diensten, nadat hij een contract voor 2 jaar had uitgediend.” De parochiekern kreeg de oorkonde in handen via een nabestaande. “Deze man was bijna honderd jaar en vond het belangrijk dat de oorkonde bewaard zou blijven.”

Meer uit Beveland

Duitse windsurfer overleden bij Veerse Meer Kamperland

KAMPERLAND - Een windsurfer is zaterdagmiddag overleden bij het Veerse Meer ter hoogte van Kamperland. Hulpdiensten rukten massaal uit, maar hulp mocht niet meer baten.

9 uur geleden
Rubriek op de werkvloer: ‘Ik hoor regelmatig: ik kom hier al vanaf mijn studententijd’

Goes - Bos Men Shop is een begrip in de Zeeuwse en West-Brabantse winkelstraten. De herenzaak bestaat inmiddels al 103 jaar, is hofleverancier en wordt nog altijd gerund als familiebedrijf. De herenzaak heeft vier winkels, één in Goes, twee in Middelburg en één in Bergen op Zoom, en daarnaast een snelgroeiende webshop. Bos Men Shop heeft een duidelijke missie: elke man eerlijke service en stijlvolle kleding bieden, ongeacht budget of gelegenheid. 

13 uur geleden
Politie waarschuwt voor nepagenten in Goes

GOES - In de regio Oosterscheldebekken zijn momenteel oplichters actief die zich voordoen als politieagenten. De politie waarschuwt via sociale media en roept op om direct actie te ondernemen bij contact met deze fraudeurs.

15 uur geleden
Zeeuwse dag van het paard in Heinkenszand

HEINKENSZAND - De 54e Zeeuwse dag van het paard wordt zaterdag 28 juni gehouden in Heinkenszand. Er is de hele dag van 08.30 tot 17.00 van alles te doen bij Stal Vermue aan de Plattedijk 3.

1 dag geleden
Boeken, plantjes en soep in de deelkast

Ze duiken de laatste jaren steeds vaker op in het straatbeeld: kastjes waar je iets uit mag pakken of juist iets in kunt leggen. Drie bewoners van Goes en Kloetinge vertellen hoe een simpel kastje een plek werd om te delen.

1 dag geleden
Deltaweekend viert gouden jubileum op de Oosterschelde

COLIJNSPLAAT - Dit weekend staat Colijnsplaat in het teken van het Deltaweekend, dat dit jaar zijn 50e editie viert. Drie dagen lang, op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 juni, kleuren tientallen zeilboten het water van de Oosterschelde tijdens deze bijzondere jubileumuitgave. Het Deltaweekend is inmiddels uitgegroeid tot een toonaangevend zeilevenement in Nederland en brengt jaarlijks zeilliefhebbers uit het hele land en daarbuiten samen voor sportieve competitie en gezelligheid.

1 dag geleden
Stop op gebruik staalslakken in Zeeuwse Wateren

KAMPERLAND - De samenwerkende groene organisaties in Zeeland zijn blij met een besluit van de Tweede Kamer om te stoppen met het gebruik van staalslakken in de natuur. Staalslakken zijn een afvalproduct uit de staalindustrie en kunnen slecht zijn voor het milieu en de gezondheid. Toch werden ze de afgelopen jaren zonder melding gebruikt in Zeeuwse wateren om oevers te verstevigen. Het RIVM en de Inspectie Leefomgeving en Transport waarschuwden al eerder voor de risico's.  

1 dag geleden